Cum a fost numit Cornel Dinu de către Dinamo în ziua în care a împlinit 78 de ani
articol scris de Digi Sport02.08.2026, 13:46
Cornel Dinu, una dintre figurile marcante din familia lui Dinamo, a împlinit 78 de ani.
SuperLiga SuperLiga: Corvinul - CFR Cluj, duminică, 21:30, DGS 1
SuperLiga: Oțelul Galați - Univ. Craiova, duminică, 18:30, DGS 1
”Mister”, așa cum mai este el cunoscut, nu a fost uitat de ambele echipe din România care poartă același nume Dinamo.
Gruparea din SuperLiga al cărui președinte este Andrei Nicolescu (50 de ani) este în prezent o entitate 100% privată, în timp ce ”al doilea” Dinamo este reprezentat de echipa de fotbal a Clubului Sportiv din Șoseaua ”Ștefan cel Mare”.
FC Dinamo, despre Cornel Dinu: ”Nume de legendă”
”Procurorul” n-a fost uitat de ”familia Dinamo”. Ambele echipe s-au grăbit pentru a-l felicita și public
”La 2 august 1948 se năștea un nume de legendă, un nume care avea să devină legat ireversibil de istoria clubului Dinamo - Cornel Dinu!
Acesta a trecut prin toate etapele din viața lui Dinamo, a fost pe rând jucător, antrenor și președinte al clubului, adăugând palmaresului clubului un număr impresionant de 12 trofee.
A fost ales de trei ori Fotbalistul Român al Anului, în anii 1970, 1972 și 1974, fiind nominalizat la Balonul de Aur în anul 1970.
Prin întreaga sa contribuție, numele Dinu este sinonim nu doar cu performanța, ci cu Dinamo însuși!
La mulți ani sănătoși, Mister!”, este mesajul postat pe social media de către gruparea din SuperLiga.
CS Dinamo, despre Cornel Dinu: ”Zi sfântă în Calendarul Dinamo”
La rândul lor, cei de la CS Dinamo au ținut să marcheze ziua printr-un mesaj emoționant.
”2 august, ziua lui CORNEL DINU, zi sfântă în Calendarul Dinamo.
Născut în 1948, în același an cu Dinamo, Mister împlinește 78 de ani. Jucător, antrenor, președinte. O viață pentru o singură echipă: Dinamo. Un nume scris cu litere mari în istoria clubului, o legendă pentru toate generațiile de dinamoviști.
La mulți ani, CORNEL DINU!”, au postat un mesaj și cei de la CS Dinamo.
Cine e Cornel Dinu
Cornel Dinu este una dintre cele mai importante personalități din istoria fotbalului românesc. Născut la 2 august 1948, la Târgoviște, fostul fundaș și mijlocaș defensiv și-a petrecut aproape întreaga carieră la Dinamo București, club pentru care a disputat peste 450 de meciuri oficiale și cu care a cucerit șase titluri de campion și două Cupe ale României. Pentru echipa națională a României a strâns 75 de selecții și a participat la Campionatul Mondial din 1970, găzduit de Mexic.
După retragerea din activitatea de jucător, Cornel Dinu a rămas în fotbal ca antrenor și conducător, ocupând în mai multe rânduri funcții importante la Dinamo și fiind, pentru scurte perioade, selecționer al României.
De-a lungul anilor, a devenit una dintre cele mai apreciate voci din fotbalul românesc, fiind remarcat pentru analizele sale tactice și pentru stilul său direct de a comenta evenimentele din sport.
Supranumit ”Procurorul”, Cornel Dinu este considerat o legendă a lui Dinamo și una dintre figurile emblematice ale fotbalului românesc. În afara activității sportive, acesta s-a remarcat și ca autor, publicând mai multe volume dedicate carierei sale și istoriei fotbalului, în care a prezentat atât experiențele trăite pe teren, cât și culisele fenomenului sportiv din România.
- 3 titluri de cel mai bun fotbalist al anului a adunat Cornel Dinu în carieră, în 1970, 1972, 1974
- 6 titluri a cucerit ca jucător (1971, 1973, 1975, 1977, 1982, 1983) și două ca antrenor (2000, 2002), precum și 4 Cupe ale României: două ca jucător (1968, 1982) și două ca antrenor (2000, 2001)
- 75 de selecții și 3 goluri a adunat pentru echipa națională a României, în perioada 1968-1981.
Etichete: cornel dinu , cornel dinu 78 de ani , cornel dinu felicitat
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Două persoane, soț și soție, și-au pierdut viața după ce mașina în care se aflau a intrat pe...