FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Exclusiv Cum îi poate păstra Gigi Becali pe Florinel Coman și Darius Olaru la FCSB: ”Așa, unde să mai pleci?”
gigi-becali
Fotbalistul dorit de Gigi Becali pentru Champions League, ”desființat” de Cârțu. ”Nu e constant”
Madrid, Spain, 9th April 2024. A view of the official match balls during the UEFA Champions League match at the Santiago
Exclusiv Surprinzător! A văzut cine s-a calificat în semifinalele UCL și a spus clar ce echipă va câștiga trofeul
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
1 - 0
Hermannstadt Hermannstadt
Sb 23.02.2019 17:00

Astra - Hermannstadt 1-0. Execuţia de excepţie a lui Butean îi aduce pe giurgiuveni la un pas de play-off

23.02.2019, 19:30

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Astra Giurgiu îşi poate face planuri pentru play-off, după victoria cu 1-0 în faţa lui FC Hermannstadt. Golul superb al lui Butean a dus-o pe campioana din 2016 la 39 de puncte, cu o etapă rămasă din sezonul regulat.

Oaspeţii au avut două ocazii mari, dar au ajuns la trei etapă consecutive fără gol marcat. La a doua şansă a sibienilor, portarul Astrei a fost la un pas să-şi ia la bătaie un coechipier care greşise.

În prelungiri, Begue a irosit şi el o mare ocazie de a face 2-0, iar Astra s-a impus la limită cu Hermannstadt.

• 90+4 fr2

FINAL DE MECI! Astra s-a impus cu 1-0 în faţa lui Hermannstadt, datorită golului superb al lui Butean, şi e aproape calificată în play-off.

• 90+2 s s

Ultima schimbare la Astra. Hambo a intrat în locul lui Begue.

• 90+1 cg cg

Cartonaş galben primit de Biceanu.

• 90+1 oc oc

Ocazie Astra! Giurgiuvenii au irosit o nouă şansă de a închide meciul. Begue a tras în plasa laterală, din doar câţiva metri.

• 84 s s

A doua schimbare la gazde. Balaure a intrat în locul lui Zoua.

• 81 oc oc

Ocazie Astra! Alibec a creat o nouă fază spectaculoasă, dar Zoua nu a putut profita şi a fost blocat de Căbuz.

• 70 s s

Ultima modificare făcută de Vasiel Miriuţă. Dumitriu a intrat în locul lui Dâlbea.

• 62 s s

A doua schimbare la Hermannstadt. Jazvic i-a luat locul lui Petrescu.

• 62 oc oc

Ocazie Hermannstadt! Şansă mare de egalare pentru sibieni, care nu au reuşit să înscrie din apropiere. Petrescu a tras în plasa laterală, din poziţie bună.

• 61 s s

Schimbare la gazde. Biceanu a intrat în locul lui Neluţ Roşu.

• 60 g g

Ocazie Astra! Giurgiuvenii puteau să se desprindă, însă mingea trimisă de Llullaku din unghi, cu o execuţie acrobatică, a trecut puţin pe lângă poartă.

• 49 g g

GOOOOOL, 1-0 Astra! Giurgiuvenii au început tare repriza a doua, iar Butean a deschis scorul cu o execuţie splendidă, la colţul lung.

Schimbare la oaspeţi. Tsoumou a intrat în locul lui Offenbacher.

PAUZĂ LA GIURGIU! Astra şi Hermannstadt sunt la egalitate, după o primă repriză în care ambele formaţii au ratat câte o mare ocazie.

• 30 cg cg

Cartonaş galben şi pentru Mijuskovic.

• 28 cg cg

Cartonaş galben primit de Măţel, pentru un fault asupra lui Butean.

• 26 oc oc

Ocazie Hermannstadt! Replica oaspeţilor a venit de la Dâlbea, al cărui voleu din interiorul careului a fost respins de Lazar cu un reflex spectaculos.

• 15 oc oc

Ocazie Astra! Alibec a găsit o pasă genială, care a surprins întreaga apărare sibiană, dar Belu nu a putut împinge mingea pe lângă portarul oaspeţilor. Căbuz a păstrat rezultatul cu o intervenţie providenţială.

A început meciul. Lovitura de start a aparţinut gazdelor.