FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (9.03.2024)
FCSB - Rapid, LIVE VIDEO, de la 20:30, Digi Sport 1. Cu o victorie, ”roș-albaștrii” sunt la doar un pas de titlu
Dan Petrescu / Foto: Sport Pictures
Exclusiv ”A semnat din mașină”. Toate condițiile puse de Dan Petrescu au fost acceptate pe loc
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
2 - 2
Academica Clinceni Academica Clinceni
Vi 20.08.2021 19:30

Chindia - Academica Clinceni 2-2. Ilfovenii au condus, apoi au fost conduși și au egalat în prelungiri

20.08.2021, 20:25

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Academica Clinceni a evitat a șasea înfrângere din tot atâtea etape în prelungirile meciului cu Chindia Târgoviște. A fost 2-2, însă ilfovenii rămân pe ultimul loc.

Chindia Târgoviște - Academica Clinceni 2-2. Primul punct pentru ilfoveni în 6 etape

Sub amenințarea demiterii, Ilie Poenaru și-a trimis oamenii în atac încă din startul meciului, iar Cascini a ratat prima ocazie în minutul 6, apoi tot el a deschis scorul după 3 minute.

Chindia a început să-și revină și a avut prima șansă în minutul 12, după care Popadiuc a egalat în minutul 17. În repriza secundă, Chindia a preluat conducerea prin execuția superbă a lui Daniel Florea.

Până la final, tot Cascini și-a salvat echipa în prelungiri. Argentinianul a reușit dubla în minutul 90+3, iar Clinceniul a obținut primul punct în 6 etape trecute din acest sezon.

VIDEO cu rezumatul meciului Chindia Târgoviște - Academica Clinceni 2-2:

Startul etapei a șasea din cadrul Ligii 1 va fi dat de confruntarea dintre Chindia și Academica ClinceniMeciul poate fi urmărit ACUM, pe Digi Sport 1 și pewww.digisport.rode către abonații RCS & RDS.

Chindia - Academica Clinceni, LIVE VIDEO de la 18:30, pe Digi Sport 1. Oaspeții, în continuare fără victorie

Pentru echipa pregătită de Emil Săndoi, meciul de pe teren propriu împotriva celor de la Clinceni va reprezenta o oportunitate de a obține a doua victorie din acest sezon de Liga 1.

Primele trei puncte ale gazdelor au venit tot în urma unui triumf pe teren propriu, după ce au câștigat împotriva lui Dinamo, 1-0. Cu 5 puncte din tot atâtea meciuri disputate, Chindia se clasează pe poziția a 12-a în primul eșalon românesc.

De partea cealaltă însă, Clinceni este de departe cea mai slabă echipă din acest start de campionat, cel puțin din punct de vedere statistic. Formația lui Ilie Poenaru nu a reușit să strângă nici un punct în acest sezon, pierzând de trei ori la diferență de un singur gol.

Chindia - Academica Clinceni, LIVE VIDEO de la 18:30, pe Digi Sport 1. Ilie Poenaru mai are o singură șansă din partea conducerii

Numulțumit de situația prin care trece echipa, Budeanu a declarat că Ilie Poenaru ar putea fi înlăturat de pe banca tehnică în cazul în care formația nu se va redresa.

Astfel, meciul cu Chindia Târgoviște va fi decisiv pentru Ilie Poenaru, care ar putea deveni primul antrenor demis din noul sezon din Liga 1.

Îi mai dăm o șansă. Vedem ce va fi la meciul următor, cu Chindia. Poenaru a avut stabilitate, liniștea necesară să lucreze la Clinceni. Au mai fost perioade când n-au fost rezultate, dar și-a făcut treaba, a muncit. Dar, se pare, că vine un ciclu în viața unei echipe când trebuie să te desparți.

Nu ai ce să faci dacă nu apar rezultate. Sunt deja cinci înfrângeri. Normal, trebuia să avem 9 puncte în primele cinci etape. Am jucat cu Dinamo, care știm în ce situație este, cu FCU Craiova, acasă, și cu Voluntari, care nu ne-a dominat deloc. Am luat gol pe greșeală de marcaj.

Nu putem emite pretenții cu CFR Cluj sau cu Sepsi, în prima etapă. Vom face o analiză. Luni ne întâlnim și se va lua o decizie la nivel de club. Criza se adâncește pe zi ce trece. Nu jucăm nimic”, a declarat Adrian Budeanu pentru GSP.

• 90+6 cg cg

Dulca primește cartonaș galben.

• 90+3 g g

GOL Academica Clinceni! Kazlauskas pasează în centrul careului, de unde Cascini egalează.

• 90+2 s s

Cherchez intră în locul lui Daniel Popa.

• 89 cg cg

Cantave primește cartonaș galben.

• 88 cg cg

Ventura primește cartonaș galben.

• 84 s s

Cantave intră în locul lui Daniel Florea.

• 80 s s

Dumitrache intră în locul lui Pîrvulescu.

• 77 s s

Neguț intră în locul lui Popadiuc.

• 62 s s

Kazlauskas intră în locul lui De Amorim.

• 62 s s

Cioiu intră în locul lui Longher.

• 57 g g

GOL Chindia! După o combinație dintre Popadiuc, Dulca și Florea, ultimul finalizează cu o execuție superbă, la vinclu.

Andrei Șerban intră în locul lui Matiș.

Începe repriza a doua.

La pauză, Chindia Târgoviște - Academica Clinceni 1-1.