Ce transferuri vrea Zeljko Kopic la Dinamo
articol scris de Digi Sport13.01.2025, 14:33
Dinamo este una dintre surprizele plăcute ale sezonului 2024/2025 din SuperLiga României.

UCL: Club Brugge - Atalanta, miercuri, 19:45, DGS 1
UCL: Celtic - Bayern, miercuri, 22:00, DGS 1
După 21 de etape, ”Câinii” se află pe locul al treilea în clasament, la doar un punct în spatele liderului Universitatea Cluj (37 p.).
Zeljko Kopic mai vrea 4 transferuri la Dinamo
Pentru a menție forma excelentă, Dinamo e gata să realizeze mai multe transferuri în perioada de mercato a iernii. Trupa din ”Ștefan cel Mare” l-a adus până în acest moment doar pe Alexandru Pop (24 de ani) de la Oțelul Galați, însă ”robinetul” nu s-a închis.
După ce a semnat prelungirea până în 2028, Zeljko Kopic a anunțat că își dorește încă patru transferuri: doi fundași și doi atacanți.
”În linia defensivă avem nevoie de unul sau doi jucători. În ceea ce privește mijlocașii, suntem destul de bine acoperiți, mai ales dacă îl folosim pe Milanov la mijloc. Avem acolo mai multe opțiuni, iar jucătorii au calitate. În ofensivă, am dori să aducem unul sau doi jucători pentru a avea mai multe opțiuni.

Cred că este benefic pentru fiecare jucător să existe competiție pe pozițiile din teren, astfel încât nimeni să nu se simtă sigur de locul său. Competiția îi împinge pe toți să își atingă limitele și este ceva ce îmi doresc să construiesc în cadrul echipei.
Dacă ne uităm la situația de anul trecut, lucrurile erau complet diferite. Atunci am fost sub presiune pentru a aduce jucători, deoarece clubul era într-o situație dificilă. Acum, Dinamo se află într-o poziție mult mai bună. De aceea, prefer să aștept soluțiile potrivite, nu să aducem pe cineva doar pentru că este disponibil.
Aleg întotdeauna să aștept opțiunea ideală, chiar dacă durează mai mult timp. În prezent, avem suficientă calitate în echipă și nu este nevoie să luăm decizii pripite”, a spus Zeljko Kopic, potrivit Radio Dinamo.

Josue Homawoo este aproape să semneze prelungirea cu Dinamo
Dinamo este la un pas să se înțeleagă cu un nou jucător din lot pentru prelungirea contractului.
După ce Eddy Gnahore (31 de ani) a semnat noul angajament, Josue Homawoo (27 de ani) este foarte aproape și el să se înțeleagă cu Dinamo pentru a continua în ”Ștefan cel Mare”.
Negocierile între cele două părți sunt aproape rezolvate, așa cum anunță sursele Digi Sport. Fundașul togolez care a intrat în ultimele șase luni de contract este de acord să continue în ”alb-roșu”.
Cel mai probabil, noul contract dintre Dinamo și Josue Homawoo va fi semnat la București, atunci când echipa se va întoarce din cantonamentul desfășurat în Antalya.
În momentul de față, oficialii dinamoviști vor să-i prelungească contractul și golgheterului Astrit Selmani. Este însă o diferență foarte mare între cerere și ofertă, dar există speranțe că totul se poate rezolva.
- Josue Homawoo a ajuns la Dinamo în vara anului 2023, liber de contract, după ce s-a despărțit de francezii de la Red Star FC.
- Imediat, togolezul a devenit unul dintre cei mai importanți jucători ai echipei, iar acum este evaluat de transfermarkt.com la 800 de mii de euro.
Etichete: liga 1 , dinamo , transfer , superliga
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

James Howells, un expert în informatică care a devenit celebru pentru lupta sa care durează de mai...