FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Exclusiv Cum îi poate păstra Gigi Becali pe Florinel Coman și Darius Olaru la FCSB: ”Așa, unde să mai pleci?”
gigi-becali
Fotbalistul dorit de Gigi Becali pentru Champions League, ”desființat” de Cârțu. ”Nu e constant”
Madrid, Spain, 9th April 2024. A view of the official match balls during the UEFA Champions League match at the Santiago
Exclusiv Surprinzător! A văzut cine s-a calificat în semifinalele UCL și a spus clar ce echipă va câștiga trofeul
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
1 - 2
Botoşani Botoşani
Du 19.09.2021 20:00

Dinamo - FC Botoșani 1-2. "Câinii" au șase eșecuri la rând. Au înscris din penalty și au mai cerut două în prelungiri

19.09.2021, 21:00

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Dinamo nu-și revine nici după plecarea încă neoficială a lui Dario Bonetti. "Câinii" au bifat a șasea înfrângere la rând, 1-2 cu FC Botoșani, în etapa a noua, deși au cerut două penalty-uri în prelungiri.

Dinamo - FC Botoșani 1-2, în etapa a noua

Moldovenii au avut prima șansă a meciului, dar șutul lui Roman, din lovitură liberă, s-a dus direct în brațele portarului. Cel care a deschis scorul a fost Ongenda, în minutul 13, din centrarea veteranului Roman.

Târcoveanu a ratat apoi singur cu portarul, însă s-a dat minge de arbitru după ce, la faza anterioară, balonul l-a atins pe centralul Hațegan. În minutul 18, moldovenii și-au dublat avantajul prin Kage, din penalty.

Dinamo - FC Botoșani 1-2. "Câinii" au șase eșecuri la rând

Dinamo a avut o ocazie mare în minutul 31, prin Moldoveanu. În minutul 36, s-a stins nocturna, iar după 14 minute și-a revenit. Pe finalul primei reprize, Ahmed Bani a irosit o șansă mare pentru "câini", însă partea secundă a început ca și prima, cu o ocazie a botoșănenilor, prin Ongenda.

Florescu a ratat și el o ocazie bună, iar Roman l-a întins pe portar. Florescu a tras apoi razant cu bara, însă finalul le-a aparținut dinamoviștilor. Moldoveanu a reluat cu capul peste poartă, iar Ivanovski a ratat și el.

Torje a redus diferența pentru Dinamo, din penalty, în minutul 85, iar prelungirile au fost de foc, pentru că dinamoviștii au mai cerut două lovituri de la 11 metri, ambele prin Țâră. Dinamo - FC Botoșani s-a terminat 1-2, iar "câinii", care au înscris pentru prima dată după 6 meciuri, au bifat al șaselea eșec la rând.

VIDEO cu rezumatul meciului Dinamo - FC Botoșani 1-2:

Dinamo - FC Botoșani LIVE VIDEO, 19:00, Digi Sport 1

Dinamo are tot mai multe probleme după umilința cu FCSB! Dario Bonetti a plecat în Italia și aruncă acuzații în stânga și în dreapta, prin intermediul avocaților, Iuliu Mureșan îl acuză pe italian că nu a venit la antrenamente iar jucătorii au de trecut azi un nou test, în fața trupei lui Marius Croitoru.

În acest context, Sorin Colceag (49 de ani) a fost ”promovat” la prima echipă.

Deși se vorbește de revenirea lui Mircea Rednic, dar și de alte nume, președintele ”câinilor” insistă asupra ideii că Sorin Colceag are o șansă de care trebuie să profite și care-i poate aduce un contract pe cel puțin două sezoane.

Dinamo - FC Botoșani LIVE VIDEO, 19:00, Digi Sport 1 | Formații probabile

Dinamo: Eșanu - G. Crețu, Giafer, R. Grigore, A. Radu - Itu, Răuță, Bani - Torje, Ivanovski, C. Matei

Rezerve: Iliev, Ehmann, C. Stan, Neicuțescu, Borcea, Măgureanu, R. Popa, Amzar, Moldoveanu
Absenți: Sorescu, St. Filip (suspendați), Nica, Mihaiu (accidentați)
Antrenor: Sorin Colceag

FC Botoșani: Ed. Pap - Braun, Racovițan, Șeroni, Dawa - A. Dragu, Edjouma, Papa - Mateus, Ongenda, Fili

Rezerve: M. Contra, Petkovski, M. Roman I, Silva, D. Croitoru, Ed. Florescu, Țigănașu, Kage, P. Mensah
Absenți: Remacle, Sila (indisponibili)
Antrenor: Marius Croitoru.

Dinamo - FC Botoșani LIVE VIDEO, 19:00, Digi Sport 1 | Dario Bonetti o așteaptă pe Dinamo la tribunal!

Încă antrenorul lui Dinamo, Dario Bonetti, a reacționat după ultimele declarații ale lui Iuliu Mureșan, care l-a "înțepat" pentru că lipsește fără motiv de la antrenamente.

Bonetti, prin vocea avocatului, anunță că a fost testat pozitiv pentru COVID-19 și se află în carantină, în Italia: "Scriu în numele clientului meu, dl. Dario Bonetti, antrenor la Dinamo 1948 București, pentru a clarifica situația contractuală dintre părți.

Pe 14 septembrie 2021, clientul meu a fost contactat de dl. Mureșan și i s-a spus să nu meargă la antrenamentul de după-amiază, deoarece fusese demis, fără nicio comunicare formală.

