Valeriu Iftime, în culmea fericirii după ce FC Botoșani a umilit-o pe FCU Craiova: ”E talismanul nostru”
Video Bogdan Andone a dezvăluit cum și-a motivat elevii să marcheze de 4 ori în a doua repiză cu FCU Craiova
Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid
Du 22.09.2019 18:30

Botoșani - Chindia 0-3. Echipa lui Moldovan reușește surpriza etapei

22.09.2019, 16:54

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Botoșani - Chindia 0-3. Echipa lui Viorel Moldovan a reușit surpriza etapei. Formația din Târgoviște a dat lovitura pe terenul moldovenilor. Nou-promovata s-a impus cu 3-0 și a obținut cea mai categorică victorie din acest sezon.

Chindia Târgoviște a făcut un meci excelent în deplasarea de la Botoșani. Echipa lui Viorel Moldovan a avut prima ocazie a întâlnirii. Gazdele au reacționat repede, dar portarul Aioani a făcut minuni. În minutul 33, Chindia a deschis scorul prin Dumiter, iar până la pauză a majorat diferența. Oaspeții au primit penalty pentru un henț al lui Kolesovs. Liviu Mihai a înscris și i-a asigurat echipei sale un avantaj liniștitor.

Chindia a obținut cea de-a doua victoria a sezonului

Oaspeții au mai înscris o dată și în repriza secundă. Dumiter a luat o acțiune pe cont propriu și l-a servit excelent pe Voduț. Finalul de meci a adus câte o eliminare de fiecare parte. Benga a văzut direct cartonașul roșu, în timp ce Ongenda a luat al doilea galben.

S-a terminat 3-0 pentru Chindia, care a făcut 9 puncte în primele 10 etape.

Știrea inițială.

FC Botoșani întâlnește Chindia Târgoviște în etapa a zecea din Liga 1, însă nu va avea meci ușor. Nou-promovata Chindia este în criză de puncte. În primele 9 meciuri din Liga 1, Chindia are 5 înfrângeri, 3 remize și o singură victorie, obținută chiar împotriva lui Dinamo.

Este primul meci dintre cele două echipe în Liga 1, după ce s-au mai întâlnit în Liga 2 și și-au împărțit victoriile.

Botoșănenii vin după două remize, 2-2 cu Academica Clincei și 1-1 cu Dinamo, și sunt campioni ai remizelor. Moldovenii sunt campioni ai remizelor, cu 6 la număr, una mai puție decât Sepsi. Echipa lui Marius Croitoru are două victorii, 6 remize și o înfrângere și este pe locul 8, cu 12 puncte după 9 etape.

Meciul FC Botoșani - Chindia Târgoviște se joacă de la ora 17:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1 și LIVE VIDEO&TEXT pe digisport.ro și m.digisport.ro.

• 95 final

Final de meci.

• 93 cgr cgr

Ongenda vede al doilea cartonaș galben și este eliminat.

• 85 cr cr

Cartonaș roșu pentru Benga.

• 79 cg cg

Roman vede cartonașul galben.

• 78 s s

Schimbare la Chindia. Iese Florea și intră Leca.

• 77 g g

Goool Chindia. Voduț își trece și el numele pe tabela de marcaj.

• 74 cg cg

Florescu vede și el galbenul.

• 71 cg cg

Rață vede cartonașul galben.

• 70 s s

Schimbare la Botoșani. Iese Burlacu și intră Voduț.

• 69 s s

Schimbare la Botoșani. Iese Ofosu și intră Keyta.

• 61 s s

Schimbare la Chindia. Iese Liviu Mihai și intră Novac.

• 56 cg cg

Cartonaș galben pentru Yameogo.

• 48 cg cg

Cartonaș galben pentru Ongenda.

Schimbare la Botoșani. Iese Ashkovski și intră Florescu.

Schimbare la Botoșani. Iese Kolesovs și intră Patache.

• 46 sr1

Pauză.

• 45+2 gp gp

Goool Chindia. Liviu Mihai transformă lovitura de pedeapsă.

• 45+1 p p

Penalty pentru Chindia. Centralul partidei dictează lovitură de la 11 metri după după un henț al lui Kolesovs.

• 38 cg cg

Neciu vede cartonașul galben.

• 33 g g

Goool Chindia. Dumiter deschide scorul după o eroare a apărării adverse.

• 31 cg cg

Kolesovs vede cartonașul galben.

• 27 oc oc

Ocazie pentru Botoșani. Țigănașu și Haruț trec și ei pe lângă deschiderea scorului.

• 23 oc oc

Ocazie pentru Chindia. Dumiter sutează frumos de la 18 metri, dar mingea trimisă de el este respinsă de portarul advers.

• 18

Ambele echipe au început meciul prudent și nu și-au creat ocazii de gol până în prezent.