Exclusiv Gigi Becali a vorbit despre transferul lui Marius Ștefănescu la FCSB: ”Am semnat, am avut o convenție”
gigibecali4
Exclusiv Gigi Becali a spus de ce Joyskim Dawa a fost schimbat la pauză în meciul cu Sepsi: ”La revedere”
Tennis Internationals - TENNIS - US OPEN 2022 - WEEK 1, , USA
Ce scrie presa din SUA înaintea revenirii Simonei Halep în circuitul WTA, la Miami Open
Stirile Digi Sport
CFR Cluj CFR Cluj
1 - 1
FCSB FCSB
Du 18.03.2018 20:45

CFR Cluj - FCSB 1-1! Două goluri, doi eliminați, faze discutabile și lupta pentru titlu continuă

18.03.2018, 20:37

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• WTA Miami Open: Simona Halep - Paula Badosa, 22:00, DGS 1

Partida din Gruia, dintre CFR Cluj și FCSB, scor 1-1, a avut parte de o asistență pe măsură. 19.000 de spectatori au ales să vină la meci, chiar dacă vremea a fost una rece. Tot în tribune a stat și Dan Petrescu, tehnicianul suspendat al liderului.

Meciul a avut de toate și a iscat vii controverse încă din prima parte, după ce Ovidiu Hațegan a dictat un penalty într-o fază în care mingea l-a lovit pe Benzar. Decizia a fost contestată îndelung de oaspeţi, care s-au văzut conduşi în minutul 39, după ce Culio a marcat al 7-lea său gol de la 11 metri din acest sezon. Roș-albaștrii nu au fost debusolați și au reacționat imediat. În minutul 42, Budescu a fost aproape de un gol antologic, dar transversala l-a salvat pe Arlauskis de la un gol ca și făcut.

Nemulțumit de cum a arătat echipa, Dică a făcut o schimbare dublă la pauză și a mizat totul pe cei doi Tănase. Tensiunea a continuat și în partea a doua și a atins cote maxime când Hațegan a arătat două roşii în decurs de zece minute. Elevii lui Dan Petrescu au cerut un nou penalty la un duel dintre Pintilii şi Peteleu, dar Haţegan a lăsat jocul să continue.

Peteleu a fost eliminat pentru al doilea galben, iar Pintilii a văzut roşu direct pentru fault la Hoban. Cu zece minute înainte de final, Deac nu a profitat de o pasă excelentă a lui Mailat.

Budescu a trecut pe lângă egalare, dar Arlauskis a fost atent. În prelungiri, rezerva Gnohere i-a adus echipei lui Dică un punct în Gruia, pe terenul liderului.

• 90+1 g g

GOOOOOL FCSB: 1-1, GNOHERE! Faza a plecat de la Morais, din flancul stâng, a centrat bine în dreapta, Planic a recentrat cu capul în fața porții iar ”Bizonul”, bine plasat, a egalat.

• 90

Au fost arătate șase minute de prelungire!

• 90 cg cg

CARTONAȘ GALBEN ARLAUSKIS! Portarul lituanian a fost sancționat pentru proteste

• 89 cg cg

CARTONAȘ GALBEN HOBAN! Mijlocașul a fost sancționat pentru un fault la Budescu.

• 88 info

DICĂ, AMENINȚAT CU ELIMINAREA! Pentru că tot a protestat, Hațegan i-a spus tehnicianului că-l va trimite în tribună la următoarea abatere

• 85 s s

A DOUA SCHIMBARE CFR CLUJ! A ieșit Țucudean, a intrat COSTACHE

• 85 oc oc

OCAZIE FCSB! Benzar a bătut un aut de pe dreapta, mingea a ajuns în zonă centrală la Morais, acesta i-a dat, frontal, o pasă bună lui Budescu, în careu iar acesta din urmă a reluat din prima, la colțul lung, dar mingea s-a dus pe lângă poartă.

• 80 cg cg

CARTONAȘ GALBEN BĂLGRĂDEAN! Portarul a vrut să reia rapid, nu a fost lăsat de Hațegan, a protestat și a fost sancționat.

• 80 oc oc

OCAZIE MARE CFR CLUJ! Contraatac rapid al ardelenilor, mingea a ajuns la Mailat, pe dreapta, acesta a centrat perfect în fața porții spre Deac iar acesta a reluat din prima, dar peste poartă.

• 79 cg cg

CARTONAȘ GALBEN PLANIC! Fundașul a fost sancționat pentru un fault asupra lui Culio

• 76 fm fm

Țucudean, bine lansat spre poarta lui Bălgrădean, n-a preluat cum trebuie și o mare oportunitate de gol a celor de la CFR s-a oprit.

• 74 cg cg

CARTONAȘ GALBEN ALIBEC! Atacantul roș-albaștrilor a protestat pe bancă și a fost sancționat de Hațegan

• 72 cr cr

ȘI FCSB A RĂMAS ÎN 10! PINTILII A FOST ELIMINAT! Căpitanul roș-albaștrilor a văzut direct roșu pentru o intrare asupra lui Hoban.

