Exclusiv Dinamo a pregătit ”planul B”, după ce a fost sancționată dur: ”Sperăm ca Tribuna 1 să fie plină!”
Exclusiv Decizia ”destul de costisitoare” luată în premieră de Dinamo, după sancțiunea dură primită
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
1 - 0
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Lu 05.04.2021 21:30

CFR Cluj - Dinamo 1-0. Campionii, victorie chinuită. ”Câinii”, aproape o oră în nouă oameni

05.04.2021, 22:25

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

CFR Cluj a câștigat cu emoții în fața lui Dinamo, scor 1-0, și s-a apropiat la un singur punct de liderul FCSB, cu o etapă înainte de finalul sezonului regulat.

Ardelenii au avut prima ocazie mare a partidei în minutul nouă, prin Camora, care a lovit bara cu un șut puternic din interiorul careului. Dinamo a rămas în nouă oameni încă din minutul 36. Paul Anton și Florin Bejan au fost eliminați de centralul Marcel Bîrsan.

După pauză, gazdele au controlat jocul. Omrani, introdus în repriza a doua, a irosit mai multe șanse bune de a înscrie. Kongshavn s-a opus la mingile expediate pe poartă de atacantul francez, dar nu a mai avut ce face în minutul 80, când Păun l-a servit perfect pe vârful CFR-ului, care a reluat din alunecare în poarta goală.

Răuță a bifat singurul șut pe poartă al lui Dinamo în minutul 84, dar Bălgrădean a reținut fără emoții. S-a terminat 1-0 pentru CFR Cluj, care a ajuns la 63 de puncte în Liga 1.

Dinamo rămâne pe locul 14, cu 27 de puncte.

LIVE VIDEO CFR Cluj - Dinamo, ora 20:30, Digi Sport 1

La conferința de presă premergătoare meciului, Edi Iordănescu, antrenorul ardelenilor, a acuzat problemele cauzate de COVID-19 la meciul cu FCSB, în care campioana nu s-a putut baza pe mai mulți titulari.

"Acest necaz cu pandemia ne-a afectat, ne-a pus la pământ, au căzut din start 3-4 jucători, am avut și din staff-ul tehnic, chiar și din staff-ul medical. Ne-a stricat atmosfera, am mers la București pentru meciul cu FCSB pe un fond total opus față de ceea ce trebuia să fie.

Starea de spirit a fost la pământ, ne-a fost teamă să venim la muncă, ne-a fost teamă lângă cine stăm.
A venit pauza, am câștigat timp, am recuperat o parte din jucători. Lucrurile arată diferit pentru partida cu Dinamo", a declarat Edi Iordănescu.

LIVE VIDEO CFR Cluj - Dinamo, ora 20:30, Digi Sport 1. Eșanu s-a accidentat înaintea meciului

De partea cealaltă, Dinamo se află pe locul 14, cu 27 de puncte. "Câinii", preluați recent de Gigi Mulțescu, au opt meciuri consecutive fără victorie în Liga 1, iar FC Hermannstadt, penultima clasată, s-a apropiat la doar un punct de bucureșteni.

Pentru partida cu CFR Cluj, Dinamo nu se va putea baza pe portarul titular Mihai Eșanu, care a suferit o accidentare în cantonamentul naționalei U21. În locul său ar urma să debuteze norvegianul Gudmund Kongshawn.

Goalkeeper-ul a făcut pasul în fotbalul mare în 2009, la Valerenga, și a mai evoluat la Sarpsborg 08, Tromso și Aalesund. La ultima sa echipă, Kongshavn a apărat în 14 meciuri și a încasat 39 de goluri. Portarul a fost convocat de-a lungul carierei la reprezentativele U18, U19, U21 și U23.

În partida tur, disputată la București, pe 17 decembrie 2020, CFR Cluj s-a impus contra lui Dinamo cu 2-0. Delbeljuh și Păun, din penalty, marcau încă din prima repriză.

CFR Cluj și Dinamo s-au mai întâlnit de 51 de ori în Liga 1: 22 de victorii le-au aparținut ardelenilor, 9 meciuri s-au încheiat la egalitate, iar bucureștenii s-au impus în 20 de ocazii.

• 90+3 fr2

Final de meci!

• 90 s s
    Fabbrini este înlocuit de Moldoveanu.
  • 84 oc oc

Ocazie pentru Dinamo! Răuță intră în careu după o greșeală a lui Vinicius și trage pe jos la colțul scurt. Bălgrădean reține.

• 80 g g

GOOOL CFR Cluj! Păun intră în careu, trimite pe jos către Omrani, iar acesta reia din alunecare în poarta lui Kongshavn.