Denis Alibec, categoric după 0-1 cu Unirea Slobozia: "Senzație foarte urâtă"
articol scris de Digi Sport05.04.2026, 20:17
Farul a bifat al doilea meci consecutiv fără victorie în SuperLigă, după 0-1 pe teren propriu cu Unirea Slobozia, în etapa cu numărul 3 din play-out.
SuperLiga Handbal: Aalborg - Barca, sâmbătă, 19:00, DGS 1
Handbal: Magdeburg - Fuchse Berlin, sâmbătă, 16:00, DGS 1
Deși gruparea de malul mării a avut ocazii mari de a marca, ialomițenii s-au impus grație golului lui Espinosa, din minutul 54.
Denis Alibec, dezamăgit după eșecul cu Unirea Slobozia
În urma acestui eșec, Farul se clasează pe locul 5 în play-out, la 4 lungimi distanță de primul loc care duce la barajul pentru menținere în primul eșalon. La flash-interviul de după meci, Denis Alibec a vorbit despre situația grea de la echipă.
"Am început bine meciul. Știam că o să ne dea gol pe contratac. Am trăit asta și anul trecut, este o senzație foarte urâtă să joci cu presiune la fiecare meci. Mi s-a părut că am căzut fizic în repriza a doua.
E normal să fie nemulțumiți (n.r. cei din conducere). Ne-au vorbit despre atitudine. Ne-am dat și noi seama că nu am dat totul la acest meci", a declarat Denis Alibec, după meciul Farul - Unirea Slobozia.
Reacția lui Ianis Zicu, după Farul - Unirea Slobozia 0-1
”O partidă foarte grea, pe care ne-am făcut-o singuri foarte grea. Am avut situații foarte bune de a marca în prima repriză. Când nu ești la fel de rău și defensiv, poate să apară un astfel de moment și lucrurile se schimbă.
Aveam șansa să ne liniștim, nu am făcut-o și de acum munca trebuie să fie mai multă. Trebuie să facem punctele la următoarea partidă, cu Hermannstadt.
De multe ori, când ai controlat prima repriză, ai fost peste adversar, te aștepți ca golul să vină, dar nu e așa, pentru că adversarul poate să aibă o situație. S-a întâmplat azi să nu fim cum am fost în mare parte la meciurile de acasă, plătim pentru asta, suferim, dar în sport trebuie să găsești mereu resurse pentru meciul următor.
S-a terminat jocul acesta, l-am pierdut, trebuie să fim puternici, să facem sportul ăsta sub presiune. În momentul ăsta, nu discutăm despre barajul de cupele europene, că suntem în spate. Nu avem dreptul să ne gândim la locurile de mai sus”, a declarat Ianis Zicu.
Clasamentul din play-out, după Farul - Unirea Slobozia 0-1
VIDEO cu rezumatul meciului Farul - Unirea Slobozia 0-1
Etichete: denis alibec , etapa 3 play-out , video farul slobozia 0-1
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Autorităţile sunt în alertă după ce un urs a intrat, în ultima perioadă, în opt locuinţe din satul...