Exclusiv Decizia luată de Victor Angelescu, după ce Dan Șucu a anunțat că merge cu galeria la Craiova
FOTBAL: POLI IASI - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (01.03.2024)
Planul pus la cale de Dinamo, după sancțiunea uriașă primită: ”E absolut neplăcut”
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - AFC HERMANNSTADT SIBIU, SUPERLIGA SUPERBET (08.03.2024)
Etapa 1 Liga a2-a: Corvinul Hunedoara-Gloria Buzau
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
1 - 1
Rapid Rapid
Sb 23.10.2021 21:30

Dinamo - Rapid 1-1. "Bomba" lui Torje și "vinclul" lui Carnat au scris soarta derby-ului, jucat după mai bine de 6 ani

23.10.2021, 22:20

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Revenit după mai bine de 6 ani, derby-ul Dinamo - Rapid a fost decis de două super execuții. Bomba lui Torje și vinclul lui Carnat au scris soarta unui meci superb.

Dinamo - Rapid 1-1. Răuță a fost luat cu ambulanța în minutul 36, cu masca de oxigen pe față

"Câinii" au arătat o nouă față comparativ cu ultimele meciuri și au ratat pe bandă rulantă în prima repriză. Mai întâi, rapidistul Dragoș Grigore a uitat că nu mai joacă la Dinamo și a pasat la adversar de două ori în 25 de secunde, iar de fiecare dată era să fie gol.

A urmat o intervenție a portarului Moldovan din picioarele lui Ivanovski și Măgureanu, iar prima ocazie a Rapidului a venit în minutul 12, când Dandea nu a reușit să trimită în plasă dintr-un carambol.

Espinoza a cerut apoi un penalty, iar peste câteva minute, portarul Rapidului a ieșit din nou la timp din poartă. Torje și-a încercat norocul, dar Dragoș Grigore a fost omul potrivit la momentul potrivit.

Dinamo - Rapid 1-1. Torje a deschis scorul cu o bombă în vinclu

În minutul 35, dinamoviștii au tras o sperietură groaznică după ce Răuță a căzut pe teren și a fost luat cu ambulanța, cu masca de oxigen pe față. Și-a revenit în cele din urmă.

Ivanovski nu a nimerit poarta, din centrarea omniprezentului Torje, iar la cealaltă poartă, Stahl nu a avut nici el noroc. În prelungirile primei reprize, dinamoviștii au mai irosit două șanse, prin Itu și Măgureanu.

Dinamo - Rapid 1-1. Carnat a egalat în minutul 90+1, cu un șut superb la vinclu

Același Itu a mai avut o oportunitate și în repriza a doua, iar în minutul 55, Torje a reușit un eurogol. Giuleștenii au răspuns prin șutul lui Sefer, însă tot dinamoviștii au continuat să atace, iar Măgureanu și Sorescu au avut șanse mari în aceeași fază.

Rapidul putea să înscrie prin Ilie, dar Ehmann a blocat în ultimul moment. După încă o ocazie a lui Torje, Rapidul a ratat o șansă imensă, când luftul lui Andrei Radu era să-i coste scump pe dinamoviști.

În prelungiri a venit golul egalizator, care a fost o bijuterie. Carnat a prins un super șut, iar mingea s-a oprit în vinclu și Dinamo - Rapid s-a terminat 1-1.

VIDEO cu rezumatul meciului Dinamo - Rapid 1-1:

Dinamo - Rapid, de la 20:30, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1. Derby-ul bucureștean revine după mai bine de 6 ani

Va fi prima confruntare dintre cele două echipe de tradiție în primul eșalon românesc după o pauză de mai bine de șase ani, venită în urma retrogradării formației giuleștene.

Ultima dată când cele două echipe s-au întâlnit într-un cadru oficial a fost pe 11 aprilie 2015, tot pe terenul lui Dinamo, atunci când "câinii roșii" se impuneau cu 2-0, grație autogolului înscris de cehul Cmovs și reușitei lui Gavrilă.

De atunci, cele două grupări s-au mai întâlnit o singură dată, de data aceasta într-un meci amical, adjudecat tot de Dinamo, 1-0.

Dinamo - Rapid, de la 20:30, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1. Cele două echipe, poziții contrastante în campionat

Între cele două echipe există o diferență mare în ceea ce privește poziția din campionat. Rapid se află pe ultimul loc de playoff, 6, dar forma ei a mai scăzut în ultimul timp, după ce în debutul campionatului reușiseră șase meciuri consecutive fără înfrângere sau gol primit.

În tabăra adversă, lucrurile stau foarte rău. Dinamo ocupă penultima poziție în clasament, iar cel mai îngrijorător lucru este faptul că n-a mai câștigat în campionat încă de pe 2 august, atunci când se impunea în fața Academicii Clinceni.

Totuși, fotbalul a demonstrat în repetate rânduri că într-un derby nu contează parcursul recent al echipelor, factorul cel mai important fiind motivația de a învinge echipa rivală.

Rapid Rapid
  • 90+4 fr2

Dinamo - Rapid se termină 1-1.

• 90+1 g g
    Gol

Ioniță recuperează o minge și îi pasează scurt lui Carnat, care prinde un super șut de la 18 metri, direct în vinclu.

• 87 fm fm
    Fază meci Rapid

Pinto intervine salvator, în ultimul moment, în fața lui Ioniță.

Ocazie Rapid

Hlistei îi pasează lui Alami, care trimite în fața porții, Andrei Radu luftează și ratează intervenția în fața lui Belu Iordache, care e derutat și nu poate trimite în poartă.

• 78 cg cg

Sorescu e avertizat.

• 73 s s
    Schimbare Dinamo Bucureşti

Vestenicky intră în locul lui Măgureanu.

• 73 cg cg

Andrei Radu e avertizat.

• 72 oc oc
    Ocazie Dinamo Bucureşti

Ehmann îl lansează pe Torje, care pătrunde spre poartă și șutează din marginea careului, dar portarul respinge.

• 71 s s

Carnat intră în locul lui Sefer.

• 68 oc oc

Albu pasează în diagonală pentru Ilie, care reia din voleu, dar Ehmann blochează.

• 66 oc oc

Torje îi pasează filtrant lui Măgureanu, care șutează la colțul lung, portarul respinge până la Sorescu, care driblează și șutează în blocajul lui Crepulja.