OUT de la CFR Cluj! Cei doi fotbaliști ”grei” de care Dan Petrescu vrea să scape
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - AFC HERMANNSTADT SIBIU, SUPERLIGA SUPERBET (08.03.2024)
Napoli, gata să-l transfere pe Philip Otele! Ce plan au italienii cu ”perla” CFR-ului
Exclusiv Krasniqi, criticat dur după ce i-a făcut lui Lobonț: ”Nu se poate” / ”Rapid e pe un butoi cu pulbere”
LIVE Liga Digi Sport
1 - 0
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Sb 05.05.2018 21:45

CFR Cluj - CS U Craiova 1-0. Ardelenii s-au impus cu emoții! Oltenii au ratat un penalty în minutul 90+3!

05.05.2018, 20:38

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

CFR Cluj a avut mari emoţii în duelul din Gruia cu CS U Craiova, dar a luat în cele din urmă toate punctele. Ardelenii au început bine meciul şi au lovit bara în primele minute, prin Culio. Cei de la CS U Craiova au răspuns rapid prin Mitriţă, al cărui şut a trecut puţin pe lângă poarta lui Arlauskis. Scorul putea fi deschis și în minutul 22, atunci când Dimitrov a fost aproape de autogol, după o centrare a lui Manea, care l-a lăsat fără replică. Și Djokovic a irosit încă o şansă pentru CFR Cluj, dar scorul pauzei a fost cel înregistrat și la început.

Oltenii au avut prima ocazie a reprizei secunde, prin Mitriţă care l-a pus la încercare pe Arlauskis cu un şut din lovitură liberă, excelent deviat de lituanian peste transversală. Fazele de poartă au continuat în același ritm. CFR-ul a fost periculoasă tot la o fază fixă, prin Kevin Boli, care a ratat din doar şase metri, când n-a prins spaţiul porţii cu lovitura sa de cap. Elevii lui Dan Petrescu au continuat să preseze, iar până la urmă Camora a găsit drumul spre gol.

Situaţia s-a complicat însă pentru ardeleni pe final de meci. Mai întâi a intervenit eliminarea lui Boli, în minutul 83, pentru un fault dur, la mijlocul terenului, asupra bulgarului Popov, sancționat imediat cu cartonașul roșu. Apoi, în prelungiri, cei de la CS U Craiova au avut șansa egalării, pentru că au beneficiat de un penalty corect acordat după faultul lui Djokovic asupra lui Gustavo. Brazilianul a fost cel care și-a asumat rolul marcatorului, numai că a tras slab și i-a permis șansa lui Arlauskis de a deveni eroul ardelenilor.

Așadar, CFR Cluj s-a impus cu emoții, dar a pus presiune pe FCSB, care este obligată să se întoarcă cu punct sau puncte de la Iași pentru a nu pierde prima poziție din clasament.

• 90+4 fr2 fr2

FINAL DE MECI! CFR CLUJ - CS U Craiova 1-0. Ardelenii s-au impus la limită, dar pe final oltenii au ratat un penalty

• 90+3 rp rp

CS U CRAIOVA A RATAT UN PENALTY! Gustavo a șutat pe jos, în dreapta lui Arlauskis și lituaninul a respins, după care s-a acordat corner.

• 90+1 p p

PENALTY CS U CRAIOVA! Djokovic l-a secerat în propriul careu pe Gustavo și Avram a dictat imediat lovitură de la 11 metri.

• 83 cr cr

CFR CLUJ A RĂMAS ÎN 10! BOLI A FOST ELIMINAT! Fundașul central al clujenilor a intrat cu talpa direct pe tibia lui Popov și a fost eliminat imediat de Marius Avram

• 80 s s

ULTIMA SCHIMBARE CS U CRAIOVA! A ieșit Mitriță, a intrat GLAVINA

• 76 g g

GOOOOOL CFR CLUJ: 1-0, CAMORA! Fundașul stânga a expediat un șut sănătos, din afara careului, lateral stânga, ușor deviat, iar Popescu nu a mai avut nicio replică.

