FOTBAL:ASTRA GIURGIU-FC STEAUA BUCURESTI, PLAY OFF LIGA 1 BETANO (16.04.2018)

"Campionatul se va decide în ultima etapă!" Man a dezvăluit mesajul pe care echipa l-a primit de la Becali

De ce l-a schimbat de fapt Dică pe Budescu la pauză! Gestul superb făcut de mijlocaşul ofensiv

"Nu am fost lăsaţi să jucăm!" Mulţescu, nemulţumit de arbitrajul lui Marius Avram

dica bun (2)

16.04.2018, 23:05
  • Tenis, Fed Cup, duminică, în direct la Digi Sport 1: Simona Halep - Timea Bacsinszky (ora 12:00) şi Irina Begu (Sorana Cîrstea) - Viktorija Golubic (ora 14:00)

• Italia, etapa 34: Juventus - Napoli (duminică, 21:45, Digi Sport 2)

Astra - FCSB 0-3. Nicolae Dică este un antrenor fericit, după succesul categoric de la Giurgiu. Tehnicianul a explicat schimbarea lui Budescu şi s-a declarat extrem de mulţumit de atitudinea jucătorilor săi.

Deşi avea un palmares negativ cu Astra, pe terenul acesteia, roş-albaştrii au făcut unul dintre cele mai bune meciuri din 2018, iar succesul a venit firesc. Motive pentru ca Dică să fie extrem de mândru de jucătorii săi.

"Un meci pe care l-am dominat de la început până la final. Am marcat de trei ori, ne-am creat şi alte ocazii. Sunt mulţumit că nu am primit gol, e un lucru pe care mi-l doresc. Îi felicit pe băieţi pentru victorie şi pentru atitudine", a spus Dică, la final.

Etapa trecută, contra Craiovei, Budescu a fost schimbat la pauză, lucru care a generat o reacţie vehementă a mijlocaşului ofensiv. Astăzi s-a întâmplat la fel, doar că raţiunea a fost alta: staff-ul tehnic s-a temut, după penalty-ul eronat acordat pentru FCSB, că Avram va fluiera în a doua repriză în contra-partidă.

"El avea un galben, am văzut că la pauză sunt discuţii cu arbitrii pe seama acelui penalty. Îmi era frică să nu fie eliminat", a mai spus tehnicianul.

Gnohere a surprins în momentul în care a executat penalty-ul, cel desemnat de obicei fiind Budescu. Dică a explicat că mijlocaşul ofensiv venit de la Astra a renunţat la dreptul său, pentru ca francezul să aibă o şansă în plus la titlul de golgheter.

"Budi trebuia să bată penalty-ul. El a avut o discuţie cu Bizonul şi a decis să bată Gnohere, pentru a ieşi golgheter", a explicat tehnicianul, pentru ca apoi să vorbească despre situaţia lui Alibec, care nu a prins lotul pentru partida din această seară: "Alibec are o contuzie, de la antrenamentul de ieri".

Revenirea lui Pintilii a fost esenţială pentru FCSB, mijlocaşul rezolvând meciul în două minute, cu un gol şi un assist. Evoluţia lui a fost extrem de consistentă, motiv pentru ca Dică să îl laude.

"Pintilii e un jucător foarte important, cu experienţă, evoluează în naţională. Dă o continuitate jocului şi ne ajută foarte mult", a concluzionat "Dicanio", nu înainte de a vorbi despre apariţia lui Larie - fotbalist anunţat de patron ca dat afară de la echipă - pe bancă astăzi: "Larie s-a antrenat cu noi şi a făcut-o bine. Într-adevăr a discutat cu patronul să plece în vară, dar până atunci e alături de noi. Cum nu am putut să îl folosim pe Găman, accidentat, am decis ca el să fie azi pe bancă".

FOTBAL:FC VIITORUL-FC STEAUA BUCURESTI, PLAY OFF LIGA 1 BETANO (21.04.2018)

În această casă s-a împotmolit construirea Lotului 1 al Autostrăzii Sebeş - Turda