OUT de la CFR Cluj! Cei doi fotbaliști ”grei” de care Dan Petrescu vrea să scape
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Luca Mihai a văzut că Romario Benzar a fost transportat la spital și i-a scris imediat: ”Emoționant!”
Fotbal European
4 - 0
FC Voluntari FC Voluntari
Mi 31.08.2022 19:15

CFR Cluj - FC Voluntari 4-0. Spectacol total și eurogoluri reușite de campioană. Ilfovenii au jucat o repriză în 10

31.08.2022, 21:00

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

CFR Cluj a făcut poate cel mai bun joc din acest sezon. Campioana a câștigat cu 4-0 meciul cu FC Voluntari, din etapa a opta, și a făcut, în sfârșit, spectacol.

Meciul a început cu o dublă ocazie a ardelenilor în minutul 3, prin Manea și Cvek. Voluntariul a dat replica prin două oportunități ale lui Nemec, dar slovacul a tras de fiecare dată pe lângă poartă.

CFR a avut apoi o ocazie mare în minutul 23, când Yeboah nu a lovit mingea cum trebuie, cu toată poarta în față. În cele din urmă, campioana a deschis scorul în minutul 32, din lovitura liberă superbă a lui Petrila.

Un moment-cheie a fost în prelungirile primei reprize, când Aliji a primit cartonaș roșu direct, după consultarea VAR-ului, pentru un fault dur asupra lui Deac.

CFR Cluj - FC Voluntari 4-0. Ardelenii au 5 victorii în ultimele 5 meciuri directe cu ilfovenii

Astfel, misiunea clujenilor a fost mai ușoră, în ciuda ocaziei Voluntariului, din startul reprizei secunde, prin voleul lui Nemec. În minutul 53, Jefte a făcut 2-0, după o execuție frumoasă, sub transversală.

Apoi Petrila a făcut debgeaba o cursă de 70 de metri, pentru că a finalizat slab. După o oră de joc, lovitura de cap a lui Boateng a trecut foarte aproape de țintă.

A urmat șansa lui Yeboah, din minutul 66, apoi Jefte a ratat o ocazie pur și simplu uriașă, singur cu portarul, pe care a încercat să-l lobeze.

Campioana s-a dezlănțuit pe final, iar Mistrati a ratat incredibil, cu poarta goală. Echipa lui Dan Petrescu a făcut 3-0 în minutul 80, cu o execuție superbă a aceluiași Mistrati.

Scorul final l-a stabilit Yeboah, în minutul 87, iar CFR Cluj - FC Voluntari s-a terminat 4-0. Astfel, din 19 întâlniri directe, CFR a câștigat 15, iar în două s-au impus ilfovenii.

VIDEO cu rezumatul meciului CFR Cluj - FC Voluntari 4-0:

CFR Cluj o întâlnește pe FC Voluntari, miercuri, 31 august, de la ora 19:15, într-o partidă contând pentru etapa a 8-a din Liga 1.

CFR Cluj - FC Voluntari, LIVE VIDEO, ora 19:15, pe Digi Sport 1

Cele două formații sunt vecine de clasament. CFR Cluj este pe locul 11, cu 9 puncte, în timp ce FC Voluntari este pe locul 12, cu 8 puncte.

CFR Cluj şi FC Voluntari s-au mai întâlnit de 18 ori în principala competiţie internă, de 14 ori au câştigat clujenii, de două ori s-au impus ilfovenii, iar alte două partide s-au terminat la egalitate.

• Palmares cu CFR gazdă: 9 jocuri - 8 victorii CFR Cluj - o remiză.

Prima dispută a avut loc pe 31 iulie 2015, pe arena „Dr. C-tin Rădulescu", unde gazdele s-au impus cu 2-0.

Ultima victorie bifată de ilfoveni: 17 decembrie 2016, FC Voluntari - CFR Cluj 2-1. Au urmat 11 succese ardelenii şi o remiză (15 februarie 2021, CFR Cluj - FC Voluntari 0-0).

Cea mai recentă întâlnire directă din campionat: 24 aprilie 2022, FC Voluntari - CFR Cluj 0-1, marcator Nana Boateng.

Partida va fi şi o confruntare între doi foşti colegi la naţionala României între anii 1997 şi 2000, când au participat împreună la două turnee finale, CM 1998 şi CE 2000. Ca antrenori, aceştia au mai fost adversari de cinci ori şi de fiecare dată s-a impus Dan Petrescu.

