adrian mutu
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
florin prunea-
Exclusiv Florin Prunea a remarcat un singur nume, după Universitatea Craiova - CFR Cluj: ”Ține o echipă în viață”
adrian mutu
Concordia Chiajna Concordia Chiajna
3 - 0
Dunărea Călăraşi Dunărea Călăraşi
Vi 12.04.2019 19:00

Concordia Chiajna - Dunărea Călărași 3-0. Prima victorie a gazdelor din 7 octombrie 2018

12.04.2019, 17:30

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Concordia Chiajna a spart gheața și a obținut prima victorie după 7 octombrie 2018, când a învins FCSB. În meciul cu Dunărea Călărași, din etapa a cincea a play-out-ului, ilfovenii au deschis scorul în minutul 27, după ce șutul lui Bawab a fost deviat în plasă de Dobrosavlevici.

Pe finalul primei reprize, Concordia a primit un penalty, după intervenția lui Dobrosavlevici asupra lui Nivaldo. Straton a parat execuția lui Gorobsov, de la punctul cu var, însă Marc a fost pe fază și a împins mingea în poartă.

Bawab, aflat în formă de zile mari, a reușit o fază extraordinară în startul reprizei secunde. Iordanianul a driblat 5 adversari, dar a fost blocat în ultimul moment de Dobrosavlevici. Concordia a marcat și al treilea gol în minutul 69, după un contraatac. Bawab i-a pasat perfect lui Nivaldo, care l-a învins pe Straton, cu un șut deviat de Simion.

Tot Chiajna a mai ratat o dublă ocazie monumentală, când Straton a ieșit greșit la o lovitură liberă a lui Gorobsov, iar Dobrosavlevici a scos de pe linia porții șutul lui Ropotan. Faza a continuat, iar mingea a ajuns la Marc, care a șutat peste poartă din afara careului.

Concordia Chiajna - Dunărea Călărași s-a terminat 3-0, iar ilfovenii au obținut prima victorie după cea din 7 octombrie 2018, când au învins FCSB. A fost al doilea succes pe teren propriu în ultimele 20 de meciuri. Dunărea Călărași rămâne echipa cu cel mai slab atac din Liga 1.

Runda a 5-a din play-out începe ÎN DIRECT la Digi Sport 1, de la ora 18:00, cu duelul dintre Concordia Chiajna și Dunărea Călărași. Este meciul în care se întâlnesc formațiile cu cele mai slabe ofensive din Liga 1.

Concordia este fără victorie în Liga 1 din 7 octombrie 2018, când a câştigat pe terenul celor de la FCSB cu 1-0. Antrenor la acea vreme era Dorinel Munteanu, înlocuit între timp de Adrian Falub. De atunci, ilfovenii au înregistrat 6 remize şi nu mai puțin de 13 înfrângeri. Pe teren propriu, ilfovenii au un singur succes în ultimele 19 jocuri de campionat, 2-0 cu FC Hermannstadt pe 11 august 2018

Concordia Chiajna - Dunărea Călărași LIVE VIDEO (18:00, Digi Sport 1)

Concordia Chiajna este formația cu cea mai slabă defensivă din Liga 1. Ilfovenii au primit 52 de goluri, iar mai mult de o treime au venit în ultimele 30 de minute de joc. De partea cealaltă, Dunărea a primit doar 31, dar este echipa cu cel mai slab atac, cu doar 20 de goluri marcate.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în Liga 1 doar în sezonul regulat 2018-2019, când călărăşenii au luat patru puncte din șase posibile. Dunărea este echipa cu cei mai mulţi jucători utilizaţi în acest sezon, 47.

• 90 fr2

Final de meci. Concordia o spulberă pe Dunărea Călărași cu 3-0.

• 82 s s

Bărboianu intră în locul lui Cristescu.

• 74 s s

Portarul Caparco intră în locul lui Rîmniceanu, accidentat.

• 72 s s

Daniel Benzar intră în locul lui Simion.

• 72 oc oc

Dublă ocazie Concordia! Gorobsov bate o lovitură liberă, Straton iese greșit, iar Dobrosavlevici scoate de pe linia porții șutul lui Ropotan. Faza continuă, iar mingea ajunge la Marc, care șutează peste poartă de la 25 de metri.

• 69 g g

GOOOOOL Concordia! După un contraatac, Bawab îi pasează perfect lui Nivaldo, care face 3-0, cu un șut deviat de Simion.

• 53 oc oc

Iancu e lansat în adâncime, dar preia defectuos mingea și trage pe lângă, deși rămăsese singur cu portarul.

• 47 oc oc

Superfază reușită de Bawab, care driblează 5 adversari, dar Dobrosavlevici îl blochează în ultimul moment, iar portarul iese și reține. Colegul său, Cristescu, s-a supărat că Bawab nu i-a pasat.

Honciu e înlocuit cu Henderson.

Souda e înlocuit cu Keyta.

Începe repriza secundă.

La pauză, Concordia conduce cu 2-0.

• 45+1 g g

GOOOOL Concordia! Gorobsov execută penalty-ul, Straton boxează, mingea ajunge la Marc, care împinge mingea în plasă.

• 44 p p

Penalty pentru Concordia. Dobrosavlevici îl faultează pe Nivaldo în careu.

• 38 oc oc

Bawab execută o lovitură liberă, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

• 27 g g

GOOOOOL Concordia! Fota centrează de pe stânga pe jos, iar Bawab reia în plasă, presat de Dobrosavlevici, care pare că atinge și el mingea în momentul șutului.

• 21 cg cg

Andrei Marc primește cartonaș galben.

• 16 oc oc

Iancu batre scurt un corner, până la Souda, care îi întoarce mingea, iar atacantul Dunării trage direct pe poartă, însă direct în brațele lui Rîmniceanu.