Avantaj pentru FCSB, după Farul - CFR 5-1: ”roș-albaștrii”, tot mai aproape de adjudecarea titlului
Universitatea Cluj V. CFR Cluj, Romanian Superliga 1, Cluj-Napoca - 21 Aug 2023
Camora își ”mitraliază” colegii după umilința CFR-ului în fața Farului: ”Nu merităm niciunul să purtăm acest tricou!”
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
2 - 3
Viitorul Viitorul
Jo 27.05.2021 21:30

Chindia - Viitorul 2-3. Constănțenii au ajuns, de la lupta la retrogradare, la finala barajului pentru Conference League

27.05.2021, 22:30

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Viitorul a ajuns, de la teama de a nu retrograda, la posibilitatea de a juca în cupele europene. Constănțenii au revenit de la 0-1 și de la 2-2 în meciul cu Chindia, s-au impus cu 3-2 și vor juca finala barajului pentru Conference League, acolo unde vor întâlni Sepsi. În urmă cu 3 săptămâni, pe 5 mai, Viitorul se afla cu un loc deasupra retrogradării directe.

Chindia - Viitorul 2-3. Constănțenii s-au calificat în finala barajului pentru ultimul loc care duce în Conference League

Viitorul a început în atac și a ratat două șanse bune în minutele 2 și 3. Cei care au marcat au fost însă dâmbovițenii, prin Daniel Popa, în minutul 6. A urmat o altă șansă a constănțenilor, prin Chițu, iar apoi Viitorul a egalat în minutul 38, prin Artean.

Până la pauză, Dumitrașcu a mai ratat două șanse, iar Dobrosavlevici a tras în blocaj. Repriza secundă a început furtunos, cu două șanse ale Viitorului, prin Artean și Jo, iar golul a venit natural, în minutul 49, prin acțiunea lui Ely Fernandes, care și-a adus echipa în avantaj.

Viitorul va întâlni Sepsi duminică, de la ora 20:30, la Digi Sport 1, în finala barajului pentru ultimul loc de Conference League

După un sfert de oră, Vadin Rață a făcut 2-2, însă finalul a fost și mai spectaculos. Rezerva Tsoumou a înscris pentru 3-2 în minutul 86 și a mai ratat o șansă în minutul 88, iar Chindia - Viitorul s-a terminat 2-3.

Astfel, constănțenii s-au calificat în finala barajului pentru locul care duce în Conference League, acolo unde vor întâlni ocupanta locului 4 din play-off, Sepsi, duminică, de la ora 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

VIDEO cu rezumatul meciului Chindia - Viitorul 2-3:

Meciul dintre Chindia și Viitorul poate fi urmărit de la ora 20:30 în direct pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

Chindia și Viitorul se vor duela pentru un loc în finala barajului de Conference League, unde așteaptă Sepsi. Echipa care va merge mai departe va fi stabilită în urma meciului de astăzi, care va avea loc la Buzău.

Chindia - Viitorul, ora 20:30, LIVE VIDEO, pe Digi Sport 1. Bătaie pentru finala barajului de Conference League

Chindia a terminat play-out-ul pe primul loc, ce i-a asigurat prezența la baraj și, în același timp, posibilitatea de a juca primul meci pe teren propriu. UTA a fost cea care s-a clasat pe locul opt, dar pentru că nu a obținut licența pentru cupele europene, cea care a mers la baraj a fost Viitorul.

În meciul din play-out, Viitorul a reușit să se impună în fața echipei lui Emil Săndoi, scor 2-0. A fost singura înfrângere a dâmbovițenilor.

"Ne dorim să ne calificăm mai departe, să jucăm și cu Sepsi, dacă se poate. Avem niște probleme de efectiv pentru acest joc. Nu îi vom putea folosi pe cei trei fotbaliști împrumutați de la Viitorul, Dulca, Iacob și Căpușă, care nu au drept de joc. Ne-am fi dorit să putem miza pe ei.

De asemenea, Neguț este suspendat, iar Celea incert, după o accidentare. Sperăm să îl recuperăm până la ora meciului. Încercăm să jucăm un fotbal bun și să mergem mai departe, pentru că este o oportunitate pe care trebuie să o speculeze fiecare dintre jucători", a spus Săndoi.

• 90+6 fr2

Final de meci. Chindia - Viitorul se termină 2-3.

• 88 oc oc

Ocazie Viitorul. Tsoumou șuteză în diagonală, portarul respinge în față, de unde Dussaut șutează și el, dar nu-l poate învinge pe Aioani.

• 86 g g

GOL Viitorul! Grădinaru îl lansează pe Tsoumou, care înscrie.

• 77 s s

Mitrea intră în locul lui Fomba, accidentat.