• 71 s s

ULTIMA SCHIMBARE FCSB! A ieșit Alibec, a intrat GNOHERE

• 66 s s

PRIMA SCHIMBARE CFR CLUJ! A ieșit Omrani, a intrat MAILAT

• 64 cgr cgr

CFR CLUJ A RĂMAS ÎN 10! PETELU A FOST ELIMINAT! Fundașul stânga a fost sancționat pentru un fault asupra lui Man

• 60 oc oc

Florin Tănase a reluat cu capul, pe lângă poartă, din centrarea lui Budescu

• 59 cg cg

CARTONAȘ GALBEN VÎTCĂ! Portarul de rezervă al ardelenilor a fost sancționat pentru proteste

• 58 oc oc

CFR MERITA PENALTY! La faza ce a precedat șutului lui Țucudean, Pintilii a avut o intrare dură asupra lui Peteleu, chiar la marginea liniei de fund și din reluările tv se vede că se putea dicta lovitură de la 11 metri.

• 58 oc oc

OCAZIE CFR CLUJ! Țucudean a reluat foarte bine, dar Bălgrădean a respins la fel de spectaculos

• 57 cg cg

CARTONAȘ GALBEN BENZAR! Fundașul dreapta a fost sancționat pentru un fault asupra lui Culio

• 55 oc oc

Dennis Man a șutat din interiorul careului, dar Arlauskis a reținut.

• 54 cg cg

CARTONAȘ GALBEN MUREȘAN! Fotbalistul ardelenilor a fost sancționat pentru o ”barieră” pusă lui Florin Tănase

• 53 oc oc

OCAZIE FCSB! Florin Tănase a primit o pasă în careu, pe dreapta, după care a șutat frumos pe colțul scurt, dar Arlauskis a oferit corner.

• 52 oc oc

Budescu a executat direct pe poartă o lovitură liberă, din lateral stânga, dar Arlauskis a respins în corner.

A început repriza a doua. După schimbările de la pauză, Momcilovic a trecut fundaș central, Morais a coborât pe stânga, în timp ce Cristi Tănase a intrat în centru.

• 42 oc oc

BARĂ FCSB! Budescu a expediat un șut năpraznic, mingea a lovit transversala, a revenit în teren, după care Găman, cu capul, a încercat o finalizare cu capul, cu boltă, dar Arlauskis a reținut.

• 39 gp gp

GOOOOOL CFR CLUJ: 1-0, CULIO! Mijlocașul ardelenilor a transformat, fără emoții, lovitura de la 11 metri.

• 37 p p

PENALTY CFR CLUJ! Hațegan a indicat punctul cu var, după ce mingea a căzut pe mâna lui Benzar. Roș-albaștrii au protestat

• 33 oc oc

Găman a reluat cu capul, din interiorul careului, o centrare bună a lui Budescu, din lovitură liberă, lateral dreapta, un fel de corner mai mic, dar Mureșan a deviat în corner.

• 31 cg cg

CARTONAȘ GALBEN PETELEU! Fundașul stânga al ardelenilor a fost sancționat pentru un fault asupra lui Benzar.

• 25 fm fm

Peteleu, bine lansat pe stânga, a înaintat a centrat în careu, pe șase metri, dar Bălgrădean a intuit foarte bine și a reținut.

• 21 fm fm

Țucudean a preluat pe piept, cu spatele la poartă, în interiorul careului, după care a pivotat și a încercat un șut, deși avea trei oameni de-ai roș-albaștrilor pe el.

• 15 oc

Țucudean a reluat peste poartă, din trei metri, dar se afla în ofsaid, după o pasă a lui Mureșan. Faza a plecat de la Deac, cel care a centrat bine dintr-un corner, de pe stânga.

• 13 oc oc

Primul șut pe spațiul porții. Culio, după o combinație cu Deac, și o greșeală a lui Planic a șutat la poartă, dar Bălgrădean a plonjat și a reținut.

• 9

La ora de start a partidei în Gruia s-au înregistrat 0 grade. Între timp a început și lapovița.

• 7 fm fm

Culio a sărit la cap, la un duel pentru balon, dar l-a lovit cu cotul în față pe Benzar. Se joacă destul de aspru până acum, dar nu s-a trecut peste limita regulamentului.

• 5 fm fm

Budescu a executat o lovitură liberă, de la mare distanță, lateral stânga, a centrat în careu, mingea a fost respinsă la marginea careului, Alibec a preluat, dar Culio, mai bine plasat, i-a luat fața și faza s-a stins.

• 3 fm fm

Peteleu a centrat de pe stânga, după un aut, în centrul careului, dar Bălgrădean a ieșit bine și a reținut.

• 1 sr1 sr1

A început partida! Lovitura de start le-a aparținut celor de la FCSB

• 0

Cea mai recentă întâlnire dintre cele două echipa s-a jucat în februarie, în sezonul regulat, scor 1-1