eugen neagoe
Eugen Neagoe, întrebat despre revenirea la Universitatea Craiova: cum a reacționat antrenorul
Avantaj pentru FCSB, după Farul - CFR 5-1: ”roș-albaștrii”, tot mai aproape de adjudecarea titlului
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
0 - 1
Argeș Argeș
Sb 24.04.2021 18:30

Astra - FC Argeș 0-1. Giurgiuvenii cu ocaziile, piteștenii cu golul. Malele a marcat cu emoții din penalty

24.04.2021, 19:39

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Astra a cedat pe teren propriu în fața celor de la FC Argeș, 0-1, în runda cu numărul trei din play-out-ul Ligii 1. Cephas Malele a înscris singurul gol al partidei, din penalty, pe fondul unui joc mai bun al giurgiuvenilor.

Primele 45 de minute ale disputei au stat sub semnul echilibrului. Niciuna dintre cele două formații nu s-a apropiat periculos de poarta adversă. Lovitura de cap a lui Dumitru și șutul defectuos al lui Merloi au fost singurele faze de poartă notabile.

Astra - FC Argeș 0-1. Malele a înscris cu emoții din penalty singurul gol al partidei

Elevii lui Eugen Neagoe au ieșit mai hotărâți de la cabine și au avut un prim sfert de oră foarte bun. Merloi a lovit bara în minutul 49 cu un șut din afara careului, iar Valentin Gheorghe a fost blocat de Greab, șapte minute mai târziu. Același Merloi l-a pus din nou la încercare pe goalkeeper-ul piteștenilor, care a fost din nou la post în minutul 60.

Greab și-a păstrat poarta neperforată și în minutul 68, când a intervenit excelent în fața lui Valentin Gheorghe, scăpat singur. Momentul decisiv al partidei s-a petrecut în minutul 76. Boe-Kane l-a ținut evident în careu pe Turda, iar arbitrul Antonie a indicat punctul cu var.

Cephas Malele a înscris cu emoții și a bifat a 15-a reușită din acest sezon. Grație acestei victorii, FC Argeș o depășește pe Astra în clasament și urcă pe poziția a treia, cu 24 de puncte. Giurgiuvenii sunt pe locul patru, cu un punct mai puțin.

VIDEO Rezumat Astra - FC Argeș 0-1

__________________________________________________________________________________

Știre inițială:

Astra - FC Argeș, partidă contând pentru etapa a treia din play-out-ul Ligii 1, se dispută astăzi, de la ora 17:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

Astra, locul 9, cu 23 de puncte, a început bine play-out-ul, cu o remiză (0-0, contra lui Dinamo) și o victorie (3-1, împotriva lui FC Hermannstadt). Formația lui Eugen Neagoe se află la patru puncte peste primul loc de baraj.

Astra - FC Argeș LIVE VIDEO, ora 17:30, Digi Sport 1

"Cred că am început bine, chiar dacă nu am început bine cu Dinamo. Am făcut un joc bun și Dinamo nu a avut nicio ocazie. Am avut trei ocazii de a marca, dar am reușit. Eu cred că am jucat mai bine contra lor în campionat decât am făcut-o în Cupă.

La Mediaș a fost o victorie clară contra celor de la Hermannstadt, cu toate că nu am jucat în prima repriză cum ne-am dorit, dar repriza a doua a fost foarte bună, am marcat trei goluri. FC Argeș a făcut un meci bun în ultima etapă, însă au pierdut. Cred că vor fi și mai determinați la partida contra noastă, pentru că își doresc să câștige puncte, nici ei nu sunt foarte liniștiți, chiar dacă au 21 de puncte", a declarat Eugen Neagoe, antrenorul Astrei, înaintea meciului cu FC Argeș.

De partea cealaltă, FC Argeș, care a luptat până în ultima rundă a sezonului regulat pentru un loc de play-off, nu a reușit încă să înscrie în play-out. Piteștenii au înregistrat o remiză (0-0 vs. Poli Iași) și un eșec (0-1 vs. Chindia).

Oaspeții de astăzi s-au impus în ambele jocuri din sezonul regulat. A fost 1-0 la Pitești, în tur, și 2-0 la Giurgiu, în retur.

Clasamentul din play-out

Argeș Argeș
  • 90+4 final

Final.

• 77 gp gp

Malele transformă cu emoții. Lazar respinge în bara transversală, dar în cele din urmă mingea intră în poartă.

• 76 p p

Arbitrul Antonie dictează penalty în favoarea lui FC Argeș după ce Boe-Kane îl ține evident pe Turda în careu.

• 74 s s

Iese Wuthrich, intră Canadija.

• 74 s s

Iese Merloi, intră Stahl.

• 72 cg cg

Lamanje are o intrare dură asupra lui Malele și vede cartonașul galben.

• 68 oc oc

Încă o intervenție impresionantă a lui Greab. De această dată, portarul lui FC Argeș se opune în fața lui Gheorghe.

• 63 s s

Iese Grecu, intră Drăghici.

• 63 s s

Iese Krpic, intră Montini.

• 60 oc oc

Greab câștigă încă un duel cu Merloi. Șutul giurgiuveanului este respins de portarul piteștenilor.

• 56 oc oc

Valentin Gheorghe îl pune la încercare pe Greab cu un șut cu pământul, însă goalkeeper-ul lui FC Argeș intervine și înlătură orice pericol.

• 49 oc oc

Merloi trage din afara careului, Greab nu are nicio șansă să intervină, dar este salvat de bară.

Începe actul secund.

Pauză la Giurgiu.

• 45+1 cg cg

Palic vede cartonașul galben.

• 42 cg cg

Căpitanul lui FC Argeș este avertizat în urma unui fault asupra lui Wuthrich.

• 34 oc oc

Merloi ia o acțiune pe cont propriu și șutează de la aproximativ 25 de metri, însă execuția sa trece mult peste poarta oaspeților.