FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-ACADEMICA CLINCENI, PLAY OUT LIGA 1 CASA PARIURILOR (30.04.2022)
Primul club din SuperLigă care vrea să ia măsuri împotriva lui Cosmin Matei. Scenariul invocat de patron
”Am fost stresat”. Reacția lui Ioan Ovidiu Sabău, după U Cluj - FC Botoșani 3-0
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
2 - 3
Botoşani Botoşani
Jo 04.02.2021 17:30

Chindia Târgoviște - FC Botoșani 2-3. Moldovenii au luat gol din penalty, și-au dat autogol, dar au revenit de la 0-2

04.02.2021, 19:20

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Meciul Chindia Târgoviște - FC Botoșani, din etapa a 21-a, s-a terminat 2-3, după ce moldovenii au luat gol din penalty, și-au dat un autogol și au revenit de la 0-2.

Chindia Târgoviște - FC Botoșani 2-3. Moldovenii și-au dat un autogol

Chindia a primit un penalty ușor după numai 5 minute de joc, iar Daniel Popa a deschis scorul de la punctul cu var. Botoșănenii au dat replica prin voleu lui Țigănașu, care nu a nimerit poarta.

În minutul 11, moldovenii s-au făcut de râs după ce și-au dat un autogol, însă tot ei au presat. Portarul Chindiei s-a remarcat însă la o fază creată de Keyta pentru Al Mawas și a reținut din picioarele sirianului.

În minutul 26, același Țigănașu a fost decisiv din nou, însă de data asta pentru propria echipă. A pasat pentru Fili, care a egalat. Daniel Popa și-a bătut joc apoi de o minge după ce a rămas singur în fața porții.

Chindia Târgoviște - FC Botoșani 2-3. Oaspeții au urcat pe loc de play-off

Până la pauză, Botoșaniul a mai ratat prin Keyta, iar apoi a egalat prin același Keyta, după o combinație sută la sută franceză cu Ongenda. Tot Keyta a ratat și prima ocazie din repriza secundă, iar apoi târgoviștenii au irosit două șanse în două minute, prin Popa și Dumitrașcu.

Eforturile echipei antrenate de Marius Croitoru au dat roade în minutul 77, când Chindriș a trimis în poartă o centrare și a făcut 3-2 pentru Botoșani. După acest rezultat, FC Botoșani a urcat pe loc de play-off, până pe 5 și a luat locul Chindiei.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Meciul dintre Chindia Târgoviște și FC Botoșani poate fi urmărit de la ora 17:30 ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

Târgoviștenii au nevoie de un rezultat pozitiv în fața moldovenilor pentru a rămâne pe ultimul loc de play-off. Cu 28 de puncte, echipa lui Emil Săndoi este pe locul șase, la un singur punct distanță de FC Botoșani.

De partea cealaltă, echipa pregătită de Marius Croitoru poate urca chiar pe locul cinci dacă va câștiga meciul cu Chindia, iar Academica Clinceni va pierde partida de pe teren propriu cu UTA Arad. Moldovenii vin cu un moral după ultima partidă din campionat, câștigată cu 1-0 în fața celor de la Hermannstadt.

FC Botoșani visează din nou la play-off: ”Chindia a arătat un spirit de echipă foarte puternic”

”Întâlnim o echipă bună, în ultima perioadă a avut rezultate pozitive, în ultimul joc a avut o evoluție foarte bună. Noi speram să luăm cele trei puncte.

Bravo lor, felicitări pentru acest parcurs, anul trecut Federația i-a scăpat, dacă nu, erau retrogradați. Anul acesta au arătat un fotbal plăcut și un spirit de echipă foarte puternic. Vrem să câștigăm fiecare joc, mai ales cu o echipă care se luptă la play-off”, a spus Andrei Patache, la conferința de presă.

• 90+5 fr2

Final de meci. Chindia - Botoșani se termină 2-3.

• 87 s s

Mihai Roman intră în locul lui Al Mawas.

• 77 g g

GOOOOOL Botoșani! Rodriguez centrează din lovitură liberă, Pițian și Braun deviază ușor, iar Chindriș trimite cu capul în poartă.

• 76 cg cg

Dumitrașcu primește cartonaș galben.

• 64 oc oc

Ocazie Chindia. Florea combină cu Dumitrașcu, iar șutul ultimului e blocat de Rodriguez în fața porții.

• 63 oc oc

Ocazie Chindia. Popa primește o minge cu spatele la poartă, e presat de Șeroni, dar șutează din întoarcere pe lângă.

• 60 s s

Diaz intră în locul lui Mihai Costea.

• 48 oc oc

Ocazie Botoșani. După o centrare din corner, mingea ajunge la Keyta, care driblează și șutează din apropiere, dar portarul reține în doi timpi.

Începe repriza a doua.

• 45+3 fr1

La pauză, Chindia - FC Botoșani 2-2.

• 42 g g

GOOOOL Botoșani! Ongenda combină cu Keyta, iar ultimul înscrie din careu.

• 41 oc oc

Ocazie Botoșani. După o centrare din corner, Keyta reia cu capul peste poartă.

• 37 s s

Braun intră în locul lui Patache.

• 35 fm fm

Chindia cere penalty la un duel  dintre Mihai Costea și Patache, unde se pare că moldoveanul ar atinge mingea cu mâna.

• 33 fm fm

Florea centrează în careu, de unde Daniel Popa, nemarcat, face o fază inexplicabilă, recentrând către adversar în loc să trimită pe poartă.

• 26 g g

GOOOOL Botoșani! Țigănașu centrează în careu, de unde Fili preia cu spatele la poartă, nederanjat de nimeni, pivotează și înscrie.

• 21 oc oc

Ocazie Botoșani. Keyta ia o acțiune pe cont propriu pe stânga, driblează, intră în careu și pasează în fața porții, dar portarul iese și reține din picioarele lui Al Mawas.

• 11 ag ag

GOOOOL Chindia! Târgoviștenii profită de o greșeală imensă a moldovenilor. Țigănașu încearcă să recupereze o minge de la Dumitrașcu și să o trimită portarului, dar o trimite în propria poartă, după ce balonul îi trece peste picior lui Hankic.

• 10 s s

Fili intră în locul lui Croitoru.

• 9 oc oc

Ocazie Botoșani. Țigănașu reia din prima o centrare lungă, dar nu nimerește poarta.