A plecat după șapte luni de la CFR Cluj și a mers la comisii: gruparea din Gruia, bună de plată. Decizia CNSL
bogdan lobont
Mesajul lui Victor Angelescu pentru Bogdan Lobonț, înaintea meciului cu FCSB
Live Video&Score Oțelul - ”U” Cluj 1-1, ACUM, DGS 1. Dan Nistor a egalat din penalty
LIVE Cupa Romaniei
Semifinale
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
1 - 0
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Sb 27.02.2021 20:00

Chindia - Universitatea Craiova 1-0. Târgoviștenii s-au impus după ce au ratat un penalty, iar oltenii au cerut și ei unul

27.02.2021, 21:50

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Universitatea Craiova a mai făcut un pas greșit în lupta pentru titlu după ce a pierdut meciul din deplasarea cu Chindia, din etapa a 25-a. Târgoviștenii s-au impus și în tur cu același scor, 1-0.

Chindia Târgoviște - Universitatea Craiova 1-0. Oltenii au cerut un penalty

Oltenii au avut un prim atac mai periculos în minutul 14, iar apoi Chindia a dat replica prin Iacob. Papp a ratat ultima șansă a primei reprize, însă partea secundă a fost mult mai animată.

În minutul 56 a avut loc cea mai controversată fază a meciului, când oltenii au cerut un penalty, dar arbitrul Istvan Kovacs nu a acordat nimic.

Chindia Târgoviște - Universitatea Craiova 1-0. Gazdele au ratat un penalty

Chindia putea înscrie în minutul 68, dar Pigliacelli a ieșit în ultimul moment din poartă. Chindia a primit penalty în minutul 70, însă Iacob nu a reușit să transforme pentru că a șutat în transversală.

Echipa antrenată de Emil Săndoi a dat lovitura în minutul 79, când Iacob a înscris elegant, iar Chindia - Universitatea Craiova s-a terminat 1-0.

VIDEO cu rezumatul meciului Chindia - Craiova 1-0:

Chindia - Universitatea Craiova, meci din etapa a 25-a, are loc azi, la Buzău, de la ora 20:00, și va transmis în direct pe Digi Sport 1 şi pe siteul digisport.ro.

După 24 de etape, Universitatea Craiova este pe locul 3, cu 47 de puncte, cu patru mai puţin decât FCSB şi CFR Cluj, echipe aflate în fruntea clasamentului. Chindia este echipa cu cel mai slab atac din campionat, doar 20 de goluri marcate, dintre care trei din penalty, și se află pe locul 10, cu 29 de puncte.

LIVE VIDEO Chindia - Universitatea Craiova, 20:00, Digi Sport 1. Ce spune Emil Săndoi

Chindia nu a mai câștigt un meci în Liga 1 de pe 22 ianuarie. Fost mare jucător al Craiovei și participant cu România la Coppa del Mondo, Emil Săndoi, antrenorul Chindiei, împlinește luni 56 de ani.

"Ne aşteaptă un meci dificil, cu una dintre cele mai bune echipe din campionat (Universitatea Craiova, n. red.), o dublă de fapt, pentru că după meciul din campionat va urma şi meciul de Cupă, la trei zile.

Este primul meci la Buzău, mă bucur că rămânem într-un singur loc şi nu ne mai mutăm dintr-o parte în alta. Oricum, peste tot unde am jucat condiţiile au fost bune şi niciun adversar nu a putut să se plângă.

Sperăm să fie cu mai mult noroc acum, dar şi să nu se mai facă greşeli de arbitraj împotriva noastră, şi nici în favoarea noastră nu ne dorim. Sperăm să acumulăm puncte, pentru că orice zestre de puncte înainte de play-out este importantă", a declarat Săndoi pe contul de Facebook al clubului.

LIVE VIDEO Chindia - Universitatea Craiova, 20:00, Digi Sport 1. Cum a prefațat meciul grecul Ouzounidis

Jucătorii Universității au ales să meargă la Buzău cu trenul, informație prezentată ieri de digisport.ro. Antrenorul grec Marinos Ouzounidis a prefațat în urmă cu două zile întâlnirea cu formația condusă de Emil Săndoi.

"Sunt meciuri cu adversari dificili. Mă aştept să avem o partidă grea, dar trebuie să rămânem concentraţi, să dăm sută la sută din potenţialul nostru pentru a reuşi să facem ceva. Mă îngrijorează condiţia terenului, nu ştiu cum va fi terenul de acolo. Acasă avem un teren foarte bun, jucăm rapid şi s-ar putea să ne incomodeze un teren dificil.

Dar, indiferent ce vom găsi acolo, trebuie să ne adaptăm şi să facem un meci bun şi să câştigăm. Ştim că vom întâlni o echipă foarte bine organizată, cu un antrenor foarte bun, care a fost un jucător emblematic al Universităţii Craiova.

Îl respectăm din acest punct de vedere pentru tot ceea ce a făcut şi ce face. Sunt convins că îşi doresc cu atât mai mult să ne învingă. Noi trebui să rămânem concentraţi, să ne gândim doar la meciul de sâmbătă şi să dăm totul pe teren pentru a câştiga", a declarat Ouzounidis.

• 90+4 fr2

Final de meci. Chindia Târgoviște - Universitatea Craiova se termină 1-0.

• 90+1 cg cg

Dumitrașcu primește cartonaș galben.

• 90+1 oc oc

Ocazie Chindia. Neguț șutează din marginea careului, dar Pigliacelli apără.