FOTBAL:CFR CLUJ-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF LIGA 1 CASA PARIURILOR (15.05.2022)
”Preferatul” lui Dan Petrescu a vorbit despre transferul la CFR Cluj: ”Normal că m-aș întoarce”
Exclusiv Ilie Dumitrescu nu a avut dubiu, după FC Botoșani - Dinamo: ”E senzațional”
2 - 1
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
Du 03.10.2021 19:00

CFR Cluj - Gaz Metan 2-1. Ardelenii au întors scorul în repriza a doua, prin reușitele lui Deac și Petrila

03.10.2021, 18:00

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

CFR Cluj a reușit să obțină o victorie muncită pe teren propriu, contra celor de la Gaz Metan Mediaș, 2-1, în cadrul etapei a unsprezecea din Liga 1.

Oaspeții au deschis scorul la prima ocazie a meciului, în minutul 11, când Yuri a reluat din cădere centrarea excelentă a lui Deaconu. Cu zece minute înainte de finalul primei reprize, Petrila a reluat un voleu de la distanță, dar nu a prins cadrul porții.

Același fotbalist a mai încercat o dată să îl învingă pe Vâlceanu de la distanță, dar nu a reușit nici a doua oară să trimită pe poartă, iar ardelenii au intrat la pauză conduși.

În cele din urmă, Petrila s-a răzbunat în primul minut al părții secunde, restabilind egalitatea printr-o finalizare de finețe, cu exteriorul. Elevii lui Dan Petrescu au mai lovit o dată decisiv în minutul 59, când Deac a finalizat simplu, din pasa lui Petrila.

Prin această victorie, formația din Gruia se menține pe primul loc în Liga 1, la nouă puncte de FCSB, FC Botoșani și FC Voluntari. În tabăra adversă, Gaz Metan Mediaș se află pe locul 14.

VIDEO cu rezumatul meciului CFR Cluj - Gaz Metan 2-1:

CFR Cluj - Gaz Metan 0-1 | ACUM, ÎN DIRECT, pe Digi Sport 1. Statistici și confruntări directe

O victorie ar propulsa-o din nou pe CFR Cluj la 9 puncte de FCSB, ocupanta locului secund, însă misiunea trupei lui Dan Petrescu nu se anunță ușoară. Gaz Metan este una dintre formațiile care i-au ținut piept cu brio campioanei, de-a lungul timpului.

• 10 victorii CFR Cluj, 14 rezultate de egalitate și 6 succese Gaz Metan, golaveraj 41-31, este palmaresul confruntărilor directe la nivelul primei ligi.
  • 14 este locul ocupat de medieșeni, cu doar 8 puncte adunate în primele 10 etape.

Dan Petrescu și Ilie Poenaru s-au duelat de trei ori și de fiecare dată, ”Bursucul” a ieșit învingător. Mai mult, antrenorul lui Gaz Metan Mediaș are șapte meciuri contra lui CFR Cluj, toate pierdute.

Petrila este cel mai bun marcator al lui CFR în acest sezon, cu trei goluri, în timp ce fundașii centrali, Yuri și Matricardi sunt golgheterii Gazului, cu câte două reușite.

Cele două echipe s-au întâlnit şi în Liga a 2-a, ultima oară în sezonul 2003-2004:

• 13.09.2003 Gaz Metan (Silviu Dumitrescu) - CFR Cluj (Ciorceri) 2-2
  • 03.04.2004 CFR Cluj (Ad. Coca) - Gaz Metan (Sabău) 1-0

În acel sezon clujenii au promovat în Liga 1 cu ajutorul celor de la Gaz Metan, care au remizat

Gol

Ardelenii întorc scorul prin golul lui Deac, care a finalizat simplu după o pasă primită de la Petrila.