Dario Bonetti o așteaptă pe Dinamo la tribunal! Comunicat tăios al antrenorului: "Vor să-l demită fără să plătească"

Pe 15 septembrie a fost contactat pentru semnarea acordului de reziliere de comun acord.

Nu este adevărat că nu s-a prezentat la antrenamente, situația era foarte clară și prezentată de toată presa, auzise deja de demiterea sa, se spunea că Dinamo îl înlocuise.

Ceea ce aflăm astăzi despre faptul că nu s-a prezentat la antrenament nu este altceva decât o simplă încercare a clubului de a-l demite fără a plăti nimic, având în vedere eșecul de a obține semnarea rezilierii de comun acord.

Deși am primit asigurări verbale de la Dinamo cu privire la irelevanța rezultatelor pentru primele 12 jocuri (2 victorii și 6 înfrângeri), clientul meu a fost informat despre demitere cu efect imediat, marți 14/09/21, fără să se conformeze cu formalitățile prevăzute de art. 8 din contract.

Ni s-a spus: „Numai rezultatele din meciuri contează: cu un total de 6 puncte câștigate cu un total de 24 de puncte, Dinamo se află astăzi pe un loc retrogradabil direct, cu consecințe economice și sportive dezastruoase; în plus, ultimele câteva jocuri au arătat o echipă lipsită de capacitatea de a fi competitivă", comunicare semnată de Silviu Carmaciu, cu exemplare la Iuliu Paul Mureșan si Răzvan Zăvăleanu.

Domnul Bonetti își rezervă dreptul de acum înainte să acționeze în locurile corespunzătoare pentru deteriorarea imaginii, în urma declarațiilor false ale dl. Muresan, lansate astăzi la o conferință de presă.

Pe 17/09/21, dl. Bonetti a fost testat pozitiv și se află în prezent în carantină", se arată în comunicat.

• 90+4 cg cg

Țâră cere al doilea penalty, dar primește cartonaș galben.

• 90+3 fm fm

Dinamo cere penalty la un duel dintre Țâră și Florescu.

• 85 gp gp

Gol Dinamo! Torje transformă lovitura de pedeapsă.

• 84 p p

Penalty pentru Dinamo, la un duel dintre Ivanovski și Dawa.

• 81 s s

Sila intră în locul lui Roman.

• 81 s s

Fili intră în locul lui Ongenda.

• 80 oc oc

Ocazie Dinamo. Andrei Radu pasează în careu, pentru Ivanovski, al cărui șut e blocat de Racovițan, mingea sare la Torje, care trage aiurea.

• 75 s s

Țâră intră în locul lui Moldoveanu.

• 74 oc oc

Ocazie Dinamo. După o centrare de pe dreapta, Moldoveanu reia cu capul, din plonjon, dar peste poartă.

• 70 oc oc

Ocazie Botoșani. După o centrare din corner, portarul boxează din capul lui Șeroni, mingea ajunge la Florescu, care trage din prima de la 11 metri, dar puțin pe lângă bara porții.

• 66 cg cg

Florescu primește cartonaș galben.

• 65 oc oc

Ocazie Botoșani. După o combinație rapidă, Roman șutează pe colțul scurt, dar portarul respinge.

• 62 oc oc

Dublă ocazie Botoșani. Florescu șutează de la 20 de metri, portarul boxează până la Kage, care șutează și el, dar portarul lui Dinamo respinge din nou. S-a dictat însă offside la Kage.

• 52 s s

Florescu intră în locul lui Târcoveanu.

• 49 oc oc

Ocazie Botoșani. Edjouma recuperează o minge și face o incursiune spre poartă, îi pasează lui Ongenda, care trage din prima pe colțul scurt, dar portarul reține.

• 47 cg cg

Șeroni primește cartonaș galben.

• 46 cg cg

Edjouma primește cartonaș galben.

Începe repriza a doua.

• 45 oc oc

Ocazie mare Dinamo. Torje îi pasează lui Ahmed Bani, care rămâne singur cu portarul, dar șutează pe lângă poartă.

• 44 cg cg

Răuță primește cartonaș galben.

• 42 s s

Dawa intră în locul lui Mateus.

• 36 info

Partida este reluată după aproape 14 minute, când problemele la nocturnă au fost remediate.

• 36 info

Nocturna de pe stadionul Dinamo s-a stins, iar meciul a fost întrerupt.

• 31 oc oc

Ocazie mare Dinamo. Ricardo Grigore încearcă să îl lanseze pe Ivanovski, Racovițan alunecă și greșește, Moldoveanu recuperează mingea, pe care vrea să o strecoare pe lângă portar, dar o lovește defectuos.

• 18 gp gp

Gol FC Botoșani! Kage transformă lovitura de pedeapsă.

• 17 p p

Penalty pentru Botoșani la un duel dintre Kage și Moldoveanu.

• 16 oc oc

Ocazie Botoșani. Roman îi pasează lui Târcoveanu, care rămâne singur cu portarul, dar nu îl poate învinge. Se dă însă minge de arbitru, după ce balonul l-a atins și pe centralul Ovidiu Hațegan în faza premergătoare.

• 13 g g

Gol FC Botoșani! Mihai Roman centrează în careu, Crețu sare pe sub minge, Ongenda preia și înscrie cu un șut frumos..

• 12 oc oc

Ocazie Dinamo. Torje centrează bine în careu, dar mingea nu e ajunsă de niciun coleg, iar Edjouma, care vrea să respingă, e aproape de autogol pentru că luftează.

• 7 oc oc

Ocazie FC Botoșani. Roman execută o lovitură liberă, dar exact în brațele portarului.