Ilie Dumitrescu a spus ce ar face dacă l-ar vedea pe Dan Petrescu pe stradă! Cei doi nu își mai vorbesc
FC Seoul v Jeonbuk Hyundai Motors, 2023 K League 1, football, Seoul World Cub Stadium, Seoul, South Korea - 08 Oct 2023
Exclusiv Ilie Dumitrescu, detalii în premieră. A spus de ce Dan Petrescu n-a ajuns antrenor în Anglia
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
CFR Cluj CFR Cluj
2 - 0
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
Du 04.12.2022 15:30

CFR – Chindia 2-0. Primul eșec al lui Toni Petrea în Liga 1 pe banca dâmbovițenilor

04.12.2022, 17:27

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

CFR Cluj s-a impus în fața Chindiei Târgoviște, scor 2-0, în etapa cu numărul 19 din Liga 1.

Înaintea acestei partide, Toni Petrea avea 8 meciuri la rând în care nu pierduse pe banca Chindiei.

Ardelenii au deschis scorul în minutul 17, atunci când Kolinger a trimis perfect cu capul, după o centrare din corner a lui Ciprian Deac. Au urmat apoi mai multe acțiuni ale ardelenilor la poarta adversă, însă tabela a rămas neschimbată până în minutul 80, atunci când campioana României a primit un penalty.

Căpușă a avut o intervenție neglijentă asupra lui Petrila, iar arbitrul Marin Barbu a dictat lovitură de pedeapsă după verificarea VAR. Cristi Manea a înscris fără emoții și a stabilit scorul final.

În urma acestui rezultat, CFR ocupă locul 2 în clasament și are 40 de puncte accumulate, cu patru mai puțin decât liderul Farul. De reamintit este că elevii lui Dan Petrescu mai au de disputant restanța cu FCSB.

De cealaltă parte, Chindia este pe locul 10 și are 21 de puncte accumulate.

VIDEO cu rezumatul meciului CFR - Chindia 2-0

CFR Cluj - Chindia. Elevii lui Toni Petrea, neînvinși de opt etape

Formația pregătită de Toni Petrea este una dintre cele mai în formă ale Ligii 1 și are 5 victorii și 3 egaluri în ultimele 8 etape.

De partea cealaltă, CFR Cluj are trei victorii la rând în Liga 1. Meciul tur dintre cele două formații s-a terminat cu victoria elevilor lui Dan Petrescu, scor 2-0.

Înaintea meciului din etapa a 19-a a Ligii 1, CFR Cluj se află pe locul doi în clasament, cu 37 de puncte, în timp ce Chindia Târgoviște ocupă poziția a 10-a, cu 21 de puncte.

Clasament Liga 1

Clasamentul Ligii 1 / Foto: Digi Sport

Dan Petrescu, înainte de CFR Cluj - Chindia Târgoviște

"Vă dați seama că știu tot despre ei. Știu ce parcurs au avut, mai ales cu Toni Petrea. Au 8 meciuri în Liga 1, 5 victorii și 3 egaluri. Parcurs de echipă campioană. Parcă a găsit o baghetă magică și i-a transformat, pentru că jucători nu a adus.

Înainte au avut 7 înfrângeri și 3 egaluri. E cea mai în formă echipă din campionat. Cred că cei de la Chindia, chiar dacă nu o spun, au și aspirații de play-off", a spus Dan Petrescu.

Victoria din restanța cu Hermannstadt, 3-2, a avut și părțile ei negative, spune antrenorul clujenilor.

"Nu ne-am apărat noi ca echipă bine la meciul trecut. Greșelile de la meciul cu Hermannstadt le poți face și la partidele cu formațiile care se bat la titlu. Nu mai trebuie să facem cadouri", a mai spus Petrescu.

CFR Cluj, fără 3 piese importante la meciul cu Chindia Târgoviște

Petrescu a anunțat și 3 absențe importante pe care CFR Cluj le va avea la meciul cu Chindia.

"Din păcate am pierdut doi jucători pentru meciul cu Chindia. Malele, suspendat, care a dat golul victoriei în ultima rundă, și Birligea. Nici Muhar nu va fi și probabil nu va juca tot restul anului", a completat tehnicianul din Gruia.