Exclusiv Gigi Becali a văzut că Florinel Coman s-a accidentat și a reacționat: ”Să vă mint?”
Screenshot 2024-04-25 000527
”Mi-am bătut joc”. Ștefan Târnovanu ”și-a turnat cenușă în cap”, după gafa care amână titlul
Gigi Becali
Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
1 - 0
Rapid Rapid
Sb 16.07.2022 21:30

CFR Cluj - Rapid București 1-0. Final incendiar de meci în Gruia. Giuleștenii, urmăriți de ghinioane

16.07.2022, 23:32

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

CFR Cluj a câștigat meciul contra lui Rapid din prima etapă din Liga 1 cu scorul de 1-0, după un final de meci incendiar în Gruia. VAR-ul a fost din nou pus la treabă după un henț al ardelenilor, însă trupa lui Mutu a fost urmărită de ghinion. Giuleștenilor li s-au accidentat trei jucători, iar Albu a ratat penalty la ultima fază.

Astfel, cu victoria în fața lui Rapid, CFR Cluj a întrerupt seria de ghinioane, după ratarea Supercupei și eliminarea din primul tur preliminar din Champions League.

Giuleștenii au fost aproape să deschidă scorul în minutul 3. Crepulja a șutat din prima puțin pe lângă poarta lui Bălgrădean.

Ardelenii au dat replica prin șutul lui Petrila din minutul 16, la care Moldovan a avut o paradă impecabilă. Un minut mai târziu, însă, ardelenii au marcat unicul gol al partidei, după ce Yuri a ajuns la un balon trimis de la colțul terenului de Claudiu Petrila.

Același Petrila putea dubla avantajul trupei lui Dan Petrescu în minutul 25, când a șutat puternic de la marginea careului. Atunci, Paul Iacob a intervenit foarte bine și a respins balonul.

Pe finalul primei reprize, Ioniță a fost aproape să înscrie cu un șut din interiorul careului. Bălgrădean a avut o intervenție bună.

În repriza secundă, giuleștenii au avut o ocazie bună de gol în minutul 58, prin Florin Ștefan, însă tot ardelenii au fost cei mai periculoși.

Deac a șutat în forță în minutul 65, dar Moldovan a reușit să pareze. Tot Deac a centrat foarte bine câteva minute mai târziu, când Yuri a reluat cu capul puțin pe lângă poartă.

Ioniță putea marca în prelungiri, dar șutul său a trecut puțin pe lângă poarta ardelenilor.

Finalul de meci din Gruia a fost unul incendiar. Sebastian Colțescu a dictat penalty în urma analizei VAR după un henț comis în careu de Hoban. Albu a fost cel care a șutat de la punctul cu var, dar Bălgrădean a reușit să pareze.

VIDEO Rezumatul meciului CFR Cluj - Rapid București 1-0

Campioana României a avut un debut de sezon cum nu se poate mai prost, cu două egaluri în partidele cu Pyunik Erevan, care au rezultat în eliminarea din Champions League, și un eșec în Supercupa României în fața celor de la Sepsi, 1-2.

De cealaltă parte, nici Rapid nu se află într-o perioadă foarte bună, mai ales că ultima partidă amicală, cea cu Slavia Praga, a fost încheiată cu un eșec drastic, 1-7.

Totuși, Adrian Mutu și elevii săi s-au declarat încrezători cu privire la startul noului sezon și caută să debuteze cu o victorie pe terenul campioanei.

Trupa din Gruia ar putea rămâne fără antrenor în cazul unui eșec, Dan Petrescu fiind considerat și el printre vinovații pentru eșecul cu Pyunik de către patronul Varga.

Adrian Mutu: ”Trebuie să ne dăm seama de importanța meciului”

Despre meciul din Gruia a vorbit antrenorul Adrian Mutu (43 de ani), la conferința de presă.

”Va fi un meci extrem de dificil și mai ales acum când cei de la CFR or să vină și mai supărați și or să vrea să înceapă să câștige.

Deci, trebuie să fim atenți, concentrați și să ne dăm seama de importanța meciului. Bineînțeles că nu îmi convine eliminarea lor, am ținut cu CFR, ca orice suporter al fotbalului românesc.

Îmi pare rău pentru ei. I-am analizat și încă îi analizez, o să o fac și după conferiță, pentru că o să fac și mai în detaliu, dar o să o țin doar pentru mine, pentru a evita anumite polemici”, a spus Mutu.

Rapid Rapid
  • 90+9 final
  • 90+8 rp
    Ratare penalty

Albu șutează, dar Bălgrădean reușește să apere.

• 90+4 p
    Penalty

Sebastian Colțescu dictează penalty în urma analizei VAR după un henț comis de Hoban.

• 90+1 oc
    Ocazie Rapid

Ioniță șutează periculos puțin pe lângă poarta lui Bălgrădean.