rednic
Mircea Rednic a pus tunurile pe arbitraj și pe jucători, după înfrângerea cu Hermannstadt. ”Nu e normal”
daniel paraschiv
Video UTA Arad - Hermannstadt 1-3. Hat-trick pentru Paraschiv. Sibienii, pe primul loc în play-out
FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Video&Foto Gesturile pe care nimeni nu le-a înțeles făcute de Ronald Araujo, după ce Istvan Kovacs l-a eliminat și l-a pus la punct
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
0 - 1
Viitorul Viitorul
Sb 12.12.2020 19:30

Chindia - Viitorul 1-1, la debutul lui Rednic. Cu portarul eliminat, constănțenii au avut noroc. Gazdele, bară din 2 metri

12.12.2020, 21:33

• UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

Mircea Rednic a avut mare noroc la debutul său pe banca Viitorului, 1-1 cu Chindia. Cu portarul eliminat din minutul 36, constănțenii au scăpat ieftin în meciul cu Chindia, care a ratat enorm și a avut inclusiv o transversală din 2 metri.

Chindia Târgoviște - Viitorul 1-1. Debut norocos pentru Mircea Rednic la constănțeni, care au avut portarul eliminat în minutul 36

Constănțenii au dechis scorul în minutul 14, după o combinație de efect, finalizată de Gabi Iancu, al cărui șut l-a atins ușor și pe Martac.

Minutul 36 avea să schimbe totul, pentru că portarul Viitorului, Valentin Cojocaru, a fost eliminat, după ce l-a "placat" efectiv pe Daniel Popa. Rezerva Căbuz, care a intrat în locul mijlocașului Gabi Matei, și-a făcut treaba.

Mai întâi a respins lovitura liberă a lui Florea, iar în repriza secundă a reținut mingea deviată de colegul său Dobrosavlevici.

Neguț a avut apoi două ocazii pentru Chindia, iar Popa l-a pus și el la încercare pe Căbuz. La cealaltă poartă, Luckassen a scăpat singur ccu portarul Aioani, care însă a ieșit la timp și a respins.

Chindia Târgoviște - Viitorul 1-1. Târgoviștenii au nimerit transversala în minutul 88

În cele din urmă, atacurile Chindiei au dat roade pentru că Florea a egalat. Echipa lui Emil Săndoi a continuat să atace, iar același florea a tras pe direcția portarului, în timp ce Rață nu a nimerit ținta din poziție iedeală.

Tot Florea și Neguț au continuat să fie cei mai periculoși oameni ai Chindiei, în timp ce Viitorul a dat una dintre puținele replici, dar Iancu nu a ajuns la o minge pe care scria gol.

Echipa lui Săndoi a forțat victoria, iar în minutul 88 Martac a nimerit transversala din 2 metri și a semnat probabil ratarea etapei. Chindia - Viitorul s-a terminat 1-1.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Meciul Chindia Târgoviște - Viitorul, din cadrul etapei a 13-a a Ligii 1, se va disputa sâmbătă, de la ora 19:30, și va putea fi urmărit în direct la Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro, în format live video și text.

Partida de sâmbătă seara va consemna debutul lui Mircea Rednic pe banca formației din Constanța. Viitorul ar fi trebuit să joace prima partidă cu noul antrenor pe banca tehnică săptămâna trecută, cu Hermannstadt, însă meciul a fost amânat din cauza focarului de COVID-19 de la gruparea sibiană.

LIVE VIDEO Chindia - Viitorul, de la 19:30, la Digi Sport 1

Înaintea meciului direct, Chindia este pe locul nouă în Liga 1, cu 15 puncte, în timp ce Viitorul, care are un meci mai puțin disputat, cel cu Hermannstadt, este pe șapte, cu 16 puncte.

Chindia Târgoviște are o singură victorie în ultimele cinci etape, 1-0 cu Craiova, interval în care a suferit trei înfrângeri, cu UTA, FCSB și Sepsi, și a înregistrat o remiză, runda trecută cu Astra, la Giurgiu.

