FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (2.04.2023)
Exclusiv Ce se întâmplă, de fapt, cu Eugen Neagoe, dorit de Petrolul: ”Realitatea e asta”
Exclusiv Radu Paraschivescu a reacționat: ”Care sunt meritele lui Neagoe? Dar ale lui Dică? Ține de doza de parodic”
Exclusiv Decizia ”destul de costisitoare” luată în premieră de Dinamo, după sancțiunea dură primită
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
0 - 1
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Du 14.03.2021 18:45

Chindia - Astra 0-1. Oaspeții au înscris norocos, dar târgoviștenii puteau da lovitura pe final

14.03.2021, 20:40

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Chindia Târgoviște - Astra s-a terminat 0-1, în etapa a 27-a. Raspopovic a marcat primul său gol în Liga 1 și a adus cele trei puncte giurgiuvenilor, care și-au egalat adversarii de azi. Târgoviștenii au irosit două șanse enorme pe final.

Chindia Târgoviște - Astra 0-1

Meciul a început cu Astra în atac, dar șutul lui Krpic a fost reținut de Aioani, iar apoi Chindia a ratat două șanse mari. Florea a fost cel mai periculos om al târgoviștenilor din prima repriză, cu trei șanse bune.

Giurgiuvenii au răspuns prin Sousa, care a rarat ultima șansă din prima repriză. Astra a deschis scorul în minutul 74 prin Raspopovic, însă finalul a fost unul de foc.

Chindia a irosit două șanse mari în minutele 83 și 90+4, ambele prin Daniel Popa. Chindia - Astra s-a terminat 0-1, iar giurgiuvenii își egalează dversarii și le iau fața în clasament, urcând pelocul 7.

LIVE VIDEO | Partida Chindia Târgoviște - Astra Giurgiu, din runda a 27-a a Ligii 1, va fi transmisă în direct, de la ora 18:00, pe Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro. Startul meciului a fost întârziat cu 45 de minute din cauza unor probleme tehnice. Mai exact, a fost vorba despre o supraîncărcare a sistemului eletric care alimentează careul de transmisie prezent la meci.

Chindia și Astra luptă pentru un loc în play-off. Cu o victorie, dâmbovițenii ar urca până pe poziția a cincea, în timp ce trupa lui Eugen Neagoe, cu cele trei puncte puse în joc astăzi, ar egala gruparea din Târgoviște și s-ar apropia la doar două lungimi de Academica Clinceni, ocupanta locului șase.

LIVE VIDEO | Chindia - Astra, ora 18:00, pe Digi Sport 1. Statistici și confruntări directe

Chindia vine după două succese consecutive, 1-0 cu Universitatea Craiova și Sepsi Sfântu Gheorghe, și ocupă poziția a șaptea, cu 35 de puncte. Astra este pe 10, cu 32 de puncte, însă giurgiuvenii au formă de invidiat: au adunat 10 puncte în ultimele patru etape.

Cele două formații s-au întâlnit de trei ori la nivelul primei ligi. Chindia este neînvinsă în duelurile directe, obținând două victorii și un rezultat de egalitate. În plus, tehnicianul gazdelor, Emil Săndoi, nu a pierdut niciodată în fața lui Eugen Neagoe. Două succese în dreptul lui Săndoi și două remize s-au înregistrat în cele patru confruntări.

Daniel Popa este cel mai bun marcator al Chindiei, cu șase reușite, tot atâtea câte a bifat și Valentin Gheorghe, golgheterul Astrei.

LIVE VIDEO | Chindia - Astra, ora 18:00, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

• Chindia: Aioani - Căpușă, Pițian, Celea, Dinu - Neguț, Iacob, Dumitrașcu, Kocici - Popa, Florea
  • Astra: Lazar - Sousa, Găman, Graovac, Lamanje - Pahonțu, Boe-Kane, Canadija - Stahl, Krpic, Gheorghe
  • 90+4 oc oc

Ocazie Chindia. Costea centrează în fața porții, Daniel Popa reia acrobatic, dar mingea trece pe lângă.

• 84 s s

Costea intră în locul lui Dumitrașcu.

• 84 s s

Berisha intră în locul lui Rață.

• 83 oc oc

Ocazie Chindia. Daniel Popa e lansat de portar spre careul advers, dar atacantul Chindiei trage pe lângă poartă.

• 76 s s

Neicuțescu intră în locul lui Florea.

• 74 g g

GOOOL Astra! După o centrare din corner, Hugo Sousa nu reușește să devieze în poartă, mingea ajunge la Raspopovic, care înscrie cu capul din apropiere.

• 68 s s

Crepulja intră în locul lui Wuthrich.

• 68 s s

Montini intră în locul lui Krpic.

• 56 s s

Daniel Popa intră în locul lui Tomas Diaz.

• 43 oc oc

Ocazie Astra! Wuthrich centrează în careu și Sousa reia cu capul pe lângă poarta lui Aioani.

• 39 oc oc

Chindia profită de o greașală a lui Boe-Kane, mingea ajunge la Florea, dar șutul acestuia este respins de Lazar în corner.

• 33 cg cg

Boe-Kane primește cartonaș galben.

• 22 oc oc

Ocazie Chindia. Atacantul Florea reia cu capul de lângă Canadija, dar Lazar reține balonul.

• 20 cg cg

Iacob primește cartonaș galben.

• 16 oc oc

Ocazie mare pentru Chindia! Florea reia din interiorul careului, dar Lazar respinge în corner.

• 14 cg cg

Diaz primește cartonaș galben.

• 14 oc oc

Ocazie Chindia. Neguț centrează în careu, dar Lazar iese și reține înainte ca mingea să fie reluată de Florea.