FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Exclusiv Care este starea lui Luca Mihai, la cinci zile de la accidentare. ”Șocant. Nu exagerez cu nimic”
Exclusiv Marius Avram, după ce Hațegan i-a dat doar galben lui Homawoo: ”Nu ăsta e motivul” / ”S-a lăsat influențat”
Foto Românul căpitan de la Real Madrid a fost convocat la naționala Spaniei și a luat decizia
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
2 - 0
Politehnica Iași Politehnica Iași
Du 25.04.2021 16:00

Chindia - Poli Iași 2-0. Florea, eroul dâmbovițenilor! Trupa lui Emil Săndoi își continuă parcursul perfect din play-out

25.04.2021, 16:55

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

Chindia s-a impus în fața "lanternei roșii" Poli Iași, scor 2-0, în runda cu numărul trei a play-out-ului Ligii 1. Daniel Florea, cu o dublă, a fost erou dâmbovițenilor.

Neguț și Rață au fost aproape de deschiderea scorului la finalul primului sfert de oră, însă execuțiile celor doi jucători ai Chindiei nu au reușit să-l învingă pe Brănescu. În minutul 27, Popadiuc a avut șansa de a o duce pe Poli Iași în avantaj, dar a ratat inexplicabil.

Chindia - Poli Iași 2-0. Daniel Florea a reușit o dublă și dâmbovițenii și-au consolidat prima poziție în play-out

Cu cinci minute înainte de pauză, Daniel Florea a luat o acțiune pe cont propriu și l-a învins pe portarul ieșenilor cu un șut de la aproximativ 20 de metri. În actul secund, nu au mai fost foarte multe faze de poartă. Poli Iași a încercat timid să revină pe tabelă, iar Chindia a ratat câteva contraatacuri ce se anunțau periculoase.

În cele din urmă, în minutul 80, Florea a reușit dubla. Popa nu a izbutit să-l învingă pe Brănescu dintr-o poziție excelentă, iar balonul a sărit la coechipierul său care a avut de îndeplinit o simplă formalitate.

Grație acestui succes, Chindia Târgoviște își consolidează prima poziție în clasamentul play-out-ului, cu 29 de puncte, patru peste UTA Arad, următoarea clasată. De partea cealaltă, Poli Iași nu scapă de ultima poziție. Moldovenii lui Nicolo Napoli au 14 puncte, cu unul mai puțin decât Dinamo.

• 5-0 este golaverajul Chindiei după primele trei etape din play-out

VIDEO Rezumat Chindia - Poli Iași 2-0

__________________________________________________________________________________

Meciul dintre Chindia și Poli Iași poate fi urmărit, de la ora 15:00, în direct pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

Cu două victorii în primele două etape din play-out, echipa lui Emil Săndoi este pe locul șapte, ce asigură calificarea la barajul pentru Conference League.

La Buzău, acolo unde târgoviștenii dispută partidele de pe teren propriu, va veni Poli Iași, ultima clasată, cu 14 puncte. Cu o victorie, echipa lui Nicolo Napoli ar putea urca pe locul 14 și i-ar putea ceda ultimul loc lui Dinamo.

Politehnica Iași este singura echipă din play-out care nu a înscris până acum.

Chindia - Poli Iași, ora 15:00, LIVE VIDEO, pe Digi Sport 1. Nicolo Napoli: ”Sper că băieții înțeleg în ce situație suntem”

„Sper ca echipa să-și facă meseria în încercarea de a salva Iașiul de la retrogradare și de a avea rezultate bune în continuare. Acum, băieții sper că înțeleg în ce situație suntem. Avem un meci dificil cu Chindia, dar am încredere în ei că vor face un meci bun unde vom încerca să facem puncte”, a spus Napoli, la conferința de presă.

• 90+3 final

Final. Chindia - Poli Iași 2-0.

• 80 g g

GOL Chindia! Daniel Florea reușește dubla. Brănescu intervine excelent în fața lui Popa, dar mingea sare la Florea, care îndeplinește o simplă formalitate.

• 72 cg cg

Răzvan Onea vede cartonașul galben. Este al șaselea avertisment al jucătorului de la Poli Iași în acest sezon.

• 63 fm fm

Duranovic ajunge într-o poziție periculoasă, însă execuția sa, un șut-centrare, trece pe lângă poarta Chindiei.

Începe repriza a doua.

La pauză, Chindia - Poli Iași 1-0.

• 45 cg cg

De Iriondo primește cartonaș galben.

• 41 g g

GOL Chindia! Daniel Florea ia o acțiune pe cont propriu, șutează de la 20 de metri la colțul lung și îl învinge pe Brănescu.

• 33 cg cg

Duranovic primește cartonaș galben.

• 33 cg cg

Aioani primește cartonaș galben.

• 32 fm fm

Poli Iași cere penalty, după ce o centrare a lui Mensah îi cade pe mână lui Rață. Jucătorii se încaieră.

• 27 oc oc

Ocazie mare Poli Iași. După o centrare lungă a lui Baxevanos, Celea greșește în careu, de unde Mensah împinge mingea spre poartă, din cădere, portarul se aruncă și respinge, balonul ajunge la Popadiuc, care ratează incredibil, cu toată poarta în față.

• 15 oc oc

Ocazie Chindia. Portarul Brănescu degajează la adversar, faza continuă, Dumitrașcu pasează pentru Rață, care trage din careu, în diagonală, dar mingea ocolește poarta.

• 15 oc oc

Ocaze Chindia. Neguț șutează din marginea careului, dar portarul reține de la rădăcina barei.