Screenshot 2024-04-14 202052
Video Dinamo - Poli Iași 1-0. Ahmed Bani a adus victoria în prelungiri. ”Câinii” sunt pe loc de baraj
botosani
Video FC Botoșani - FCU Craiova 1948 4-1. Gazdele au făcut spectacol și au urcat pe locul 14! Oltenii, în genunchi
Aarhus GF - Vejle Boldklub, Danish 3F Superliga, football
Exclusiv Gâlcă, tot mai aproape de Universitatea Craiova. ”I-a retrimis contractul la semnat” / ”Vreau!”
LIVE Euro Fotbal
4 - 1
Dinamo Dinamo
Du 06.03.2022 17:30

CFR Cluj - Dinamo 4-1. Ardelenii au profitat la maximum de eliminarea lui Filip. Debeljuh, hattrick în doar 30 de minute

06.03.2022, 17:05

• UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

CFR Cluj a întâlnit-o pe Dinamo, duminică, de la ora 17:30, într-un duel din etapa a 30-a din Liga 1. Confruntarea a avut loc pe ”Stadionul Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj și s-a încheiat cu scorul de 4-1 pentru gazde.

Dinamo a început nesperat de bine partida de pe terenul campioanei en-titre. Baptiste Aloe a înscris după doar patru minute, după o centrare la semiînălțime din partea lui Vlad Morar.

CFR Cluj - Dinamo 4-1. Clujenii au marcat de trei ori după eliminarea lui Steliano Filip

Avantajul "câinilor roșii" nu a durat decât 35 de minute. Veteranul Ciprian Deac a profitat de pasul greșit la ofsaid și a marcat din demivoleu, restabilind egalitatea.

Steliano Filip a fost eliminat după ce l-a lovit cu cotul pe Bordeianu chiar în ultimul minut al primei reprize și și-a lăsat echipa în 10, iar ardelenii au profitat la maximum.

Gabriel Debeljuh, intrat pe teren la începutul reprizei a doua, a marcat după doar 5 minute de la schimbare, după ce mingea a ajuns cu puțin noroc la picioarele sale. Croatul a reușit dubla 7 minute mai târziu, după un călcâi superb primit de la Billel Omrani.

Același Debeljuh a mai punctat încă o dată în minutul 76, reușind hattrick-ul. Prin cele trei reușite, croatul a devenit golgheterul clujenilor în campionat, cu 9 goluri. CFR Cluj a încheiat, astfel, sezonul regulat cu 76 de puncte, fiind lider detașat. De partea cealaltă, Dinamo a încheiat pe locul 14, cu doar 17 puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului CFR Cluj - Dinamo 4-1:

Se întâlnesc două formații cu obiective total diferite în acest sezon: CFR Cluj este pe primul loc și vrea titlul în Liga 1, în timp ce Dinamo este pe locul 14 și luptă pentru salvarea de la retrogradare.

Cele două formații nu mai sunt rivale în lupta pentru titlu, precum în anii precedenți. Diferența actuală de puncte, în momentul actual, este uriașă - 56 de puncte - în favoarea celor de la CFR Cluj.

În tur, în ”Ștefan cel Mare”, CFR Cluj s-a impus cu 3-0, prin golurile marcate de Billel Omrani (min. 14), Gabriel Debeljuh (min. 17) și Ciprian Deac (min. 79).

Dinamoviștii au mari probleme de lot, iar Flavius Stoican este obligat să se descurce cu ce are la îndemână.

Lipsesc pentru meciul cu CFR Cluj: Figueiredo (incert), Patriche, R. Grigore, Matei, Jovanovici, Mihaiu, Azankpo, Ivanov, Ivanovski (accidentați), J. Rodriguez, Celar (fără drept de joc), Kainourgios (în afara lotului)

Echipele probabile:

CFR Cluj: 89. Hindrich - 4. Cr. Manea, 3. A. Burcă, 6. Graovac, 45. Camora -  10. C. Deac, 21. A. Boateng, 37. Bordeianu - 20. Neguț, 22. Debeljuh, 27. Petrila.
Antrenor: Dan Petrescu.

Dinamo: 12. Eșanu -  2. Moura, 19. Aloe, 6. Ehmann, 7. St. Filip - 71. Carp, 20. Bordușanu, 8. Pierret - 22. Torje, 70. Morar, 21. Grădinaru.
Antrenor: Flavius Stoican.

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj Napoca)
Arbitru: Călin Iulian (Ştefăneşti - Argeş) / A1: Avram Valentin (Bucureşti - Bucureşti), A2: Mitruţi Daniel (Craiova - Dolj).