Avantaj pentru FCSB, după Farul - CFR 5-1: ”roș-albaștrii”, tot mai aproape de adjudecarea titlului
Universitatea Cluj V. CFR Cluj, Romanian Superliga 1, Cluj-Napoca - 21 Aug 2023
Camora își ”mitraliază” colegii după umilința CFR-ului în fața Farului: ”Nu merităm niciunul să purtăm acest tricou!”
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Partida dintre CS Mioveni și Rapid s-a încheiat cu o remiză, scor 0-0, în etapa cu numărul 26 din Liga 1.

În urma acestui rezultat, CS Mioveni rămâne pe ultimul loc al clasamentului, cu 18 puncte, în timp ce Rapid rămâne pe locul patru, cu 46 de puncte.

CS Mioveni - Rapid 0-0. Remiză albă în Argeș

Giuleștenii puteau tranșa victoria pe finalul meciului, însă Dugandzic nu a reușit să marcheze de la 11 metri.

Prima ocazie a partidei le-a revenit giuleștenilor, când Kait a trimis din interiorul careului. Giuleștenii puteau înscrie în minutul 11, când Onea a șutat periculos din lovitură liberă, însă a nimerit doar stâlpul porții apărate de Greab.

Argeșenii au dat replica prin ocazia cu capul din minutul 14 a lui Liviu Antal. Elevii lui Dică le-au dat emoții giuleștenilor și în minutul 38, după mai multe tentative de a-l învinge pe Moldovan.

După pauză, Garutti a fost aproape să trimită balonul în propria poartă în minutul 61.

Rapidiștii și-au trecut în cont o ocazie uriașă în minutul 68, la șutul lui Albu, însă Greab le-a refuzat golul giuleștenilor.

Săpunaru a avut și el o ocazie de a marca în minutul 72, când a trimis din prima peste poartă, iar, după câteva minute, Pănoiu a atins bara porții celor de la CS Mioveni cu un șut de la marginea careului.

În minutul 83, Carnat a atins balonul cu mâna în interiorul careului, iar Horațiu Feșnic a dictat lovitură de la unsprezece metri.

Marko Dugandzic a mers la punctul cu var și l-a învins pe Greab, însă centralul a dictat repetarea loviturii după ce jucătorii au pătruns în careu. La a doua încercare, Dugandzic a trimis mult peste poartă.

VIDEO Rezumatul partidei CS Mioveni - Rapid 0-0

CS Mioveni - Rapid 0-0

Argeșenii au fost surpriza plăcută a începutului de an, după ce au reușit să scoată 8 puncte din patru partide și să fie neînvinși în 2023.

De cealaltă parte, giuleștenii au pierdut runda trecută, 1-2, pe teren propriu, cu U Craiova 1948, după o evoluție slabă în fața grupării oltene.

Ultima confruntare dintre CS Mioveni și Rapid s-a terminat cu un succes al bucureștenilor, 2-1, cu goluri marcate de Sefer și Luckassen, respectiv Adrian Scarlatache.

Adrian Mutu, înainte de CS Mioveni - Rapid

"Ne aşteaptă un meci dificil pentru că Mioveni joacă un fotbal bun, un fotbal diferit odată cu venirea lui Dică (n.r. - antrenorul Nicolae Dică). Noi suntem dornici să ne întoarcem la parcursul bun pe care l-am avut până la meciul cu U Craiova 1948 şi să câştigăm.

Înfrângerea cu oltenii a fost un duş rece pentru noi, am fost răniţi în orgoliu aşa că, bineînţeles, vrem să câştigăm. Cei de la Mioveni au jucat un fotbal deschis în ultimele etape, nu au mai practicat jocul acela cu 5 fundaşi de dinainte.

Noi suntem două echipe prietene, ca să spun aşa, în sensul în care ne-am întâlnit de multe ori, chiar şi în amicale. Ne cunoaştem foarte bine, de aceea cred că va fi şi mai greu. Noi suntem foarte concentraţi şi conştienţi de dificultatea acestui meci. De aceea vom da 100% ca să câştigăm", a spus tehnicianul.

"Trebuie să fim atenţi şi în apărare, normal, au jucători buni. Mioveni a adus câteva nume noi care încet-încet au schimbat faţa echipei. Cel puţin aşa arată rezultatele lor din ultima perioadă. Dică e un băiat ambiţios, are calităţi de antrenor, iar rezultatele din ultima perioadă îi dau dreptate", a adăugat Mutu.

Antrenorul formaţiei Rapid este convins că toate echipele care se vor califica în play-off au şanse la câştigarea titlului.

"Cred că va fi cel mai tare play-off de când s-a implementat acest sistem. Va fi un campionat deschis, oricine va putea să câştige. Dar momentan noi trebuie să strângem cât mai multe puncte pentru că ele contează", a mai spus Mutu.

Ratare penalty

Dugandzic înscrie în prima fază de la 11 metri, dar lovitura este repetată. La a doua încercare, atacantul giuleștenilor trimite mult peste poartă.

• 86 cg
    Cartonaş galben CS Mioveni

Garutti este avertizat.

• 83 p
    Penalty

Carnat atinge balonul cu mâna, iar Horațiu Feșnic arată către punctul cu var.

• 80 oc
    Ocazie Rapid

Pănoiu șutează de la marginea careului, dar balonul șterge stâlpul porții lui Greab.

• 79 cg

Lepistu este avertizat.

• 78 s

Emmers este înlocuit cu Bamgboye.

• 77 oc

Emmers trimite în careu pentru Alex Ioniță, care șutează în blocajul lui Lepistu.

• 74 s

Sno este înlocuit cu Rădescu.

• 73 s

Rusu este înlocuit cu Krasniqi.

• 72 oc

Emmers centrează din flancul drept, iar Săpunaru șutează din prima din centrul careului peste poarta argeșenilor.

• 68 oc

Ioniță trece de doi apărători adverși în flancul din dreapta și trimite în fața porții pentru reluarea lui Albu, însă Greab reușește să blocheze.

• 66 cg

Rusu este avertizat.

• 63 fm
    Fază meci Rapid

Giuleștenii cer penalty, după ce Ioniță este doborât în careu de către un fundaș advers.

• 61 cg
    Cartonaş galben Rapid

Onea este avertizat.

• 61 oc

Costache trimite în fața porții, iar Garutti este aproape să trimită în propria poartă.