Varga l-a vândut pe Krasniqi la Rapid cu 1.000.000€, deși avea ofertă de 5 ori mai mare! Acum, a tras concluziile
Etapa 1 Liga a2-a: Corvinul Hunedoara-Gloria Buzau
Play-off
3 - 2
U Craiova 1948 U Craiova 1948
Vi 16.07.2021 22:30

CFR Cluj - U Craiova 1948 3-2. Meci "nebun" la debutul lui Mutu. Oltenii au egalat de la 0-2, dar au pierdut

16.07.2021, 23:17

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

După o Supercupă și două meciuri în cupele europene, CFR Cluj a debutat în noul sezon din Liga 1 în fața nou-promovatei U Craiova 1948. Trupa lui Adrian Mutu s-a dovedit o nucă tare pentru campioană, care a avut 2-0, dar a fost egalată, însă a câștigat în cele din urmă.

CFR Cluj - U Craiova 1948 3-2. Oltenii au egalat de la 0-2, dar au pierdut

Meciul a început cu o ocazie a Craiovei, după o greșeală a lui Arlauskis, care a scăpat însă fără gol. Au urmat apoi două greșeli ale defensivei oltenilor, taxate de clujeni, prin golurile lui Deac și Tahiri, din minutele 10 și 12.

Surprinzător, nou-promovata a revenit și a marcat prin Bauza și Baeten, iar scorul pauzei a fost 2-2, chiar dacă Petrila a avut șansa să înscrie și el pentru ardeleni.

CFR Cluj - U Craiova 1948 3-2. Campioana a cerut un penalty

Repriza secundă a început la fel de spectaculos, cu două ocazii mari ale lui CFR. Mai întâi, bomba lui Susic, de la 30 de metri, iar apoi capul lui Ciobotariu, din apropiere. Ambele au fost respinse de portarul austriac, cu reflexe foarte bune.

Craiovenii au răspuns cu șutul defectuos al lui Bauza, iar după o oră de joc, echipa lui Șumudică a cerut vehement penalty la duelul dintre Camora și Negru. Portarul Craiovei a fost aproape să se facă de râs în fața lui Omrani, dar a scăpat.

În cele din urmă, campioana a marcat golul al treilea prin Petrila, în minutul 75 și a luat trei puncte în prima etapă, chiar dacă oltenii au mai irosit o șansă în prelungiri.

VIDEO cu rezumatul meciului CFR Cluj - U Craiova 1948 3-2:

Campioana CFR Cluj începe noul sezon pe teren propriu, în compania nou-promovatei U Craiova 1948, care a dominat sezonul precedent de Liga 2. Chiar dacă a promovat cu gruparea olteană, antrenorul Eugen Trică nu a fost păstrat de conducere, iar în locul său a fost adus Adi Mutu, fostul selecționer al naționalei U21.

CFR Cluj - U Craiova 1948, LIVE VIDEO, ora 21:30, pe Digi Sport 1. Primul meci al campioanei în noul sezon de Liga 1

Și CFR Cluj a schimbat antrenorul. Edi Iordănescu a câștigat campionatul și a plecat din Gruia, fiind înlocuit cu Marius Șumudică, antrenor care a bifat deja trei meciuri la noua sa echipă: o victorie cu Borac Banja Luka, scor 3-1, o înfrângere în retur, 2-1, și Supercupa României pierdută la penalty-uri cu Universitatea Craiova.

Șumudică, fost campion al României cu Astra, a făcut modificări în lotul CFR-ului. Campioana i-a transferat în această vară pe fundașul Ulrich Meleke (FC Botoșani), mijlocaşul argentinian Jonathan Rodriguez (FC Botoşani), fundaşul algerian Rachid Bouhenna (Sepsi OSK Sfântu Gheorghe), mijlocaşul Denis Alex Rusu (Şoimii Lipova), mijlocaşul belgian Anas Tahiri (Waalwijk), atacantul Daniel Paraschiv (Viitorul Pandurii Târgu Jiu) - împrumutat apoi la FC Voluntari, pe portarul portughez Cristiano Figueiredo (FC Hermannstadt), pe fundaşul bosniac Danijel Graovac (Astra Giurgiu) şi pe mijlocaşul francez Guessouma Fofana (Guingamp).

