Bucharest, Romania. 11th May, 2017. CSU Sibiu supporters celebrating the qualification to the final of the LNBM - Men's National Basketball League - SEMI FINAL - game between Steaua CSM EximBank Bucharest and BC CSU Sibiu at Sala Regimentului de Garda "M
Video CSU Sibiu a învins-o la limită pe CSO Voluntari și mai are nevoie de o victorie pentru a merge în semifinale
Gaziantep FK v RAMS Basaksehir - Turkish Super Lig
Exclusiv Marius Șumudică, consternat de ce s-a întâmplat cu Rapid în play-off: ”Este inexplicabil”
March 22, 2024, Bucuresti, Romania,2024 International Friendly, Länderspiel, Nationalmannschaft Romania vs Northern Irel
Gata să plece de la Rangers! Scoțienii anunță transferul lui Ianis Hagi: ”Pare inevitabil”
Liga Digi Sport
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
3 - 0
Politehnica Iași Politehnica Iași
Lu 30.04.2018 21:45

Astra - CSM Poli Iași 3-0. Giurgiuvenii urcă pe locul 4, după a treia victorie consecutivă fără gol primit

30.04.2018, 22:32

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Astra Giurgiu este de neoprit cu Gigi Mulţescu pe bancă. Fosta campioană a obţinut a treia victorie consecutivă fără gol primit, 3-0 cu CSM Poli Iaşi, şi a urcat pe locul 4 în play-off, depăşind-o pe actuala deţinătoare a titlului, Viitorul.

Gazdele au început perfect meciul. Abang a deschis scorul în minutul 10, iar Dandea a fost aproape de 2-0, însă portarul moldovenilor a intervenit providenţial.

EChipa lui Flavius Stoican putea egala, dar bara s-a opus la execuţia lui Platini, care nu a putut înscrie cu poarta goală.

Repriza a doua a început la fel de bine pentru Astra. Alexandru Stan, pasator la primul gol, a marcat un gol de generic, cu o execuţie splendidă din afara careului.

S-a terminat 3-0, pentru că Dandea a stabilit scorul final de la 11 metri, după ce Seto a obţinut penalty în urma unui fault comis de Andrei Sin.

La Giurgiu a fost prezent şi Nicolae Dică. Antrenorul liderului FCSB a mers să-şi facă temele înaintea meciului cu CSM Poli Iaşi.

Roş-albaştrii joacă pe terenul echipei lui Flavius Stoican în etapa următoare, în timp ce Astra merge la Ovidiu, pentru duelul cu Viitorul, care poate decide ocupanta locului 4 la finalul sezonului.

• 94 fr2

FINAL DE MECI! Astra s-a impus cu 3-0, a treia victorie consecutivă fără gol primit pentru giurgiuveni, care au depăşit-o pe Viitorul şi au urcat pe locul 4 în play-off.

• 90 s s

Schimbare la Astra. Culda a intrat în locul lui Bejan.

• 89 cg cg

Cartonaş galben primit de Abang.

• 83 s s

O nouă modificare la gazde. Buş i-a luat locul lui Alexandru Stan.

• 82 gp gp

GOOOOOL, 3-0 Astra! Dandea a transformat fără emoţii lovitura de la 11 metri, iar giurgiuvenii au rezolvat definitiv meciul.

• 80 cg cg

Cartonaş galben primit de Mihalache.

• 80 p p

Penalty Astra! Seto a fost faultat în careu de Andrei Sin.

• 75 cg cg

Cartonaş galben primit de Sin, după un fault asupra lui Bejan.

• 71 s s

Ultima schimbare la oaspeţi. Ştefănescu a intrat în locul lui Jo Santos.

• 56 oc oc

Ocazie Astra! Însă o oportunitate irosită de Abang. De această dată, atacantul gazdelor a fost blocat excelent de Kelava.

• 55 oc oc

Ocazie Astra! Replica giurgiuvenilor a venit imediat. Pe contraatac, Abang a tras periculos cu piciorul stâng, dar mingea a trecut peste poarta lui Kelava.

• 54 oc oc

Ocazie CSM Poli! Moldovenii încearcă să revină în meci, dar Alexandru Stan a scos de pe linia porţii mingea trimisă cu capul de Jagodinskis, după un corner.

• 51 s s

Două schimbări făcute de Flavius Stoican. Au intrat Vlădeanu şi Danale, au ieşit Platini şi Panţîru.

• 47 g g

GOOOOOL, 2-0 Astra! Gazdele s-au desprins încă din startul părţii a doua, prin reuşita de excepţie a lui Alexandru Stan, care a catapultat mingea aproape de vinclul porţii lui Kelava. Portarul moldovenilor nu a avut nicio şansă la şutul trimis cu piciorul stâng de jucătorul gazdelor.

Schimbare la gazde. Butean a intrat în locul lui Balaure.

PAUZĂ! După o primă repriză spectaculoasă, mai ales în prima sa jumătate, Astra conduce cu 1-0, datorită golului marcat de Abang.

• 27 oc oc

Ocazie CSM Poli! Bara i-a salvat pe giurgiuveni. Platini i-a păcălit uşor pe Radunovic şi Iliev, dar nu a putut înscrie în poarta goală.

• 20 oc oc

Ocazie Astra! Florentin Matei a avut două şanse de a marca la aceeaşi fază. Mai întâi a fost blocat de Kelava, apoi Mihalache a respins în corner cu o intervenţie providenţială.

• 17 oc oc

Ocazie Astra! Giurgiuvenii au fost aproape să-şi dubleze avantajul, dar Kelava a avut o intervenţie foarte bună la şutul trimis de Dandea din interiorul careului.

• 10 g g

GOOOOOL, 1-0 Astra! La câteva minute după ce a ratat deschiderea scorului, Abang a marcat cu o lovitură de cap, în urma cornerului executat foarte bine de Alexandru Stan.

• 6 oc oc

Ocazie Astra! Prima şansă importantă a jocului le-a aparţinut gazdelor. Seto a recuperat în jumătatea adversă, i-a pasat foarte bine lui Balaure, în dreapta, iar centrarea acestuia în faţa porţii nu a fost ajunsă de Abang. Mingea a trecut pe lângă poarta lui Kelava.

A început meciul. Lovitura de start a aparţinut oaspeţilor.