Florin Prunea nu s-a ferit de cuvinte, după sancțiunea primită de Dinamo: ”Vreți să nenorociți echipa!”
Dănciulescu a reacționat, după ce Dinamo a fost ”decapitată” de Comisia de Disciplină: ”Absurd! Nu mai înțeleg”
FOTBAL:ROMANIA-IRLANDA DE NORD, AMICAL (22.03.2024)
Italienii au văzut prestația lui Dennis Man din amicalul contra Columbiei și au dat verdictul
Mioveni Mioveni
2 - 1
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Jo 16.12.2021 17:30

CS Mioveni - Dinamo 2-1. Argeșenii au întors scorul într-un final nebun, cu două goluri marcate în prelungiri

16.12.2021, 19:40

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

CS Mioveni s-a impus in extremis în fața lui Dinamo, 2-1, în etapa cu numărul 20 din Liga 1, după două goluri marcate în prelungirile jocului.

Prima repriză a fost dominată în totalitate de CS Mioveni, care a trecut pe lângă deschiderea scorului prin Oancea, în minutul 12, și Scarlatache, șase minute mai târziu, însă cea mai mare ocazie a elevilor lui Alexandru Pelici i-a aparținut lui Blănaru.

În minutul 44, atacantul lui CS Mioveni a pătruns în careu, a rămas singur cu portarul Iliev, însă a luftat inexplicabil și a semnat cea mai mare ratare a meciului.

”Câinii” lui Rednic au ieșit mai montați de la vestiare, iar în minutul 61 Dinamo a obținut un penalty după intrarea lui Balaur la Sorescu. Același Sorescu a transformat și gruparea din Ștefan cel Mare se îndrepta către al doilea succes consecutiv în Liga 1.

Totul s-a schimbat în minutele de prelungire. Mai întâi, în minutul 90+1, Iliev l-a faultat în careu pe Bogdan Rusu, iar centralul Costreie a indicat din nou punctul cu var. Sanoh a transformat cu siguranță, însă argeșenii nu s-au mulțumit cu egalul.

În minutul 90+5, Bogdan Rusu a devenit eroul gazdelor, înscriind cu un voleu superb și aducând o victorie nesperată la Mioveni. Grație acestui succes, argeșenii s-au depărtat la șase puncte de Dinamo, 18 pentru trupa lui Pelici și doar 12 în dreptul ”câinilor”.

VIDEO Rezumat CS Mioveni - Dinamo 2-1

Etapa cu numărul 20 a Ligii 1 continuă joi cu ultimele trei meciuri rămase de disputat, printre care și CS Mioveni - Dinamo

Partida dintre CS Mioveni și Dinamo se joacă de la ora 17:30 și va putea fi urmărit în format LIVE VIDEO pe Digi Sport 1, sau pe www.digisport.ro ori aplicația Digi Sport (disponibilă pe Magazin Play și App Store), pentru abonații RCS & RDS.

CS Mioveni - Dinamo, 17:30, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1. Gazdele, cel mai ineficient atac din campionat

Cele două echipe sunt printre cele mai slabe din campionat după cele 19 etape disputate. Gazdele se clasează pe locul 13 în Liga 1, cu doar 17 puncte. Totuși, în cazul unei victorii cu Dinamo, argeșenii pot urca până pe locul 11.

CS Mioveni are cel mai ineficient atac din primul eșalon. Băieții antrenați de Alexandru Pelici nu au reușit să marcheze decât 11 goluri în această ediție, cele mai puține dintre toate participantele.

• Ultima victorie în campionat a lui CS Mioveni a fost cu Gaz Metan Mediaș, scor 1-0

CS Mioveni - Dinamo, 17:30, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1. "Câinii roșii" au șansa de a lega două victorii în premieră

Pentru prima dată după mult timp, Dinamo se poate lăuda cu un moral ridicat înainte de un meci de campionat. "Câinii roșii" au întrerupt recent seria partidelor la rând fără victorie (15) odată cu triumful contra Chindiei, tot cu scorul de 1-0.

Astfel, pentru prima dată în ediția actuală, bucureștenii pot înregistra două victorii la rând, în cazul în care câștigă și pe Stadionul Orășenesc. Trupa lui Mircea Rednic are nevoie de puncte ca de aer. Dinamo este pe locul 15 în Liga 1, penultimul, cu doar 12 puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului tur, Dinamo - CS Mioveni 0-1:

• 90+6 final
    Final meci CS Mioveni - Dinamo 2-1.
  • 90+5 g g
    Gol

Bogdan Rusu reia superb din voleu și-l învinge pe Iliev.

• 90+3 gp gp
    Gol din penalty Mioveni

Sanoh transformă cu siguranță lovitura de pedeapsă și restabilește egalitatea.

• 90+1 p p
    Penalty

Iliev încearcă să rețină un balon înalt, nu-l vede pe Rusu și îl lovește pe căpitanul Mioveniului, iar arbitrul acordă un nou penalty.