• 73 s s

ULTIMA SCHIMBARE CFR CLUJ! A ieșit Mailat, a intrat COSTACHE

• 70 cg cg

CARTONAȘ GALBEN GUSTAVO! Fotbalistul oltenilor a fost sancționat pentru un fault în apropierea propriului careu de 16 metri

• 59 oc oc

Băluță a șutat spre poartă, dintr-o poziție foarte bună, din interiorul careului, dar Vinicius a respins cu pieptul din fața porții goale

• 56 oc oc

OCAZIE CFR CLUJ, BOLI! Fundașul central a reluat cu capul, din colțul careului de 6 metri, lateral dreapta, după o centrare de pe stânga a lui Deac, din lovitură liberă, dar mingea a trecut de puțin pe lângă bară.

• 52 oc oc

OCAZIE CRAIOVA, MITRIȚĂ! Mijlocașul oltenilor a executat foarte bine o lovitură liberă, de la aproximativ 25 de metri, pe centru, dar Arlauskis a ”ciupit” cu degetele peste transversală. Totuși, Avram a considerat că Mitriță a șutat direct peste poartă și nu a dictat corner.

• 46 sr2 sr2

A început repriza a doua! Lovitura le-a aparținut acum oltenilor

PRIMA SCHIMBARE CS U CRAIOVA! A ieșit Screciu, a intrat POPOV!

PAUZĂ în GRUIA!

• 41 fm fm

Hoban a trimis cu capul, din interiorul careului, după un corner de pe dreapta a lui Deac, dar peste poartă.

• 33 oc oc

OCAZIE CFR CLUJ, DJOKOVIC! Vinicius a centrat foarte bine de pe dreapta iar Djokovic, de la 11 metri, a reluat cu capul, milimetric pe lângă bara din dreapta porții lui Popescu.

• 29 oc oc

OCAZIE CFR CLUJ, MANEA! Camora i-a pasat lui Țucudean, acesta i-a trimis lui Deac, mingea a reajuns la atacant, după care același Țucudean l-a deschis foarte bine pe Manea, iar fundașul dreapta a vrut să centreze în careu, dar a ieșit un șut pe colțul scurt. Numai că Popescu a fost atent și a respins în corner.

• 22 oc oc

OCAZIE CFR CLUJ! DIMITROV APROAPE DE AUTOGOL! Faza a plecat de la Manea, care a centrat foarte bine din banda dreaptă, pe colțul lung, mingea l-a lovit pe bulgar, rămas fără reacție, după care acesta s-a scurs pe lângă bara din dreapta porții lui Popescu.

• 20 oc oc

OCAZIE CFR CLUJ, CULIO! Manea a repus foarte bine de la margine, a aruncat până în careu, Țucudean a prelungit pe spate și Culio, tot cu capul, din prima, a trimis cu capul, dar pe lângă bara din dreapta porții oltenilor.

• 15 cg cg

CARTONAȘ GALBEN MATEIU! Mijlocașul a fost sancționat pentru că l-a tras de mână, din spate, pe Culio

• 9 cg cg

CARTONAȘ GALBEN HOBAN! Mijlocașul a fost sancționat pentru un fault, recunoscut de jucător

• 9 oc oc

OCAZIE CRAIOVA, MANEA! Frumoasă acțiune de contraatac a oltenilor, Mitriță a primit o pasă pe stânga, după care a pornit pe contraatac, a intrat spre centru, după care a șutat razant pe lângă bara din dreapta porții lui Arlauskis

• 4 oc oc

Ocazie Craiova, MITRIȚĂ! Mitriță și-a încercat șansa cu un șut de la distanță, dar a trimis pe jos și pe centru și fără emoții pentru Arlauskis.

• 3 oc oc

BARĂ CFR CLUJ, CULIO! Acțiune rapidă de atac a clujenilor, Țucudean l-a lansat foarte bine cu capul pe Mailat, acesta a scăpat singur pe stânga, a intrat în careu, a șutat, Popescu a respins, apoi mingea a lovit bara din dreapta porții oltenilor, dar până la urmă faza s-a stins.

• 1 sr1 sr1

A început partida din Gruia! Lovitura de start le-a aparținut celor de la CFR Cluj!

• 0

În cel mai recent meci disputat între cele două formații, disputat la Craiova, scorul a fost nul.