FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Doi fotbaliști de la FCSB nu vor juca în derby-ul cu Rapid! Elias Charalambous a făcut anunțul
Exclusiv Daniel Niculae, de azi dublă funcție la Rapid. Un oficial al clubului, înlocuit
CS Mioveni CS Mioveni
0 - 1
FC Arges FC Arges
Vi 19.08.2022 18:00

CS Mioveni - FC Argeș 0-1, în derby-ul argeșean. VAR-ul a întârziat meciul cu peste 13 minute, pentru două decizii

19.08.2022, 20:00

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Derby-ul argeșean dintre CS Mioveni și FC Argeș, din etapa a șasea, a fost câștigat de oaspeți cu 1-0. Garita a marcat singurul gol al meciului, după o fază lucrată de cel mai căutat jucător din echipă, Ișfan.

CS Mioveni - FC Argeș 0-1, în derby-ul argeșean

Meciul a început cu ocazia argeșenilor, când Garita a fost deposedat în careu de Scarlatache. În ultimul minut din prima repriză, gazdele au cerut gol după o fază în care Mioveniul susține că mingea trimisă de Dumitru a fost reținută de portar dincolo de linia porții.

După intervenția VAR-ului, care a durat 3 minute, arbitrul nu validat golul. La ultima fază a primei părți, portarul Mioveniului a rețiunut la rădăcina barei mingea șutată de Ișfan.

VAR-ul a întârziat meciul cu peste 13 minute, pentru două decizii

Argeșul a dechis scorul în minutul 55, prin Garita, după o fază lucrată frumos de Ișfan. Mioveniul a avut apoi o ocazie uriașă, dar a șutat aiurea, după o centrare care l-a găsit pe Garutti singur cu portarul.

În minutul 82, VAR-ul a intervenit din nou, după ce golul lui Garita a fost anulat pe motiv de offside. De această dată, verificarea fazei a durat 10 minute, iar CS Mioveni - FC Argeș s-a încheiat 0-1.

VIDEO cu rezumatul meciului CS Mioveni - FC Argeș 0-1:

CS Mioveni și FC Argeș se întâlnesc vineri, de la ora 18:00, în direct la Digi Sport 1, în runda cu numărul șase din Liga 1.

CS Mioveni - FC Argeș, ora 18:00, LIVE VIDEO la Digi Sport 1, în derby-ul argeșean. Gazdele sunt pe ultimul loc

CS Mioveni este codașa Ligii 1 în momentul de față, iar elevii lui Alexandru Pelici au doar un punct acumulat în cinci meciuri. Argeșenii au patru eșecuri și un egal și vin după o înfrângere pe terenul celor de la Universitatea Craiova, scor 0-1.

De cealaltă parte, FC Argeș ocupă locul 13 în Liga 1 și are șase puncte acumulate. Trupa lui Andrei Prepeliță are două victorii și trei eșecuri în acest sezon, iar în runda precedentă a cedat împotriva celor de la U Craiova 1948, scor 0-2.

Programul etapei a 6-a din Liga 1

Toate partidele etapei cu numărul 6 urmează să fie în DIRECT pe programele Digi Sport, dar și în format LIVE TEXT și VIDEO pe digisport.ro. De asemenea, programul transmisiunilor este disponibil tot pe site.

Fază meci FC Arges

Bertrand pasează pentru Garita, care înscrie, dar golul e anulat pe motiv de offside. 10 minute a durat până când VAR-ul a dat verdictul.

• 82 s

Rădescu intră în locul lui Dumitru.

• 70 s

Trif intră în locul lui Garutti.

• 66 oc
    Ocazie CS Mioveni

După o centrare din lovitură liberă, Garutti e scăpat din marcaj de Viana, rămâne singur cu portarul, dar deviază mingea defectuos și Straton reține.

• 63 cg

Jakolis e avertizat.

• 59 s

Ionuț Șerban intră în locul lui Alceus.

• 55 g
    Gol FC Arges

Ișfan primește o pasă în flancul drept, trece de Garutti și Burnea, centrează pentru Njike, în careu care e scăpat de Scarlatache din marcaj și îi pasează lui Garita, iar acesta deschide scorul.

• 48 cg

Garita e avertizat.

• 45+5 fr1

La pauză, CS Mioveni - FC Argeș 0-0.

• 45+5 oc
    Ocazie FC Arges

Ișfan șutează din afara careului, pe colțul scurt, dar portarul reține mingea de la rădăcina barei.

• 45 oc

Dumitru centrează din lovitură liberă în careu, Garutti nu ajunge la minge, care este prinsă de portar, însă Mioveniul acuză că aceasta a trecut linia porții. După ce a așteptat confirmarea VAR-ului, arbitrul Adrian Cojocaru nu a acordat nimic.