FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (17.03.2024)
Măldărășanu, după ce Hermannstadt a învins-o fără drept de apel pe Dinamo: ”Nu au contat!”. Ce a spus de galeria ”Câinilor”
Video Hermannstadt - Dinamo 3-0. ”Câinii”, făcuți șah-mat în doar 7 minute! Debut cu stângul în play-out pentru Kopic
Suporterii din Reșița, la meciul cu Petrolul / Foto: Captură Digi Sport
Stadion de 18.000.000 € pentru o echipă fără drept de promovare: ”În 3 ani ar putea fi gata”
Liga Digi Sport
CS Mioveni CS Mioveni
0 - 2
Hermannstadt Hermannstadt
Lu 31.10.2022 18:00

CS Mioveni - Hermannstadt 0-2. Sibienii, două goluri în 7 minute, o "îngroapă" și mai mult pe ultima clasată

31.10.2022, 19:50

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Nou-promovata Hermannstadt continuă să impresioneze, cu toate că a avut câteva sincope și a bifat a doua partidă la rând fără înfrângere. Sibienii s-au impus cu 2-0 pe terenul codașei CS Mioveni.

CS Mioveni - Hermannstadt 0-2. Gazdele au 10 înfrângeri în acest sezon

Echipa lui Măldărășanu a avut o primă repriză prudentă, în care doar Mioveni a avut o singură ocazie, prin Oancea.

Partea secundă a fost mai dinamică și sibienii au deschis scorul în minutul 53, prin Paraschiv și și-au dublat avantajul peste 7 minute, prin Stoica. Hermannstadt a mai irosit o șansă în minutul 74, când șutul lui Oroian a fost parat de Popescu.

Ultima ocazie a meciului i-a aparținut Mioveniului chiar la ultima fază a meciului, când mingea trimisă de Krasniqi a șters transversala. Astfel, Mioveniul a bifat 10 înfrângeri în acest sezon.

VIDEO cu rezumatul meciului CS Mioveni - Hermannstadt 0-2:

Mioveni - Hermannstadt este un meci pe care cele două echipe îl abordează de pe poziţii diferite.

Pentru Stoican o înfrângere poate fi sinonimă cu demiterea din cauza situaţiei din clasament, în timp ce trupa lui Marius Măldărăşanu ţinteşte încă o calificare în play-off, în ciuda faptului că ne aflăm la jumătatea sezonului regulat.

CS Mioveni - Hermannstadt, 18:00, Live Video Digi Sport 1. Abia al doilea meci în Liga 1 dintre cele două echipe

Prima partidă jucată pe prima scenă a fotbalului românesc între echipa din Argeş şi cea din Sibiu s-a încheiat cu un sec 3-0 pentru trupa, antrenată tot de Măldărăşanu şi atunci, în timp ce pe banca gazdelor din această seară se afla Alexandru Pelici.

Era chiar meciul care deschidea actualul sezon al Ligii 1.

• Flavius Stoican (45 de ani) are 171 de meciuri ca antrenor în Liga 1 la cinci echipe, între care pe Dinamo a antrenat-o de trei ori, Dinamo, Voluntari, Pandurii, CSM Iaşi şi U Craiova 1948
  • Marius Măldărăşanu (47 de ani) are 21 de meciuri ca antrenor în Liga 1 la două echipe, Astra şi Hermannstadt

"Dacă o iau aşa, statistic, ar urma să vină o victorie. O victorie, un egal, o victorie. Cu atât mai mare va fi bucuria noastră, mai ales că avem de luat şi o revanşă, după primul meci din acest campionat", a afirmat Stoican la conferinţa de presă de dinaintea meciului.

Mioveniul a obţinut o remiză cu FC Botoşani, 0-0, şi a învins Oţelul în Cupa României, 1-0.

• CS Mioveni - Hermannstadt, 18:00, Digi Sport 1. Abonaţii RCS-RDS mai pot viziona partida, pe teritoriul României, în aplicaţia Digi Sport şi pe siteul digisport.ro.

Clasament Liga 1 după 16 etape

• 90+3 fr2

CS Mioveni - Hermannstadt se termina 0-2.

• 90+3 oc
    Ocazie CS Mioveni

Carnat centrează pentru Krasniqi, care reia cu capul, dar mingea șterge transversala