Screenshot 2024-04-14 202052
Video Dinamo - Poli Iași 1-0. Ahmed Bani a adus victoria în prelungiri. ”Câinii” sunt pe loc de baraj
botosani
Video FC Botoșani - FCU Craiova 1948 4-1. Gazdele au făcut spectacol și au urcat pe locul 14! Oltenii, în genunchi
FOTBAL:OTELUL GALATI-FC UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (12.08.2023)
Oțelul Galați - Universitatea Cluj, LIVE VIDEO, 20:30, DGS 1. Duel de SuperLigă pentru finala Cupei. ECHIPELE
LIVE Cupa Romaniei
Semifinale
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
2 - 0
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
Vi 10.05.2019 22:00

Dinamo – Gaz Metan 2-0. Montini, eroul ”câinilor”. Echipa lui Rednic vine la un punct de Mediaș

10.05.2019, 22:55

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Dinamo - Gaz Metan 2-0. ”Câinii” au încercat să-i ia tare pe medieșeni, în derby-ul pentru primul loc din play-out. Sorescu a ratat incredibil în startul partidei, apoi Mamoutou N'Diaye a trimis mingea în plasă, însă golul a fost anulat pentru ofsaid. Mijlocaşul din Mali a oferit faza serii după ce a cerut sistemul VAR.

Până la pauză, Olaru a plonjat în careul advers făra să primească nimic, iar partea secundă a adus și golurile. Montini a marcat în minutul 55, iar Sorescu a bifat o nouă ocazie mare. Mailat a avut singurul șut periculos al ardelenilor, după care Montini a rezolvat partida.

Pe final, Dussaut a luat două galbene în trei minute și a plecat mai rapid la vestiare. Dinamo - Gaz Metan s-a terminat 2-0, scor care îi aduce pe jucătorii lui Rednic la un singur punct de Mediaș, liderul din play-out.

Știrea inițială

Dinamo – Gaz Metan Mediaș este un meci al orgoliilor. Cele două echipe se duelează pentru titlul neoficial de campioana play-out-ului. Ardelenii au un parcurs de invidiat: șapte victorii și o remiză, dar starea de sprit nu este tocmai bună din cauze financiare. Mircea Rednic are ceva probleme de lot.

Mircea Rednic, antrenorul dinamovist, crede că Mediașul are un avantaj. "Trebuie să fim realişti, Mediaşul are o echipă mult mai omogenă decât a noastră. Ei au 10 luni de când joacă împreună, nu au schimbat ceva. Noi am schimbat aproape toată echipa şi suntem aproape, la patru puncte. Clar au un avantaj, dar după meciul de la Călăraşi avem o datorie faţă de noi să arătăm că a fost un accident", a spus Rednic.

Mircea Rednic nu se poate baza pe toți jucătorii. Nistor și Papazoglou nu s-au antrenat cu echipa în această săptămână, iar Sorescu abia a revenit la antrenamente. Ricardo Grigore este suspendat.

Gaz Metan Mediaș este în pericol să nu primească licența

Gaz Metan Mediaș continuă să trăiască periculos. Pe 20 mai se împlinesc trei luni de când jucătorii sunt neplătiți și clubul riscă să nu primească licența pentru Liga 1 pentru sezonul viitor.

Edi Iordănescu, antrenorul medieșenilor, este optimist. "Suntem în proces de rezolvare a situației noastre neplăcute din punct de vedere finaciar. Nu s-a rezolvat până în acest moment, dar promisiunile vin de la oameni de mare cuvânt, de onoare, și sper ca în cel mai scurt timp să rezolve această situație și băieții să încaseze măcar un salatiu, să avem puțină liniște", a declarat Iordănescu junior.

• 90+4 final

Final de meci pe stadionul din șoseaua Ștefan cel Mare.

• 90+3 cg cg

Rondon vede și el cartonașul galben.

• 90+2 oc oc

Ocazie pentru Dinamo. Ionuț Șerban șutează de la marginea careului de 16 metri, dar mingea trimisă de el se duce pe lângă poartă.

• 86 cgr cgr

Dussaut vede și al doilea galben și este eliminat.

• 83 cg cg

Dussaut vede și el galbenul.

• 82 s s

Iese Montini și intră Șerban.

• 80 g g

Goool Dinamo! Montini face dubla cu o lovitură de cap.

• 79 s s

Iese Caiado și intră Ely Fernandes.

• 74 cg cg

Mallo Blanco vede și el galbenul.

• 72 oc oc

Ocazie mare pentru Dinamo. Sorescu pătrunde în careu, dar mingea trimisă de el este scoasă de pe linia porții de un fundaș al oaspeților.