Exclusiv Dinamo a pregătit ”planul B”, după ce a fost sancționată dur: ”Sperăm ca Tribuna 1 să fie plină!”
Exclusiv Decizia ”destul de costisitoare” luată în premieră de Dinamo, după sancțiunea dură primită
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
1 - 0
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Lu 31.08.2020 22:00

Chindia - Dinamo 1-0. Eșec pentru Contra la debut. Gazdele au ratat "ocazia anului", iar finalul a fost "de foc"

31.08.2020, 22:51

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Chindia Târgoviște - Dinamo s-a terminat 1-0 și i-a stricat lui Cosmin Contra debutul de la revenirea ca antrenor al "câinilor".

A avut ghinion și nou-venitul Achim, care s-a accidentat și a fost schimbat după mai puțin de 7 minute tot cu un nou venit, Janusz Gol. În minutul 33, Chindia a ratat una dintre cele mai mari ocazii ale anului în Liga 1, prin Yameogo.

Chindia - Dinamo 1-0. Debut cu eșec pentru Cosmin Contra

Dinamoviștii au replicat printr-o combinație frumoasă, însă arbitrul a semnalizat offside. În prelungirile primei reprize, dâmbovițenii au deschis scorul prin Daniel Florea, din pasa lui Thomas Diaz.

În repriza a doua, Janusz Gol a ieșit la rampă. A ieșit superb dintre trei adversari și l-a lansat pe Sorescu, însă acesta a tras mult peste poartă din poziție ideală. Apoi Thomas Diaz a ratat și el o oportunitate pentru dâmbovițeni, însă finalul a fost unul încins.

Chindia - Dinamo 1-0. Șerban a reușit un super dribling la ultima fază a meciului

Dinamoviștii au încercat să egaleze, dar Măgureanu a tras în blocajul lui Pițian, iar trei minute mai târziu, la poarta cealaltă, Neguț nu a ajuns la centrarea lui Yameogo.

În prelungiri, dinamoviștii au ratat prin Fabbrini, care a șutat în blocaj, însă cireașa de pe tort puteau să o pună cei de la Chindia, după ce rezerva Șerban a reușit un superdribling în fațalui Sin, însă a fost blocat de Ehmann. Chindia - Dinamo s-a terminat 1-0.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Meciul dintre Chindia Târgoviște și Dinamo poate fi urmărit, de la ora 21:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

Cosmin Contra a preluat Dinamo în urmă cu cinci zile, iar astăzi este gata de primul meci din al doilea mandat al său pe banca formației din ”Ștefan cel Mare”. După 1-1 în prima etapă, cu Gigi Mulțescu pe bancă, dinamoviștii întâlnesc acum Chindia, o echipă care a pierdut în prima etapă, 0-1 cu Poli Iași.

Chindia - Dinamo, ora 21:00, pe Digi Sport 1. Emil Săndoi: ”Țin legătura cu antrenorii secunzi”

Dâmbovițenii au și alte probleme. Au șapte cazuri de COVID-19. Printre aceștia este și antrenorul Emil Săndoi.

”Nu știu exact ce să zic despre meci, dar eu cred că se joacă. Da, ar trebui să se joace conform noului protocol. Băieții, în afara celor depistați pozitiv, se pregătesc în continuare. Eu țin legătura cu antrenorii secunzi și pregătim meciul așa”, a declarat Emil Săndoi, pentru Digi Sport, în urmă cu două zile.

Cosmin Contra, despre noul Dinamo: ”Va arăta ca un club de primă ligă din Spania!”

”Am spus că mă voi întoarce la Dinamo numai cu un proiect foarte solid. Asta implică schimbare multor lucruri, în bine. Sperăm să readucem echipa Dinamo acolo unde îi este locul. Primul obiectiv este intrarea în play-off, iar în doi-trei ani vrem să fim o candidată serioasă la titlu.

Eu voi munci cât pot de bine pentru a transforma această echipă într-o echipă câștigătoare. Sper ca într-o lună de zile să vedem adevărata față a echipei Dinamo. Până atunci sper să avem rezultatele dorite de toți.

Dinamo va arăta exact ca un club de primă divizie din Spania, ca structură, management”, a spus Contra, în cadrul conferinței de presă de ieri.

La Dinamo ar putea debuta și noile transferuri Janusz Gol și Adam Nemec. De asemenea, se așteaptă și un răspuns din partea lui Paul Anton, care este liber de contract după despărțirea de rușii de la Samara.

”Cu Paul Anton suntem în discuții, dar are niște oferte și așteptăm un răspuns de la el”, a explicat Cosmin Contra.

”În momentul de față avem nevoie de experiență. Fotbaliștii tineri vor crește mult mai bine dacă au lângă ei jucători puternici. Nu putem intra în play-off cu echipa actuală. În ultimul an, această echipă a suferit. Trebuie să intervenim și să aducem jucători cu mai multă experiență pe posturile deficitare”, a mai afirmat noul tehnician al bucureștenilor.

• 90+5 oc oc

Ocazie Chindia. Nou-intratul Șerban, la prima atingere de balon, face un dribling senzațional în fața lui Sin, se lansează spre poartă, dar e ajuns din urmă și blocat de Ehmann. A fost ultima fază a meciului.

• 90+5 s s

Șerban intră în locul lui Neguț.

• 90+4 oc oc

Ocazie Dinamo. Sorescu centrează de pe dreapta, mingea e respinsă până la Fabbrini, care trage în blocajul lui Neguț.

• 90 s s

Barbu intră în locul lui Florea.

• 89 oc oc

Ocazie Chindia. Yameogo reușește să păstreze un balon care părea pierdut, pasează în careu pentru Neguț, dar acesta trece pe lângă minge.

• 89 cg cg

Ioniță primește cartonaș galben.

• 86 oc oc

Ocazie Dinamo. Neicuțescu combină cu Mihaiu, care trimite la Măgureanu, iar acesta șutează în blocajul lui Pițian.