Ilie Dumitrescu a spus ce ar face dacă l-ar vedea pe Dan Petrescu pe stradă! Cei doi nu își mai vorbesc
FC Seoul v Jeonbuk Hyundai Motors, 2023 K League 1, football, Seoul World Cub Stadium, Seoul, South Korea - 08 Oct 2023
Exclusiv Ilie Dumitrescu, detalii în premieră. A spus de ce Dan Petrescu n-a ajuns antrenor în Anglia
Digi Sport Special
0 - 1
FC Botosani FC Botosani
Du 14.08.2022 18:30

CFR Cluj - FC Botoșani 0-1. Trupa lui Teja e noul lider. Campioana, două "transversale" și multe ocazii

14.08.2022, 20:27

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

CFR Cluj - FC Botoșani, din etapa a cincea, s-a terminat cu victoria surprinzătoare cu 1-0 a moldovenilor, care au trecut pe primul loc în campionat, neînvinși. Botoșănenii au obținut primul succes din istorie pe terenul campioanei.

Ardelenii au avut primele 4 ocazii ale meciului, dar portarul Pap a fost pe fază la șuturile lui Bordeianu și Hoban. Nici Malele nu a putut să-l învingă, deși s-a aflat de două ori în postură de "unu-la-unu".

Cei care au marcat au fost însă moldovenii, în minutul 31, la prima acțiune de poartă, când Braun a pasat la adversar, iar Camara a deschis scorul.

Până la pauză, CFR a mai avut două oportunități, prin Muhar și Bordeianu. În repriza a doua, tot CFR a condus jocul, iar Hoban a tras peste poartă.

CFR Cluj - FC Botoșani 0-1. Este prima victorie din istorie a moldovenilor pe terenul clujenilor

Păun a trimis apoi cu capul, dar mingea a căzut pe transversală. Botoșaniul a avut prima ocazie din repriza a doua în minutul 71, când portarul Sava și-a salvat echipa.

Peste câteva minute, Păun a nimerit pentru a doua oară transversala, cu un șut frumos. Botoșănenii au mai avut o ocazie în minutul 84, dar același portar Sava a intervenit spectaculos.

Ardelenii au încheiat meciul în atac, când Yuri și Buș nu au avut noroc, iar CFR Cluj - FC Botoșani s-a terminat 0-1.

VIDEO cu rezumatul meciului CFR Cluj - FC Botoșani 0-1:

Partida dintre CFR Cluj și FC Botoșani se joacă astăzi, de la ora 18:30, în DIRECT pe Digi Sport 1 și LIVE TEXT și VIDEO pe digisport.ro. De asemenea, abonații RCS&RDS pot viziona meciul și în aplicația Digi Sport, care este disponibilă în App Store și Google Play.

CFR Cluj - FC Botoșani LIVE VIDEO, ora 18:30, pe Digi Sport 1. Campioana caută a patra victorie în cinci etape

Confruntarea dintre cele două formații va conta pentru etapa a cincea a Ligii 1, ediția 2022/2023.

Ardelenii vin după victoria din turul 3 al Conference League, 1-0, contra celor de la Șahtior Soligorsk, și au un moral bun în perspectiva meciului cu FC Botoșani.

Ardelenii speră să-și ia revanșa după ce stagiunea trecută, în sezonul regulat, moldovenii au scos un punct în Gruia, 1-1, după golul marcat de Joyskim Dawa, transferat în această vară la FCSB.

Trupa pregătită de Dan Petrescu se află pe primul loc în clasament și poate profita de eșecul Rapidului, 0-1, de la Ploiești, pentru a se distanța de Giuleșteni.

Ocazie CFR Cluj

Buș trage din întoarcere, dar pe lângă poartă.

• 85 oc

După o centrare din corner, mingea e deviată până la Yuri, care reia pe lângă poartă.

• 84 oc
    Ocazie FC Botosani

Camara șutează din afara careului, dar Sava respinge spectaculos.

• 82 s
    Schimbare CFR Cluj

Buș intră în locul lui Malele.

• 78 oc

Păun preia în afara careului, driblează scurt și șutează cu stângul la colțul lung, dar nimerește din nou transversala.

• 73 s
    Schimbare FC Botosani

Petkovscki intră în locul lui Mailat.

• 71 oc

Camara centrează în fața porții, dar portarul Sava intervine providențial.

• 70 s

Jefte intră în locul lui Hoban.

• 68 oc

Petrila centrează din corner, Păun trimite cu capul, dar mingea cade pe transversală.

• 62 s

Păun intră în locul lui Bordeianu.

• 57 oc

Braun centrează de pe dreapta, dar Hoban reie peste poartă.

• 38 oc

Malele intră în careu și întoarce pentru Bordeianu, care șutează, dar mingea e deviată în corner de Boli.

• 36 oc

După o centrare din corner, mingea e prelungită de Hoban până la Muhar, care trimite cu capul peste poartă.

• 31 g
    Gol FC Botosani

Braun pasează la adversar, Târcoveanu pasează pentru Camara, care înscrie.

• 27 oc

Brucic aruncă lung de la margine, până la Malele, care rămâne din nou singur cu portarul, dar nu-l poate învinge.

• 25 s

Camara intră în locul lui Mihai Roman II, accidentat.

• 20 oc

Malele scapă singur cu portarul, dar nu-l poate învinge.

• 19 oc

Roger centrează în careu, Deac îi așează mingea lui Hoban, care șutează din prima, dar portarul reține.