Oficial UTA Arad a luat decizia, după ce a fost ”decapitată” de Comisia de Disciplină
Foto Ipostaze inedite cu jucătorii de la UTA Arad! Elevii lui Mircea Rednic s-au urcat în tancuri
Denis Drăguș are preț! Belgienii au anunțat câte milioane de euro vrea Standard Liege
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
2 - 1
UTA UTA
Vi 03.02.2023 17:00

Chindia - UTA 2-1. Elevii lui Toni Petrea se impun pe finalul unui joc cu multe faze controversate

03.02.2023, 19:01

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Chindia Târgoviște și UTA Arad s-au întâlnit în primul meci din etapa cu numărul 24 a Ligii 1, încheiat cu victoria elevilor lui Toni Petrea (47 de ani), scor 2-1.

În urma victoriei de pe teren propriu cu UTA, Chindia Târgoviște a urcat două poziții în clasamentul din Liga 1.

Chindia - UTA 2-1, în etapa a 24-a din Liga 1

Prima parte a meciului de la Ploiești a adus două dintre golurile partidei. Cooper a deschis scorul în minutul nouă, în timp ce Ubbink a egalat în minutul 31.

Cooper a mai înscris un gol în minutul 26, iar Milosevic în minutul 45+2, dar ambele reușite au fost anulate pentru ofsaid, respectiv fault în atac. Jucătorii au contestat deciziile arbitrului.

Partea secundă a meciului a început cu cei de la UTA în atac, însă lovitura au dat-o tot elevii lui Toni Petrea, în minutul 81.

Cristian Neguț a înscris din șase metri, după șutul respins al lui Marco Dulca și astfel i-a adus un nou succes Chindiei în Liga 1.

În urma rezultatului din această rundă, Chindia se află pe locul opt în Liga 1, cu 28 de puncte, în timp ce UTA ocupă poziția a 15-a, cu 20 de puncte din 24 de runde disputate.

VIDEO Rezumat Chindia - UTA 2-1

Știrea inițială

Chindia Târgoviște - UTA Arad, LIVE VIDEO, ACUM, Digi Sport 1. Oaspeții sunt fără victorie în 2023

Înaintea întâlnirii de astăzi, trupa lui Toni Petrea ocupă locul 10 în Liga 1 și are 25 de puncte acumulate. Chindia are un egal și o victorie în acest an calendaristic, iar în ultima rundă a trecut cu 2-1 de Petrolul, în deplasare.

De cealaltă parte, UTA Arad este penultima în Liga 1, iar situația la formația pregătită de Laszlo Balint nu este cea mai bună. Arădenii au 13 meciuri fără succes în campionat și speră "să rupă" blestemul în duelul de vineri. În runda precedentă, UTA a cedat pe teren propriu, scor 1-2, în fața celor de la CS Mioveni.

• 82 s
    Schimbare UTA Ies Pop, Postolachi și Benzar. Intră Marrone, Barbosa și Vukcevic.
  • 81 g
    Gol Chindia Targoviste

Neguț înscrie simplu, din sașe metri, cu un șut la colțul lung.

• 79 oc
    Ocazie Chindia Targoviste

Cooper încearcă să reia din ”foarfecă” o minge, dar aceasta se duce modest pe lângă poarta lui Iacob.

• 72 cg
    Cartonaş galben UTA

Cascini este avertizat pentru fault.

• 70 s
    Schimbare UTA

Ies Anton și Milosevic. Intră Cascini și Keșeru.

• 67 oc

Cooper șutează spre poarta lui Iacob, dar mingea se duce pe lângă.

• 64
    Info

Copper este trimis la margine, pentru că purta un lănțișor la gât.

• 60 s

Iese Vorobjovas și intră Akhmatov.

• 54 oc
    Ocazie UTA

Virgiliu Postolachi reia cu capul o centrare din șase metri, dar mingea este parată în ultimul moment de Cătălin Căbuz.

• 49 oc
    Ocazie UTA

Paul Anton șutează din interiorul careului mare, iar balonul se duce în bară, la o fază la care arădenii au cerut și o lovitură de la 11 metri.

Ies Popadiuc și Corinus. Intră Dumitrașcu și Orozco.

A început partea secundă.

• 45+3 fr1

Se încheie prima parte a jocului.

• 45+2 oc
    Ocazie UTA

Milosevic înscrie, dar reușita este anulată pentru un fault în atac.

• 45
    Info

S-au acordat trei minute de prelungire.

• 35 oc

Daniel Popa reia cu capul o centrare din partea dreaptă, dar mingea se duce mult pe lângă poartă.

• 31 g
    Gol UTA

Desley Ubbink egalează situația pe tabela de marcaj. Acesta înscrie cu un șut din apropierea punctului de la 11 metri.

• 26 oc

Același Cooper înscrie, dar reușita este anulată pentru ofsaid.

• 9 g

Cooper deschide scorul cu un șut din careul mare. Din voleu, acesta nu i-a dat prea mari șanse lui Iacob.

• 5 oc

Neguț șutează din marginea careului mare, dar balonul se duce pe lângă.

• 4 oc
    Ocazie UTA

Postolachi șutează din interiorul careului mic, dar mingea se duce mult peste poartă.