Abia l-a numit pe Trică, dar Mititelu se gândește deja la alt antrenor: ”Știi că-l pune! Are cotă 1.05 că va fi următorul”
Foto Adrian Mititelu abia l-a instalat pe Eugen Trică, dar a fost surprins cu alt antrenor în lojă la Iași
Exclusiv Ilie Dumitrescu nu a avut dubiu, după FC Botoșani - Dinamo: ”E senzațional”
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
1 - 1
FC Botosani FC Botosani
Du 20.02.2022 12:30

Chindia Târgoviște - FC Botoșani 1-1. Moldovenii mai pot pierde play-off-ul doar matematic

20.02.2022, 14:20

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

FC Botoșani a obținut ce și-a propus din deplasarea cu Chindia Târgoviște, în etapa a 27-a. S-a terminat 1-1 și e greu de crezut că moldovenii mai pot rata play-off-ul.

Chindia Târgoviște - FC Botoșani 1-1. Gazdele au cerut penalty în debutul meciului

Partida a început cu o fază controversată în minutul 9, la care târgoviștenii au cerut penalty, însă arbitrul Bogdan Dumitrache nu a acordat.

Chindia a deschis scorul în minutul 13, prin fostul jucător al botoșănenilor, Sila, care a profitat de apărarea visătoare a adversarilor.

Chindia Târgoviște - FC Botoșani 1-1. Moldovenii și-au asigurat, în mare parte, prezența în play-off

Mihai Roman 2 a avut prima șansă a echipei lui Marius Croitoru, dar nu a nimerit poarta. În repriza secundă, Mateus a egalat din pasa perfectă a lui Tîrcoveanu.

Până la final, moldovenii au mai avut un gol anulat pe motiv de offside, iar Chindia - Botoșani s-a terminat 1-1.

VIDEO cu rezumatul meciului Chindia - FC Botoșani 1-1:

Meciul Chindia Târgoviște - FC Botoșani, din etapa a 27-a, se dispută de la ora 12:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1 și se anunță unul interesant, având în vedere că se întâlnesc două echipe cu stiluri diferite.

• Toate meciurile din Liga 1 pot fi urmărite de abonaţii Digi Mobil pe aplicaţia Digi Sport şi pe site-ul digisport.ro.

Chindia Târgoviște - FC Botoșani, LIVE VIDEO, ora 12:30, la Digi Sport 1. Moldovenii pot reveni pe locul 3

Târgoviștenii sunt recunoscuți pentru organizarea pe fază defensivă, pusă în scenă de Emil Săndoi, iar moldovenii joacă un fotbal combinativ și ofensiv, pus la punct de Marius Croitoru.

După eșecul la limită din etapa trecută, 2-3 cu FCSB, Chindia Târgoviște nu mai are șanse nici teoretice să prindă play-off-ul. De cealaltă parte, FC Botoșani cu greu mai poate pierde poziția în play-off, însă o victorie i-ar readuce pe moldoveni pe locul 3.

În ultimele 10 meciuri, FC Botoșani a pierdut o singură dată, 2-3 cu U Craiova 1948, iar în ultima etapă, a trecut de Academica Clinceni cu 2-0.

Chindia și FC Botoșani s-au întâlnit de 5 ori, iar palmaresul este "simetric": câte două victorii de fiecare parte și o remiză, cea din tur, scor 0-0.

Chindia Târgoviște - FC Botoșani, LIVE VIDEO, ora 12:30, la Digi Sport 1. Ultimul meci pentru Daniel Popa

"Întâlnim o echipă din fruntea clasamentului, cu individualități cărora va trebui să le acordăm o atenție specială. Sper să fim capacitați ca în prima repriză a meciului cu FCSB.

Bineînțeles, ne dorim un rezultat pozitiv. Nu avem probleme de lot în afara suspendării lui Doru Popadiuc. Cred că avem jucători care pot suplini lipsa lui Doru în acest joc", a spus antrenorul Chindiei, Emil Săndoi.

Pentru Daniel Popa, acesta va fi ultimul meci în care atacantul va evolua pentru Chindia. După aceea, el va pleca la noua sa echipă, în Coreea de Sud.

Echipele probabile:
Chindia: Căbuz - Căpușă, Iacob, Pițian, Ad. Ioniță - Butean, Dulca, Passaglia, Sila - Florea, Popa
Antrenor: Emil Săndoi

FC Botoșani: Pap - Braun, Dawa, Șeroni, Țigănașu - Dican - Haruț, Papa, Florescu, Jaja - Roman II

• 83 s

Lupeta intră în locul lui Mateus Santos.