De partea cealaltă, Viitorul a pierdut runda trecută cu Clinceni, dar înainte de acest joc a avut șapte meciuri consecutive fără înfrângere, patru victorii, dintre care una la masa verde, cu Poli Iași, și trei remize.

LIVE VIDEO Chindia - Viitorul, echipele probabile

• Chindia: Aioani - Martac, Iacob, Pițian, Căpușă - Neguț, Dulca, Rață, Dumitrașcu - Popa, Florea
  • Viitorul: Cojocaru - Dussaut, Dobrosavlevici, Ghiță, de Nooijer - Ciobanu, Artean, Matei - Iancu, Luckassen, Mățan
  • 90+3

Final de meci. Chindia - Viitorul se termină 1-1.

• 90+3

• 90+2 cg cg

Gaztanaga primește cartonaș galben.

• 89 s s

Cherchez intră în locul lui Florea.

• 89 cg cg

Dobrosavlevici primește cartonaș galben.

• 88 oc oc

Bară Chindia. Florea șutează din careu, din partea stângă, Căbuz boxează în față, până la Martac, însă acesta șutează în transversală, din 2 metri, cu toată poarta în față.

• 86 s s

Mihai Costea intră în locul lui Daniel Popa.

• 77 oc oc

Ocazie Viitorul. Benzar îi pasează lui Victor Fernandez, care centrează în fața porții, dar Gabi Iancu nu ajunge la minge și portarul boxează din fața atacantului Viitorului.

• 74 oc oc

Ocaze Chindia. Popa combină cu Neguț, care trage, dar portarul e la post.

• 72 oc oc

Ocazie Chindia. Florea șutează din prima, din afara careului, dar mingea ocolește poarta.

• 69 oc oc

Ocazie Chindia. Neguț centrează de pe dreapta, iar Rață reia cu capul, dar puțin pe lângă poartă.

• 68 s s

Gaztanaga intră în locul lui Ciobanu.

• 67 oc oc

Ocazie Chindia. După o centrare de pe dreapta, a lui Neguț, Florea îl driblează pe Ely Fernandes și șutează, dar Căbuz reține.

• 63 g g

GOOOL Chindia! Neguț îl depășește pe De Nooijer și centrează în careu, de unde Florea egalează cu o lovitură de cap.

• 60 oc oc

Ocazie Viitorul. Pițian și Fomba se încurcă reciproc, Luckassen preia și scapă singur cu portarul, dar acesta iese la timp și blochează.

• 58 oc oc

Ocazie Chindia. Popa șutează din marginea careului, dar Căbuz reține.

• 57 s s

Romario Benzar intră în locul lui Dussaut.

• 57 s s

Ely Fernandes intră în locul lui Mățan.

• 55 oc oc

Ocazie Chindia. Același Neguț șutează din afara careului, dar Căbuz este la post.

• 54 oc oc

Ocazie Chindia. Neguț preia dintre Ciobanu și Artean, avansează spre poartă, care trage printre Ghiță și Dobrosavlevici, însă ultimul deviază mingea, care își pierde din tărie și e reținută de portar.

• 50 oc oc

Ocazie Chindia. Neguț centrează în careu, Florea reia cu capul, dar îl nimerește pe adversarul său, Dobrosavlevici, iar mingea se duce spre poartă, însă Căbuz reține.

Yameogo intră în locul lui Atanase.

Începe repriza a doua.

• 45+4 fr1

La pauză, Chindia - Viitorul 0-1.

• 41 oc oc

Ocazie Chindia. Florea execută o lovitură liberă, dar portarul Căbuz reține.

• 37 s s

După eliminarea lui Cojocaru, portarul Căbuz intră în locul lui Matei.

• 36 cr cr

Viitorul rămâne fără portar după ce Cojocaru i-a făcut un placaj lui Daniel Popa, în afara careului. Atacantul Chindiei scăpase singur spre poartă.

• 14 g g

GOOOOL Viitorul! Ciobanu schimbă partea, de pe stânga pe dreapta, Matei deviază cu călcâiul la Dussaut, care centrează, Gabi Iancu șutează, iar Martac deviază ușor în propria plasă.