FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Un patron din SuperLigă îl propune pe ”noul Coman” la FCSB: ”Îl las să plece”. Și un alt jucător e pregătit de transfer
Luca Mihai a văzut că Romario Benzar a fost transportat la spital și i-a scris imediat: ”Emoționant!”
Academica Clinceni Academica Clinceni
0 - 3
UTA Arad UTA Arad
Lu 25.10.2021 18:30

Clinceni – UTA 0-3. Gafele lui Dobre aduc un nou eșec pentru ilfoveni. Dublă pentru Ioan Hora

25.10.2021, 19:25

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

UTA Arad a obținut o victorie clară contra celor de la Academica Clinceni, pe Stadionul Dinamo, scor 3-0, în runda cu numărul 13 din Liga 1.

Arădenii au rezolvat meciul încă din prima repriză. Ioan Hora a deschis scorul în minutul 21, când l-a văzut ieșit pe portarul Ștefan Dobre și l-a lobat splendid de la marginea careului.

David Miculescu a făcut 2-0 cu șapte minute înaintea pauzei, când a profitat de o eroare a portarului Ștefan Dobre, care a scăpat mingea în fața porții, și a trimis în plasă.

În prelungirile primei reprize, UTA a dus scorul la 3-0. Același Dobre a boxat o minge care părea destul de simplă, Hora a recuperat în careu, a reprimit de la Passaglia și l-a învins din nou pe goalkeeper-ul Academicii.

La pauză, Ionuț Chirilă l-a înlocuit pe portarul Ștefan Dobre cu Andrei Ureche, însă actul secund nu a adus ocazii majore pentru niciuna dintre cele. Nici UTA nu a mai forțat, astfel că arădenii s-au impus cu 3-0 și au urcat pe loc de play-off, 6, cu 23 de puncte în 13 etape.

De partea cealaltă, Academica Clinceni este ultima, cu doar trei puncte în 13 runde. Ionuț Chirilă are trei înfrângi și o remiză în Liga 1 de la preluarea formației ilfovene.

VIDEO Rezumatul meciului Academica Clinceni - UTA Arad 0-3

Știrea inițială

Academica Clinceni și UTA se înfruntă astăzi, de la ora 17:30, pe stadionul Dinamo, în etapa a 13-a din Liga 1. Meciul poate fi urmărit în format LIVE VIDEO pe Digi Sport 1 sau pe www.digisport.ro, de către abonații RCS & RDS.

Academica Clinceni este ultima clasată în Liga 1, fără victorie și doar 3 puncte. Echipa pregătită de către Ionuț Chirilă vine după eșecul dur cu Universitatea Craiova, scor 0-5.

UTA a întrerupt seria de meciuri fără victorie și a învins-o pe teren propriu pe U Craiova 1948, scor 1-0.

Echipa pregătită de către Laszlo Balint este la mijlocul clasamentului, cu 20 de puncte.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă doar în sezonul regulat precedent, când UTA a luat patru puncte din șase posibile, 0-0 acasă şi 3-0 în deplasare (marcatori Antal, D. Rusu, Roger).

Ionuț Chirilă a venit cu bani la Academica Clinceni

Academica Clinceni, formație participantă în play-off-ul sezonului trecut din Liga 1, traversează un moment greu acum, atât din punct de vedere sportiv, cât și financiar.

La conferința de presă premergătoare meciului cu UTA, Ionuț Chirilă a anunțat că a reușit să aducă în club 150.000 de euro, sumă folosită pentru plata salariilor.

”Am adus 150.000 de euro vineri dintr-un împrumut pentru ca jucătorii să-și ia un salariu. Asta s-a și întâmplat. M-am gândit și la buzunarul patronului când am preluat această echipă. Mi-era ușor să aduc câțiva jucători liberi de contract, dar am preferat să lucrez cu cei care erau deja aici.

Să fie clar, echipa este în reconstrucție, vom fi puternici în șase luni de zile. Nu mai e grupul de anul trecut, nu mai sunt șapte-opt jucători din campionatul precedent și eu mi-am asumat reconstrucția”, a declarat Ionuț Chirilă.

Echipele probabile

Clinceni: Dobre - Achim, Ventura, Bilali, P. Pârvulescu - Moulin, Cascini - Vanzo, Chandarov, De Amorim – Omoh.

UTA: Iacob - Vukcevic, Erico, Benga, Șliakov - Ubbink, Passaglia, Vorobjovas, Roger - Miculescu, Hora.

Clasamentul Ligii 1

• 90+2 final

Final: Academica Clinceni - UTA Arad 0-3.