mujica-munteanu
Neașteptat! Gigi Becali a aflat cât trebuie să plătească pentru Rafa Mujica și Louis Munteanu
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - AFC BOTOSANI, SUPERLIGA SUPERBET (28.01.2024)
Hermannstadt - Botoșani Live Video, 17:30, DGS1. Sibienii sunt pe primul loc în play-out, dar nu au drept de Europa
LIVE Liga Digi Sport
CFR Cluj CFR Cluj
4 - 0
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
Lu 13.03.2023 20:30

CFR Cluj - ”U” Cluj 4-0. Campioana a primit trei penalty-uri pentru trei hențuri. Unul a fost ratat

13.03.2023, 22:30

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

CFR Cluj n-a avut nicio problemă cu rivala locală 'U' Cluj. S-a impus cu 4-0 în ultima etapă din sezonul regulat, după un meci în care trupa lui Dan Petrescu a primit trei penalty-uri pentru trei hențuri.

CFR Cluj - 'U' Cluj 4-0. Campioana a primit 4 penalty-uri

CFR s-a instalat confortabil la conducerea jocului și a avut prima ocazie în minutul 12. Cea mai mare ocazie a "șepcilor roșii" a venit peste 5 minute, când Bic a scăpat singur cu portarul, după o greșeală a lui Burcă, dar și-a bătut joc de fază.

CFR a mai avut o ocazie, prin Petrila, iar apoi a primit penalty, după ce Ispas a pus mâna pe minge în careu, iar Janga a transformat lovitura de pedeapsă. Peste doar 7 minute, Krasniqi a reușit o bijuterie de gol, cu călcâiul, din centrarea lui Manea.

CFR Cluj - U Cluj 4-0. "Șepcile roșii" au încheiat pe 10 sezonul regulat

Până la pauză, CFR a mai primit un penalty și tot pentru un henț. L-a făcut alt fundaș central, Remacle, iar Manea a marcat de la 11 metri. După ocazia uriașă din prima repriză, U Cluj a mai avut una similară în cea de-a doua, când Goranov a rămas singur cu portarul.

Însă campioana nu a părut deranjată. Muhar și Yuri au ratat și ei, iar în minutul 79, al treilea fundaș central a făcut și el henț în careu. Numai că Krasniqi nu l-a putut bate pe Gorcea de la punctul cu VAR. Până la final, CFR a mai marcat o dată prin Bîrligea și a stabilit scorul final, 4-0.

VIDEO cu rezumatul meciului CFR Cluj - U Cluj 4-0:

Știrea inițială::

Meciul dintre CFR Cluj și ”U” Cluj, din cadrul etapei a 30-a a Ligii 1, se dispută luni, de la ora 20:30, și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport.

Confruntarea din Gruia este ultima a etapei a 30-a din Liga 1, dar nu încheie sezonul regulat. Mai este de disputat meciul dintre Sepsi și U Craiova 1948, care va decide a șasea echipă din play-off.

CFR Cluj - ”U” Cluj LIVE VIDEO, 20:30, Digi Sport 1

Înaintea meciului din Gruia, CFR Cluj este, cu 60 de puncte, pe locul doi în Liga 1 și acolo va încheia sezonul regulat. ”U” Cluj, în schimb, are 34 de puncte și se află pe poziția a noua a ierarhiei. Echipa lui Ioan Ovidiu Sabău poate încheia sezonul regulat pe locul opt, dar pentru asta trebuie să o învingă pe CFR.

CFR Cluj vine la meciul cu rivala ”U” după remiza cu Sepsi de la Sfântu Gheorghe, rezultat care a întrerupt seria de trei succese consecutive în campionat.

”U” Cluj, la rându-i o echipă în formă, are trei victorii la rând, cu FC Botoșani, Hermannstadt și liderul Farul, iar ultima înfrângere datează din 3 februarie, durerosul 0-5 cu U Craiova 1948.

VIDEO Dan Petrescu și Ioan Ovidiu Sabău, apel la fair-play înainte de CFR Cluj - ”U” Cluj

CFR Cluj - ”U” Cluj LIVE VIDEO, 20:30, Digi Sport 1. Echipele probabile

• CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Burcă, M. Camora - Deac, Muhar, Boateng - Yeboah, Bîrligea, Krasniqi
  • ”U” Cluj - Gorcea - Pițian, Miron, Ispas - Oancea, Remacle, Pires, Bic - Nistor - Thiam, Stoica
  • 90+6 fr2
    Final repriza 2 CFR Cluj - U Cluj se termină 4-0.
  • 90+4 g
    Gol CFR Cluj

Braun centrează de pe dreapta, iar Bîrligea înscrie golul 4 al campioanei.