Tot la acest capitol, de notat că Liviu Ciobotariu bifează meciul cu numărul 200 ca antrenor în Superliga României.

Mediile de vârstă:

• CFR Cluj - 26 ani şi 8 luni
  • FC Voluntari - 25 ani şi 10 luni

Echipele probabile

CFR Cluj: 1. Scuffet - 47. Braun, 44. Yuri, 3. A. Burcă, 45. Camora - 37. Bordeianu, 21. Boateng, 15. Yeboah - 10. C. Deac, 9. Malele, 11. Petrila.
Antrenor: Dan Petrescu.

FC Voluntari: 71. M. Popa - 2. C. Achim, 34. Matricardi, 5. Armaș - 98. Cr. Costin, 3. Meleke, 6. Droppa, 7. Aliji - 11. D. Florea, 77. Nemec, 14. M. Lopes
Antrenor: Liviu Ciobotariu.

• 90+2 fr2

CFR Cluj - FC Voluntari se termină 4-0.

• 87 g
    Gol CFR Cluj

Braun pasează în careu, Cvek și Mistrati șutează în blocajul lui Armaș, mingea sare la Yeboah, care înscrie.

• 84 s
    Schimbare CFR Cluj

Buș intră în locul lui Deac.

• 80 g

După o pasă greșită a lui Meleke la Deac, acesta îi așeaxă mingea lui Mistrati, care prinde un șut frumos, de la 18 metri și îl învinge pe portar. Mingea lovește și transversala.

• 72 oc
    Ocazie CFR Cluj

Jefte combină cu Deac ,care trece de portar și îl lasă pe Mistrati cu poarta goală, dar acesta ratează. Arbitrul consultă VAR-ul, pentru a vede dacă trebuie dat penalty la intervenția lui Armaș asupra lui Deac, însă nu mai întoarce decizia.

• 69 oc

Boateng pasează frumos pentru Jefte, care scapă spre poartă și încearcă să-l lobeze pe portar, dar acesta e atent și reține

• 66 oc

Braun centrează în careu, Yeboah reia cu capul, dar pe lângă poartă.

• 63 s

Helder Tavares intră în locul lui Nemec.

• 63 s

Nicolas Popescu intră în locul lui Lopes.

• 63 s

Fulop intră în locul lui Droppa.

• 60 cg
    Cartonaş galben CFR Cluj

Yuri e avertizat.

• 59 oc

Petrila centrează din corner, Boateng reia cu capul, mingea e ușor deviată de Matricardi și trece foarte aproape de poartă.

• 56 oc

Petrila face o cursă de peste 70 de metri, după o acține personală superbă, dar șutează cam slab și portarul reține.

• 53 g

După o combinație între Petrila. Deac și Yeboah, Jefte șutează superb, din afara careului și înscrie sub transversală.

• 51 oc
    Ocazie FC Voluntari

După o centrare de pe dreapta, Nemec reia din voleu, cu exteriorul, dar mingea trece peste poartă.

Alexandru Vlad intră în locul lui Florea.

• 45+5 fr1

La pauză, CFR Cluj - FC Voluntari 1-0.

• 45+1 cr
    Cartonaş roşu FC Voluntari

Aliji e eliminat după o lovitură dură aplicată lui Deac. Arbitrul Horia Mladinovici a consultat VAR-ul și l-a eliminat pe Aliji pentru acest gest grosolan.

• 32 cg
    Cartonaş galben FC Voluntari

Meleke e avertizat.

• 32 g

Petrila execută perfect o lovitură liberă de la 21 de metri, cu efect, și înscrie superb.

• 28 cg

Camora e avertizat.

• 23 oc

Braun centrează în fața porții, dar Yeboah nu lovește mingea cum trebuie, cu toată poarta în față.

• 21 s

Braun intră în locul lui Manea, accidentat din minutul 7, după o ciocnire cu Aliji.

• 19 oc

Marcelo Lopes combină cu Florea, mingea sare la Nemec, care șutează de la 18 metri, cu efect, dar pe lângă vinclul porții.

• 14 oc

Nemec, care se afla în poziție foarte bună, șutează pe lângă poartă, din afara careului.

• 13 cg

Matricardi e avertizat.

• 3 oc

Camora centrează în careu, mingea e deviată de Yeboah, până Armaș, care degajează prea scurt, Deac îi așează mingea lui Manea, care șutează în blocajul lui Armaș, balonul ajunge la Cvek, care șutează plasat, dar portarul respinge spectaculos, din vinclu.