Marius Șumudică: ”N-am reușit să-i vizionăm foarte bine”

Șumudică și Mutu se vor afla la primul duel direct din postura de antrenori, iar tehnicianul campioanei spune că nu știe exact la ce să se aștepte din partea nou-promovatei.

"E primul meci din Liga 1, noi am mai jucat trei meciuri. Este un joc normal de campionat, pe care va trebui să-l tratăm ca atare și să câștigăm. Vor fi schimbări în echipă pentru că venim după 120 de minute jucate în deplasare. Jucătorii care vor intra ar trebui să demonstreze că merită să fie la CFR.

N-am reușit să-i vizionăm foarte bine, va fi destul de greu să pregătesc acest joc. Am încercat să iau ultimul lor joc, cu Hajduk, dar a fost foarte prost filmat. Știu câte ceva despre ei, dar nu le pot da detalii amănunțite jucătorilor mei. Suntem lipsiți de informații clare", a spus Marius Șumudică, la conferința de presă.

• 90+4 fr2

Final de meci. CFR Cluj - U Craiova 1948 se termină 3-2.

• 90+2 oc oc

Ocazie Craiova. Asamoah centrează din corner, Arlauskis iese, mingea ajunge la Vlad Achim, liber pe linia careului, dar mijlocașul trage mult peste poartă.

• 75 g g

GOL CFR! Păun centrează pe jos, în careu, Omrani deviază pentru Petrila, care înscrie.

• 73 s s

Pop intră în locul lui Albu.

• 73 s s

Vieira intră în locul lui Răducanu.

• 69 fm fm

Ocazie CFR. Diallo pasează în spate, la portarul Gremsl, care încearcă să-l dribleze pe Omrani și e aproape de o gafă costisitoare.

• 62 fm fm

CFR Cluj cere penalty la un duel dintre Camora și Negru.

• 60 oc oc

Ocazie Craiova. Bălan îi așează mingea lui Bauza, care lovește slab mingea, iar aceasta ocolește poarta.

• 52 cg cg

Huyghebaert primește cartonaș galben.

• 47 oc oc

Ocazie CFR. Susic centrează pentru Ciobotariu, care reia cu capul, dar portarul Craiovei intervine cu un reflex foarte bun.

• 46 oc oc

Ocazie CFR. Susic șutează de la 30 de metri, dar portarul Craiovei respinge greu.

Începe repriza a doua.

La pauză, CFR Cluj - U Craiova 1948 2-2.

• 43 cg cg

Omrani primește cartonaș galben.

• 43 cg cg

Kovacic primește cartonaș galben.

• 40 oc oc

Ocazie CFR. După o combinație cu Tahiri, Petrila șutează frumos, cu efect, din colțul careului, dar mingea ocolește vinclul.

• 36 cg cg

Ciobotariu primește cartonaș galben.

• 33 g g

GOL Craiova! După o centrare a lui Albu, din corner, Tahiri îl scapă pe Baeten din marcaj, iar belgianul restabilește egalitatea cu o lovitură de cap.

• 22 g g

GOL Craiova! Diallo centrează în careu, Kovacic îi așează mingea cu capul lui Bauza, care trage din voleu, balonul e deviat de Denis Ciobotariu și intră în poartă.

• 12 g g

GOL CFR! Omrani recuperează o minge, Kovacic se încurcă, Chipciu încearcă o scăriță peste portar, acesta agață mingea, care ajunge la Tahiri, iar marocanul înscrie.

• 10 g g

GOL CFR! Latovlevici pasează lung pentru Deac, care preia în careu, îl întoarce pe Kovacic și înscrie.

• 6 oc oc

Ocazie Craiova. Diallo pasează lung, pentru Bălan, care e întâmpinat de Arlauskis, dar portarul campioanei greșește pașii și pierde mingea, însă Bălan e deposedat din spate de Latovlevici.

Începe meciul. Ardelenii au lovitura de start.