Exclusiv Decizia ”destul de costisitoare” luată în premieră de Dinamo, după sancțiunea dură primită
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (17.03.2024)
Șefii lui Dinamo rămân optimiști, după sancțiunea uriașă primită: ”Vom fi mai puternici!”
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
3 - 2
Voluntari Voluntari
Lu 19.07.2021 21:30

Dinamo - FC Voluntari 3-2. ”Câinii” se impun chiar și după situația dificilă din ultima perioadă

19.07.2021, 22:30

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Meciul dintre Dinamo și FC Voluntari s-a încheiat cu scorul de 3-2 pentru elevii lui Dario Bonetti, în prima etapă din noul sezon din Liga 1.

Prima ocazie a partidei i-a aparținut lui Dinamo. Deian Sorescu a șutat de la distanță, pe centrul porții lui Rîmniceanu, dar portarul a reușit să respingă. Voluntari a deschis scorul în minutul 14, prin Lorand Fulop. Marcelo Lopes a preluat balonul după o lovitură liberă, i-a pasat lui Fulop care a șutat puternic și l-a învins pe Mihai Eșanu.

Dinamo - FC Voluntari 3-2. Victorie pentru Dario Bonetti în primul meci de la revenirea în Ștefan cel Mare

Vadim Rață putea egala în minutul 19, dar tentativa sa a fost respinsă de Mihai Eșanu. În minutul 32, Voluntari a avut încă o ocazie imensă prin Alexandru Ilie care a șutat printre jucătorii aflați în careu, dar portarul lui Dinamo a respins balonul în bară și apoi s-a aruncat peste el.

Deian Sorescu a restabilit egalitatea, în minutul 44, când alături de Moldoveanu a destabilizat apărarea adversă. Sorescu a driblat în interiorul careului, și-a așezat mingea și l-a învins pe Rîmniceanu.

În a doua repriză, Sorescu a făcut 2-0 cu un șut superb trimis din afara careului la care Rîmniceanu a gafat și a scăpat mingea în poartă.

Voluntari a egalat, în minutul 65, când Fulop a intrat în posesia balonului în careul lui Dinamo. Acesta i-a centrat lui Rață care a marcat cu capul.

Pentru 3-2, a marcat același Deian Sorescu, în minutul 72. Dinamovistul a înscris cu un șut puternic din afara careului. Balonul l-a lovit pe Ricardinho și a fost deviat în poarta lui Rîmniceanu.

VIDEO Rezumatul partidei Dinamo - FC Voluntari 3-2

Dinamo - FC Voluntari 3-2. ”Câinii”, debut în noul sezon cu echipa lui Liviu Ciobotariu

Adam Nemec, Diego Fabbrini, Janusz Gol sau Ante Puljic și-au reziliat contractele cu Dinamo, iar ”câinii” nu au reușit să aducă alți jucători, din cauza interdicției la transferuri, astfel că Dario Bonetti va fi nevoit să improvizeze în primele etape.

În plus, Dinamo nu se poate baza nici pe Ricardo Grigore, unul dintre tinerii crescuți în ”curtea” clubului, acesta fiind trimis la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Robert Ion (20 de ani), mijlocaș împrumutat de FCSB la FC Voluntari, a fost sincer la conferința de presă premergătoare meciului: "Este un meci special, tocmai pentru că vin de la marea rivală. Chiar dacă au probleme, noi intrăm pe teren să le dăm cât mai multe goluri, și nouă, dacă putem. Nu ne interesează starea lor de spirit sau problemele lor financiare".

Liviu Ciobotariu, antrenorul ilfovenilor, a prefațat și el partida la conferința de presă. Echipa lui pornește ca mare favorită, din cauza problemelor de lot din tabăra adversă.

"Întâlnim o echipă cu tradiție în fotbalul românesc, care are în spate niște suporteri fantastici. Ne dorim să începem cu dreptul. Va fi un meci disputat, e clar. Avem un avantaj pentru că noi ne-am păstrat în proporție foarte mare lotul de anul trecut.

