FOTBAL: FC BOTOȘANI - SC DINAMO 1948 SA, SUPERLIGA SUPERBET (18.12.2023)
”Trebuie să tragem de timp”. Fotbalistul lui Dinamo a venit cu soluția pentru salvarea de la retrogradare
”FCSB îl vrea”. Atacant din Africa de Sud pentru ”roș-albaștri”
Dinamo Dinamo
4 - 0
Gaz Metan Medias Gaz Metan Medias
Vi 18.02.2022 19:55

Dinamo - Gaz Metan Mediaş 4-0. Sărbătoare în Ștefan cel Mare! ”Câinii” câștigă primul meci sub conducerea lui Flavius Stoican

18.02.2022, 21:48

• SuperLiga: Voluntari - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Dinamo, marți, 19:30, DGS 1

Dinamo a reușit prima victorie din acest an în fața celor de la Gaz Metan Mediaș, echipă înghenunchiată din cauza problemelor financiare. Elevii lui Flavius Stoican au câștigat partida cu scorul de 4-0.

În urma acestui rezultat, Dinamo rămâne pe locul 15 în clasamentul din Liga 1, cu 16 puncte, în timp ce Gaz Metan Mediaș se află pe locul 14, cu 22 de puncte.

Prima ocazie a partidei le-a aparținut dinamoviștilor în minutul 11, când Ivanov a șutat din interiorul careului, dar Buzbuchi a reușit să rețină.

Dinamo a deschis scorul în minutul 20, la devierea norocoasă a lui Ivanovski. ”Câinii” au continuat să fie periculoși, iar, în minutul 32, Matei a trimis cu capul puțin peste poarta medieșenilor.

Avantajul ”câinilor” s-a dublat în minutul 38, când Bordușanu a șutat de la marginea careului și l-a învins pe Buzbuchi.

Ahmed Bani a fost faultat în careu de Dobrescu în minutul 73, iar centralul partidei, Sebastian Colțescu, a indicat spre punctul cu var. Gabi Torje a profitat de șansă și a făcut 3-0.

Câteva minute mai târziu, același Torje a reușit dubla cu o execuție superbă din interiorul careului.

VIDEO Rezumatul partidei Dinamo - Gaz Metan Mediaș 4-0

• Dinamo - Gaz Metan Mediaş se joacă în această seară de la ora 19:55 și va putea fi urmărit în format LIVE VIDEO pe Digi Sport 1, dar și pe www.digisport.ro sau în Aplicația Digi Sport (disponibilă pe Google Play și App Store), de către abonații RCS & RDS.

După ce în etapa a 27-a a Ligii 1 a remizat pe terenul celor de la UTA Arad, scor 0-0, Dinamo speră să câştige acum şi primul meci oficial din 2022. Trupa lui Flavius Stoican are o misiune clară în acest moment, salvarea de la retrogradare, iar cel mai important pas ar fi o victorie cu medieşenii, cu care se află în luptă directă în subsolul clasamentului.

Partida dintre cele două formaţii se va disputa pe arena din Ştefan cel Mare. În ultimele cinci meciuri de pe teren propriu, Dinamo a înregistrat o victorie, un egal şi trei înfrângeri. Ultimul succes obţinut de ,,câini'' în campionat a fost înregistrat pe data de 13 decembrie 2021, scor 1-0 cu Chindia Târgovişte, când formaţia ,,alb-roşie'' era pregătită de Mircea Rednic.

După ce trei jucători de la Mediaş au ajuns la Dinamo în această săptămână, Flavius Stoican, antrenorul lui Dinamo, a declarat că acum este concentrat pe ceea ce se întâmplă la echipa sa.

"Nu mă bucur de răul altuia. Sunt atent la jucători, la ce fac ei și oamenii care vor să ajute această echipă. Nu sunt atât de atent la vorbe", a declarat Flavius Stoican.

Dinamo ocupă locul 15 în Liga 1, cu un total de 13 puncte obţinute din 26 de partide disputate în campionat.

Dinamo - Gaz Metan LIVE VIDEO, Digi Sport 1, ora 19:55. Medieşenii, cu juniorii în Ştefan cel Mare

Dacă Dinamo speră la o victorie, ardelenii s-ar putea mulţumi să nu piardă duelul din Ştefan cel Mare. Din cauza problemelor financiare, jucătorii importanţi au plecat gratis de la club în ultimele zile, iar echipa care va fi asistată de pe margine de Marin Dună, va aborda meciul din etapa a 27-a a Ligii 1 cu mai mulţi juniori.

În ultimele cinci partide de campionat din deplasare, Gaz Metan Mediaş, în ciuda problemelor financiare, a obţinut două victorii şi trei înfrângeri. După 26 de meciuri jucate în Liga 1, ardelenii ocupă poziţia a 14-a în campionat, cu un total de 22 de puncte, după penalizarea din cauza restanţelor la Ronaldo Deaconu.