Adrian Mihalcea a surprins, după ce a reușit promovarea cu Unirea Slobozia în SuperLigă: ”Eu termin contractul”
Exclusiv A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
CS Mioveni CS Mioveni
0 - 1
Du 13.11.2022 18:00

CS Mioveni - CFR Cluj 0-1. Meci controversat, cu probleme de arbitraj, câștigat pe final de oaspeți

13.11.2022, 20:15

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

CFR Cluj s-a impus în fața celor de la CS Mioveni, 1-0, într-o partidă în care elevii lui Dan Petrescu au dat lovitura pe final.

De asemenea, ardelenii au cerut și penalty în două rânduri în partea a doua, dar arbitrul Horia Mladinovici a rămas impasibil.

Prima parte a fost una de uzură, în care nu s-a văzut o diferență de valoare între cele două formații. În repriza secundă, gazdele au dominat și păreau că au control asupra partidei.

Totuși, finalul confruntării a fost unul plin de tensiune. În minutule 67 și 79 cei de la CFR au cerut penalty, dar arbitrul a decis la ambele faze că a fost fault în atac.

Trupa din Gruia a marcat, în cele din urmă, cu trei minute înainte de final, prin Cephas Malele, servit de Cristi Manea. Clujenii au mai marcat o dată, în prelungiri, prin Bîrligea, dar o nouă decizie a arbitrului a fost împotriva oaspeților. Centralul a dictat fault în atac la o fază discutabilă.

La chiar ultimul atac, Mioveni putea egala, prin Kabananga, care nu a putut să marcheze din doar câțiva metri. Astfel, CFR Cluj s-a impus, 1-0, în fața celor de la CS Mioveni.

VIDEO REZUMAT CS Mioveni - CFR Cluj 0-1

CS Mioveni - CFR Cluj, Live Video, 18:00, Digi Sport 1. "Lanterna roșie" primește vizita campioanei en-titre

Înainte de meciul de pe Stadionul Orășenesc, situațiile celor două echipe în campionat sunt total diferite. CS Mioveni ocupă ultimul loc în Liga 1, cu doar 8 puncte.

Gazdele meciului de duminică au o singură victorie înregistrată în această ediție, pe terenul lui Sepsi, scor 1-0, și au cel mai ineficient atac din primul eșalon (10 goluri marcate).

CS Mioveni - CFR Cluj, Live Video, 18:00, Digi Sport 1. Ardelenii pot urca peste Rapid în clasament

De partea cealaltă, CFR Cluj ocupă poziția a treia, cu 31 de puncte. Deși acum două etape a cedat pe terenul lui Rapid, scor 1-2, campioana en-titre îi poate devansa pe giuleșteni în campionat după meciul cu CS Mioveni.

Ardelenii sunt la două puncte în spatele lui Rapid, astfel că, în cazul unei victorii cu CS Mioveni, ar urca pe poziția secundă în Liga 1.

• 90+6 fr2
  • 90+6 oc
    Ocazie CS Mioveni

Kabananga putea marca la ultima fază, dar ratează șutul din doar câțiva metri.

• 90+4 fm
    Fază meci CFR Cluj

Birligea înscrie, dar arbitrul Mladinovici anulează golul după un presupus fault în atac.

• 90 s
    Schimbare CFR Cluj

Iese Janga, intră Kolinger.

• 87 g
    Gol CFR Cluj

O centrare din partea dreaptă îl găsește pe Malele, care reia cu o lovitură de cap din câțiva metri.

• 84 s

Iese Cvek, intră Hoban.

• 82 s
    Schimbare CS Mioveni

Iese Buziuc, intră Antal.

• 79 fm

Ardelenii cer din nou penalty, la un duel între Janga și Iacob.