FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-RAPID 3-4,DIVIZIA A (26.10.2003)
Antrenorul care nu ar exclude o revenire la Rapid: ”Un telefon de la domnul Șucu e mereu binevenit”

Astra - UTA Arad 1-2. Erico a dat lovitura pe final la Giurgiu

05.05.2021, 13:55

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

Astra a pierdut pe teren propriu în fața celor de la UTA, scor 1-2, în cadrul etapei cu numărul șase din play-out-ul Ligii 1.

UTA a avut prima ocazie periculoasă a partidei prin Buhăcianu, dar Lazar a ieșit și a reținut înainte ca atacantul UTA-ei să ajungă la minge.

În minutul 21, Miculescu a marcat primul gol al partidei din pasa excelentă a lui Roger. Replica Astrei a venit abia în finalul reprizei. Montini a tras pe lângă poartă din afara careului.

Hora și Peteleu puteau face 2-0 înainte de pauză, dar nu l-au putut învinge pe Lazar. În partea secundă, Lamanje a bifat o ocazie periculoasă, cu o lovitură de cap. Iacob a reținut cu mare dificultate.

Merloi a restabilit egalitatea în minutul 81, după ce Astra a profitat de o neatenție în defensiva arădenilor.

UTA a atacat în valuri pe finalul partidei. Albu și Erico l-au pus la încercare pe Popa, dar portarul Astrei s-a opus de fiecare dată.

Acesta nu a mai avut ce face în minutul 89, când același Erico a trimis cu capul lângă bară și a marcat pentru 2-1.

După această partidă, Astra rămâne pe locul 11, cu 24 de puncte, iar UTA a urcat pe locul nouă, cu 28 de puncte.

Fără victorie de trei etape, Astra speră să obțină victoria care o poate îndepărta de zona retrogradabilă. Echipa lui Eugen Neagoe este pe locul 11, cu 24 de puncte, la două puncte distanță de locurile de baraj, cu patru etape înainte de finalul play-out-ului.

De partea cealaltă, UTA Arad nu trece prin cea mai bună perioadă din acest campionat. Are trei înfrângeri consecutive și a ajuns pe locul zece, cu 25 de puncte, la trei puncte distanță de Viitorul, ocupanta primului loc care duce la baraj.

Laszlo Balint: ”Vreau să transmit tuturor asta”

„Mergem la Astra, o echipă aflată într-o situație destul de dificilă, la fel cum suntem și noi, în ciuda situației nu tocmai plăcute din clasament, și aș putea spune chiar și ca formă sportivă.

Vreau să transmit tuturor, în special suporterilor noștri, că avem foarte mare încredere că putem răspunde cu bine și vom ieși cu bine din această situație dificilă. Cu siguranță, în această perioadă de două săptămâni, ne vom atinge obiectivul. Vom face numărul de puncte necesar pentru atingerea obiectivului.

Noi, în ultimele două meciuri, primele șuturi ale adversarului pe poarta noastră au fost eurogoluri. Am făcut analize, sper din tot sufletul că am înțeles ce trebuia să facem în meciurile precedente”, a spus Laszlo Balint, la conferința de presă.

• 90+4 fr2

Final de meci!

• 90+3 cg cg

Iacob vede cartonașul galben!

• 89 g g

GOOOL UTA! Erico reia cu capul o minge centrată din corner, trimite lângă bară și mingea intră în poarta lui Popa, care rămâne fără replică.

• 88 s s

Miculescu este înlocuit de Adrian Petre.

• 87 oc oc

Popa are o nouă intervenție la o minge reluată cu capul din interiorul careului!

• 86 oc oc

Ocazie pentru UTA! Popa reușește să respingă o minge trimisă din foarfecă de Albu.

• 81 g g

GOOOL Astra! Merloi reușește să egaleze după o pasă excelentă a lui Bruno. Acesta intră în careu și îl execută pe Iacob, care a încercat să îl blocheze, dar fără succes.