FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - FC VOLUNTARI, CUPA ROMÂNIEI BETANO - SFERTURI DE FINALA (03.04.2024)
FC Voluntari - FCU Craiova, LIVE VIDEO, ora 17:00, în direct la DGS 1. Oltenii, fără victorie în deplasare în 2024
FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Dinamovistul Josue Homawoo nu va fi anchetat de poliție după ce l-a lovit brutal pe Luca Mihai. Explicațiile oficiale
gigi-mm
De ce refuză Gigi Becali să revină pe stadion. Posibilul motiv din spatele deciziei patronului FCSB-ului

• SuperLiga: Botoșani - Dinamo, marți, 19:30, DGS 1

FCSB a câștigat fără emoții în fața Chindiei, scor 2-0, grație golurilor marcate de Iulian Cristea și Florin Tănase.

Dulca a bifat prima ocazie a partidei cu un șut de la distanță, respins de Vlad. Replica FCSB-ului nu a întârziat. Vînă a centrat periculos din lovitură liberă, dar Aioani a fost atent și a reținut.

Iulian Cristea a deschis scorul după o centrare a lui Moruțan, în minutul 23. Mingea l-a depășit pe Aioani și s-a lovit de fundașul FCSB-ului, care a ajuns la trei goluri în patru partide.

Tănase a dus scorul la 2-0 în minutul 56 cu un șut din afara careului, cu piciorul stâng. Man putea să-și treacă și el numele pe lista marcatorilor, dar a trimis pe lângă poarta Chindiei.

Buș a bifat ultima ocazie periculoasă a partidei, în minutul 89. Șutul său a fost, însă, respins în laterial de Aioani, iar Chindia - FCSB s-a terminat 0-2. Pentru FCSB urmează meciul de pe teren propriu cu FC Botoșani, iar Chindia va juca în deplasare, cu Universitatea Craiova.

Înaintea meciului cu Chindia, FCSB este pe locul doi în Liga 1. ”Roș-albaștrii” au 18 puncte acumulate în opt runde și, cu o victorie la Giurgiu, se vor distanța la trei puncte de CFR Cluj, care a pierdut în această etapă, 1-2 cu Gaz Metan Mediaș, și vor reduce la trei lungimi diferența față de liderul Universitatea Craiova.

De partea cealaltă, Chindia Târgoviște este pe locul nouă, cu 11 puncte, iar o victorie în fața FCSB-ului ar duce-o pe o poziție de play-off.

Chindia Târgoviște și FCSB s-au mai întâlnit de două ori în istorie în Liga 1, ambele confruntări disputându-se în sezonul regular al stagiunii trecute. În meciul tur de la Ploiești, ”roș-albaștrii” s-au impus cu 2-1, în timp ce manșa secundă, de pe Arena Națională, s-a încheiat la egalitate, 1-1.

• 89 oc oc

Ocazie FCSB! Un șut al lui Buș din preajma careului este respins în lateral de Aioani.