CFR Cluj v FCSB - SuperLiga, Cluj-Napoca, Romania - 05 Feb 2023
Decizie finală: Malcom Edjouma se întoarce la FCSB!
becali bani
Gigi Becali chiar vrea un atacant bun la FCSB și nu se uită la bani. ”A aflat că ar costa 3 milioane € și n-a spus pas”
farul-cfr
Live Video&Text Farul - CFR Cluj 1-0, ACUM, Digi Sport 1. Louis Munteanu a deschis scorul cu un șut superb
Etapa 5 Superliga: Farul Constanta-CFR Cluj
Play-off
Botoşani Botoşani
0 - 2
FCSB FCSB
Du 28.02.2021 20:30

Botoșani - FCSB 0-2. Oaspeții au rezolvat meciul în 11 minute. Au cerut și două penalty-uri

28.02.2021, 22:24

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

FCSB a câștigat cu 2-0 pe terenul lui FC Botoșani, în etapa a 25-a, și rămâne lider în Liga 1. Tănase și Olaru au rezolvat meciul în 11 minute, cu două execuții frumoase.

FC Botoșani - FCSB 0-2. Oaspeții au cerut două penalty-uri

Partida a început cu o fază la care FCSB a cerut penalty, iar la cealaltă poartă, Șut a fost atent în fața lui Al Mawas. FCSB a dat primul șut pe poartă în minutul 28, prin Coman, însă și moldovenii au nimerit spațiul porții, prin Roman.

Prima repriză s-a terminat cu parada lui Hankic la șutul lui Olaru, iar apoi echipa lui Toni Petrea a mai cerut un penalty. În repriza a doua, Vlad a reținut șutul din prima al lui Țigănașu, iar Șeroni nu l-a putut învinge nici el pe portarul de la FCSB.

Botoșani - FCSB 0-2. Moldovenii nu au nicio victorie "acasă" cu echipa lui Toni Petrea

Căpitanul Florin Tănase a deschis scorul în minutul 55, cu un șut superb, iar peste 11 minute, Olaru a dublat avantajul oaspeților.

Botoșani - FCSB s-a terminat 0-2, iar moldovenii tot nu reușesc până în prezent niciun succes, pe teren propriu, în fața roș-albaștrilor (8 eșecuri). Echipa antrenată de Marius Croitoru rămâne pe loc de play-off, dar are emoții pentru că urmează meciuri extrem de grele.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Botoșani - FCSB 0-2:

FC Botoșani - FCSB, capul de afiș al etapei a 25-a din Liga 1, se anunță un meci pe cinste, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

Moldovenii nu au reușit până în prezent niciun succes, pe teren propriu, în fața roș-albaștrilor, motiv pentru Valeriu Iftime, finanțatorul echipei, să le trimită un mesaj tuturor contestatarilor.

De cealaltă parte, FCSB nu-și mai permite pași greșiți dacă vrea să păstreze prima șansă la cununa cu lauri și dacă vrea să rămână lider. Florinel Coman, fotbalistul care a avut parte de zile de coșmar după ce s-a ales cu dosar penal, este anunțat titular.

Becali a spus că fotbalistul nu are de ce să lipsească din primul 11, dar staff-ul tehnic va decide în funcție de starea psihică a acestuia.

FC Botoșani - FCSB LIVE VIDEO | Echipele probabile:

FC Botoșani: Hankic- Braun, Chindriș, Șeroni, Țigănașu – Ed. Florescu, Rodriguez, Papa- D. Croitoru,  Al Mawas, Keyta
Antrenor: Marius Croitoru

FCSB: Vlad- Ov. Popescu, Haruț, Miron, Radunovic- Moruțan, Șut, Olaru – Oct. Popescu, Fl. Tănase, Fl. Coman
Antrenor: Toni Petrea.

Moldovenii, locul 5, cu 37 de puncte, își propun o victorie contra liderului pentru a-și consolida poziția de play-off, iar Valeriu Iftime cere mai multă concentrare în apărare, considerând că acolo este punctul nevralgic al formației lui Marius Croitoru.

FC Botoșani - FCSB LIVE VIDEO | Iftime știe cum poate câștiga trupa lui Croitoru

Patronul de la FC Botoșani s-a arătat deranjat de cei care susțin că există jocuri de culise între echipa sa și FCSB, dând asigurări că "e exclus să faci meciuri de prietenie cu ei".

"Să fim mai atenți și mai în formă ca în tur. Am primit trei goluri din cauza apărării. O greșeală poate întoarce tot meciul.

Mă rog ca toate lucrurile să fie echilibrate și ca băieții de la Botoșani să înțeleagă asta. Putem câștiga și în ultima secundă.Noi vrem să dăm totul în astfel de meciuri. Nu are nicio legătură faptul că am exportat la FCSB. Ambiția de a-i bate este dintotdeauna.

Au fost meciuri în care ne-am comportat lamentabil și în care am fost acuzați că lăsăm meciul, alteori am jucat bine. Anul trecut am fost bine. I-am bătut, am făcut egal în play-off. Da, cu echipele importante este mai mare motivația. Un meci cu FCSB este unul de palmares", a declarat Iftime, pentru Fanatik.

FCSB FCSB
  • 90+3 fr2

Final de meci. Botoșani - FCSB se termină 0-2.