Ilie Dumitrescu a spus ce ar face dacă l-ar vedea pe Dan Petrescu pe stradă! Cei doi nu își mai vorbesc
giovanni becali 1
Giovanni Becali a făcut TOP 5 al celor mai buni jucători români din istorie
manea
Florin Manea, gata de o nouă lovitură! Fotbalistul pe care-l poate transfera pentru 30.000.000€
1 - 3
Farul Farul
Du 28.08.2022 18:30

CFR Cluj - Farul 1-3. Rezerva Louis Munteanu, "dublă" spectaculoasă. Campioana, făcută "șah-mat" de puștii lui Hagi, care sunt lideri

28.08.2022, 20:30

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Farul a învins-o pe campioana CFR Cluj în deplasare, după o dublă magnifică a lui Louis Munteanu. Echipa lui Gică Hagi s-a impus cu 3-1 și a urcat pe primul loc.

CFR Cluj - Farul 1-3. Rezerva Louis Munteanu, "dublă" spectaculoasă

Meciul a început cu o fază controversată în minutul 6, când CFR a marcat, prin Malele, dar arbitrul a consultat VAR-ul, a anulat golul și a dat penalty pentru CFR, deși Malele se afla în offside.

Atacantul clujenilor a decshis scorul din acel penaly. Hoban și Păun au ratat apoi ocazii bune, iar prima șansă a Farului a venit abia în minutul 31, când Alibec a încercat o deviere de finețe, cu călcâiul.

CFR Cluj - Farul 1-3. Puștii lui Hagi sunt lideri în clasament

În minutul 34, Pitu a egalat, tot după consultarea VAR-ului. Pe finalul primei reprize, Pitu și Artean au ratat în aceeași fază, iar la poarta cealaltă, Hoban nu a nimerit ținta.

În repriza secundă, Bălan a avut două șanse în aceeași fază, iar apoi Alibec a ratat lobul peste portar. În minutul 63, rezerva Louis Munteanu a reușit o bijuterie de gol și a adus Farul la conducere.

Același atacant a mai avut o oportunitate, iar apoi tot el a închis tabela, cu un nou gol frumos, în minutul 87, iar CFR Cluj - Farul s-a terminat 1-3.

VIDEO cu rezumatul meciului CFR Cluj - Farul 1-3:

CFR Cluj o întâlnește pe Farul Constanța, duminică, de la ora 18:30, într-o duel din etapa a 7-a din Liga 1.

CFR Cluj - Farul Constanța, LIVE VIDEO, ora 18:30, pe Digi Sport 1

Ardelenii au pierdut precedentul meci jucat pe teren propriu în campionat, 0-1 cu FC Botoşani, aceasta fiind doar a doua înfrângere suferită de clujeni în ultimele 24 de jocuri disputate acasă pe prima scenă, interval în care au mai înregistrat 20 de victorii şi două rezultate de egalitate.

Dobrogenii au un start foarte bun de sezon, cu trei victorii şi trei remize, rezultate care i-au clasat pe prima poziţie la finalul rundei precedente.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 28 de ori în principala competiţie internă, de 14 ori s-au impus clujenii, de opt ori au câştigat constănţenii, iar alte șase partide s-au terminat la egalitate.

• Palmares cu CFR gazdă: 14 meciuri - 8 succese CFR Cluj - 2 remize - 4 victorii Farul.

Cea mai recentă întâlnire directă a avut loc pe 1 mai 2022, CFR Cluj - Farul 1-0, gol marcat de Daniel Birligea.

• Dan Petrescu vs Gheorghe Hagi în toate competiţiile: 12 jocuri - 7 victorii Petrescu - două remize albe - 3 succese Hagi.

Mediile de vârstă:

• CFR Cluj - 26 ani şi 7 luni.
  • Farul Constanţa - 22 ani şi 10 luni, cea mai mică din campionat.

Echipele probabile

CFR Cluj: 1. Scuffet - 47. Braun, 44. Yuri, 3. A. Burcă, 45. Camora - 21. Boateng, 73. Muhar, 37. Bordeianu - 10. C. Deac, 9. Malele, 11. Petrila.
Antrenor: Dan Petrescu.

Farul Constanța: 12. Aioani - 20. R. Benzar, 17. Larie, 3. M. Popescu, 25. Kiki - 18. Artean, 24. Grameni, 8. Casap - 11. Torje, 10. Vl. Morar, 80. Pitu.
Antrenor: Gheorghe Hagi.

Farul Farul
  • 90+3 fr2

CFR Cluj - Farul se termină 1-3.

• 87 g
    Gol Farul

Casap pasează din prima pentru Louis Munteanu, care îl ridiculizează din fentă pe Bălan și reușește dubla.

Ocazie Farul

Kiki îi pasează lui Louis Munteanu, care șutează în diagonală, pe jos, dar mingea ocolește poarta.