gigi becali1
Exclusiv Jucătorul care ”l-a dat pe spate” pe Gigi Becali în Sepsi - FCSB: ”Asta vreau să fie”
florinel-coman
Vești proaste despre Florinel Coman, după ce a ieșit accidentat în minutul 19 al meciului Sepsi - FCSB

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Farul Constanța a câștigat meciul de pe terenul celor de la CS Mioveni cu scorul de 2-0, după două penalty-uri transformate de Adi Petre și un penalty ratat de Voinea.

Farul a ajuns astfel la a doua victorie din acest sezon, în timp ce CS Mioveni este la al doilea eșec.

CS Mioveni - Farul Constanța 0-2. Constănțenii câștigă cu două lovituri de la 11 metri

Partida a avut un start lent. Argeșenii au avut prima ocazie prin Bogdan Rusu care a avut o pătrundere frumoasă în flancul drept, însă a trimis pe lângă poartă.

Constănțenii au dat replica prin Kiki. Acesta a avut o acțiune superbă în minutul 15 și a șutat, însă balonul a lovit bara porții lui Croitoru.

Pitu i-a pasat foarte bine în minutul 20 lui Vlad Morar. Acesta a scăpat singur cu portarul, dar Croitoru a reușit să îl oprească pe atacant cu o intervenție la limită.

Constănțenii au deschis scorul în minutul 56, când Șerbănică a atins balonul cu mingea în interiorul careului. Adi Petre, intrat pe teren la pauză, a reușit să transforme de la punctul cu var.

CS Mioveni putea restabili egalitatea în minutul 68, când Antal a executat foarte bine o lovitură liberă, iar mingea a trecut aproape de poarta lui Aioani după ce a fost deviată de Balaur.

Farul a mai primit o lovitură de la unsprezece metri în minutul 72, după un fault comis în careu de Garutti asupra lui Nedelcu. Tot Adi Petre a fost cel care a înscris de la 11 metri.

CS Mioveni a rămas în zece jucători în minutul 83, după eliminarea lui Toma.

Pe final, Aioani l-a faultat pe Liviu Antal, iar Florin Andrei a dictat penalty. Totuși, portarul constănțenilor a reușit să își repare greșeala și a reușit să apere penalty-ul executat de Voinea.

VIDEO Rezumatul partidei CS Mioveni - Farul Constanța 0-2

Trupa lui Gică Hagi a câștigat primul meci al sezonului, scor 2-1 împotriva celor de la U Craiova 1948, și pornește cu un moral bun în ediția actuală. Farul a transferat mai mulți jucători în această vară, printre cele mai importante nume fiind cele ale lui Denis Alibec, Romario Benzar sau Gabriel Torje, iar "marinarii" țintesc o clasare cât mai bună în Superligă.

De cealaltă parte, CS Mioveni vine după un eșec drastic în prima rundă, 0-3 pe terenul nou-promovatei Hermannstadt. Formația pregătită de Alexandru Pelici nu a avut replică în fața sibienilor, însă sunt gata să demonstreze că totul a fost doar un accident.

În sezonul trecut, CS Mioveni și Farul s-au întâlnit de două ori în campionat. În luna septembrie a anului trecut, constănțenii se impuneau pe teren propriu, scor 2-1, în etapa cu numărul 10 din Superligă. În retur, rezultatul a fost unul de egalitate, 1-1, în cadrul unui meci disputat în luna februarie, în etapa 25.

Ultima întâlnire dintre cele două formații a fost în luna iunie, într-o partidă amicală, atunci când CS Mioveni și Farul au remizat, 0-0.

”Gică Hagi se gândește la câștigarea titlului”. ”Regele”, dat de gol de fostul selecționer Victor Pițurcă

În același timp, Victor Pițurcă este sigur că Gică Hagi se gândește la câștigarea titlului, chiar dacă nu recunoaște public acest lucru.

Eu cred că pot face, sunt jucători care au demonstrat. Au trecut niște ani peste ei, însă, dacă ajung la un nivel de pregătire, pot să spună ceva în fotbalul românesc. Depinde nu numai de Gică, ci foarte mult de ei, de jucători cum se vor adapta la cerințele lui Hagi. El vrea să intre în play-off, se gândește cu siguranță și la câștigarea campionatului”, a declarat Victor Pițurcă, conform sport.ro.

Farul Farul
  • 90+5 final
  • 90+2 rp
    Ratare penalty

Aioani apără penalty-ul executat de Voinea.

• 90+1 p
    Penalty

Aioani îl faultează pe Antal în interiorul careului.

• 86 cg
    Cartonaş galben Farul

Nedelcu este avertizat.

• 83 cr
    Cartonaş roşu CS Mioveni

Toma vede cartonașul roșu după ce Florin Andrei este chemat la VAR.