OUT de la CFR Cluj! Cei doi fotbaliști ”grei” de care Dan Petrescu vrea să scape
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - AFC HERMANNSTADT SIBIU, SUPERLIGA SUPERBET (08.03.2024)
Napoli, gata să-l transfere pe Philip Otele! Ce plan au italienii cu ”perla” CFR-ului
Gigi Becali
Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
2 - 1
Politehnica Iași Politehnica Iași
Vi 09.03.2018 20:45

CFR Cluj - CSM Poli Iași 2-1. Liderul câștigă dramatic în prelungiri, după un final de infarct

09.03.2018, 23:00

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

În Gruia, liderul CFR Cluj a avut nevoie de zece minute pentru a deschide scorul cu CSM Poli Iaşi, în primul meci din playoff. Cu a 13-a reuşită, Ţucudean l-a depăşit pe Gnohere şi este golgheterul Ligii 1.

Cu două minute înainte de pauză, Păun a trecut pe lângă 2-0, ratând singur cu portarul. Mijlocaşul a mai irosit o ocazie şi în repriza a doua. Nici Deac nu a fost mai norocos la poarta Iaşiului.

Finalul a atins cote dramatice. La meciul cu numărul 200 în Liga I, Camora le-a făcut oaspeţilor un penalty cadou, cu şase minute rămase din meci, iar căpitanul Andrei Cristea a transformat şi a egalat pentru moldoveni.

În prelungiri însă, Omrani a adus trei puncte pentru echipa lui Dan Petrescu, care nu va sta pe bancă la derby-ul din etapa următoare, cu FCSB. Antrenorul liderului a fost eliminat pentru proteste.

Ardelenii sunt neînvinşi pe teren propriu în acest sezon, în care au înregistrat 11 victorii şi trei remize. Mai mult, au încasat doar trei goluri acasă, în timp ce ieșenii rămân fără victorie pe terenul clujenilor.

• 90+4 fr2 fr2

Final de meci. CFR Cluj se impune dramatic în primul meci din play-off, după golul marcat de Omrani în prelungiri

• 90+3 g g

GOOOOL CFR Cluj. Omrani aduce victoria clujenilor în prelungiri, după o mingea prelungită de Costache în careu

• 86 cr cr

Antrenorul Dan Petrescu a fost trimis în tribune pentru proteste vehemente la adresa arbitrajului

• 85 s s

Ultima schimbare la CFR Cluj. Djokovic este înlocuit cu Costache

• 84 g g

GOOOOOOL CSM Poli Iași. Căpitanul ieșenilor Andrei Cristea, a transformat lovitura de pedeapsă

• 83 p p

Penalty CSM Poli Iași. Camora, la meciul 200 în Liga 1, îl seceră pe Kizito în careu, iar Iulian Călin arată punctul cu var

• 82 oc oc

Ocazie mare CFR. Mailat intră în careu și întoarce mingea pentru Deac, care trage puțin pe lângă

• 74 cg cg

Djokovic îl calcă pe Chelaru și este avertizat

• 73 s s

Dan Petrescu face a doua înlocuire. Iese marcatorul golului de 1-0, George Țucudean, șiu intră Omrani

• 56 oc oc

Ocazie mare CFR Cluj. Păun trage cu stângul, spre colțul lung, puțin pe lângă bară, după o pasă superbă primită de la Culio

• 55 oc oc

Ocazie CFR. Păun trimite spre Țucudean, dar portarul Rusu îi fură mingea din gheată atacantului

• 52 oc oc

Ocazie Poli Iași. Cristea scapă singur spre poartă, fără să-l atace nimeni, însă trage peste, din poziție centrală. E cea mai mare șansă a ieșenilor din acest meci

• 46 sr2 sr2

Ieșenii fac două schimări menite să impulsioneze atacul, după ce oamenii lui Flavius Stoican n-au tras niciun șut spre poartă. Așadar, ies Zaharia și Jagodinskis și intră Jo Santos și Pedro Mendes

• 45 cg cg

Andrei Cristea e avertizat pentru un fault din spate la Vinicius

• 45 fr1 fr1

Final de primă repriză. CFR intră în avantaj de un gol la cabine, după reușita lui Țucudean. Ieșenii n-au avut nicio ocazie clară

• 43 oc oc

Ocazie mare CFR. Deac pasează perfect, iar Păun ratează incredibil din fața portarului, care iese și îl derutează pe mijlocașul ofensiv de la CFR, iar apoi îl ține ușor de tricou, clujenii cerând lovitură de pedeapsă

• 42 oc oc

Manea execută o lovitură de la margine, Țucudean deviază, iar mingea ajunge la Păun, care trage din foarfecă, pe lângă poartă

• 21 oc oc

Țucudean ratează o nouă ocazie. După cornerul executat de Păun, Țucudean se desprinde dintre Bosoi și Cioinac și trimite tare cu capul puțin peste poartă

• 20 oc oc

Ocazie mare de gol pentru CFR Cluj. Deac îl găsește pe Păun cu o pasă superbă în careu, dar portarul moldovenilor iese eroic și respinge șutul din apropiere

• 10 g g

GOOOOL CFR Cluj! Deac a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă, mingea a ajuns în careu, la Mureșan, care a deviat până la Țucudean, iar atacantul a împins mingea în poartă

• 1 sr1 sr1

A început meciul. Ieșenii au avut lovitura de start. Înaintea fluierului de start, clujenii l-au premiat pe Camora, ajuns la meciul 200 în Liga 1. Portughezul a devenit, astfel, al patrulea fotbalist străin care a atinsd această cifră în fotbalul românesc.