A fost dificil să luăm informații despre adversar, pentru că ei n-au jucat niciun meci amical, în afară de cel cu Galatasaray, unde a fost alt antrenor, alt sistem de joc, altă echipă. Nu avem foarte multe imagini video cu adversarul nostru.

Nu ne rămâne decât să ne respectăm principiile de joc. Evident, aș fi preferat să avem mai multe informații despre ei. Sincer, nu știu ce se întâmplă la Dinamo", a spus Ciobotariu.

• 89 fm

Neluț Roșu trimite direct în poartă după o minge de arbitru. Golul este anulat, dar se iscă o confruntare între cele două tabere.

• 88 fm

Crețu este scos în afara terenului pentru îngrijiri medicale.

• 82 s s

Schimbare la Dinamo! Steliano Filip este înlocuit cu Andrei Florescu.

• 78 cg cg

Neicuțescu primește cartonașul galben.

• 74 s s

Schimbare la Voluntari! Droppa este înlocuit cu Neluț Roșu!

• 72 g g

Gool Dinamo! La o lovitură liberă, Filip mișcă mingea pentru Deian Sorescu care șutează puternic, balonul îl lovește pe Ricardinho și este deviat în poarta lui Rîmniceanu.

• 68 cg cg

Lorand Fulop vede cartonașul galben!

• 65 s s

Schimbare la Dinamo! Anton este înlocuit cu Mihaiu.

• 65 g g

Gool FC Voluntari! Fulop intră în posesia balonului în interiorul careului, centrează spre Rață care trimite cu capul în poarta dinamoviștilor.

• 64 s s

Schimbare la Dinamo! Moldoveanu este înlocuit cu Neicuțescu!

• 60 s s

Schimbare la Voluntari! Ilie este înlocuit cu Robert Ion

• 60 s s

Schimbare la Voluntari. Angelov este înlocuit cu Paraschiv.

• 58 g g

Gool Dinamo! Deian Sorescu face 2-1 cu un șut superb trimis din afara careului care îl pune în dificultate pe Rîmniceanu.

• 55 oc oc

Igor Armaș trimite spre poarta lui Eșanu, dar portarul de la Dinamo respinge în corner.

A început repriza a doua!

S-a încheiat prima repriză!

• 45 cg cg

Marcelo Lopes primește cartonașul galben, după o intrare asupra lui Paul Anton.

• 44 cg cg

Sorescu vede cartonașul galben pentru că și-a scos tricoul pentru a sărbători golul marcat.

• 44 g g

Gool Dinamo! Deian Sorescu restabilește egalitatea pe tabelă. După un contraatac superb al dinamoviștilor, Sorescu și Moldoveanu destabilizează apărarea adversă cu un schimb de pase, Deian driblează în careu, își așează mingea și șutează.

• 37 fm

Gabi Tamaș își încearcă norocul cu un șut de la aproximativ 40 de metri care nu îi pune probleme lui Eșanu.

• 32 oc oc

Ocazie uriașă pentru FC Voluntari! Alexandru Ilie șutează foarte bine printre jucătorii aflați în careul lui Dinamo, dar Eșanu respinge mingea în bară și apoi se aruncă pe ea.

• 27 fm

Jocul este întrerupt după ce Deian Sorescu se accidentează și are nevoie de îngrijiri medicale.

• 19 oc oc

Vadim Rață are o șansă imensă de a înscrie. Acesta preia balonul, depășește apărarea dinamovistă și șutează, dar tentativa sa este respinsă superb de Eșanu.

• 14 g g

Gool FC Voluntari! Lorand Fulop deschide scorul. Marcelo Lopez preia balonul după o lovitură liberă, îi pasează lui Fulop care șutează puternic și îl învinge pe Mihai Eșanu.

• 5 oc oc

Prima ocazie a lui Dinamo! Sorescu șutează de la distanță pe centrul porții lui Rîmniceanu, dar portarul respinge.