FOTBAL: FC BOTOȘANI - FC UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (30.10.2023)
Oficial FC Botoșani a renunțat la un jucător în plin campionat! Fotbalistul a fost deja prezentat la noua echipă
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ - SC OȚELUL GALAȚI, SUPERLIGA SUPERBET (23.10.2023)
Brighton a făcut deja planul! Ce se întâmplă cu Philip Otele dacă ajunge în Premier League
George Becali to Sell FCSB Soccer Team, Bucharest, Romania - 24 Apr 2023
Ofertă de ȘASE milioane de euro! Gigi Becali a dat răspunsul pe loc: ”Cu Dumnezeu nu negociezi”
Dinamo Dinamo
1 - 1
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
Du 29.05.2022 21:00

Dinamo - "U" Cluj 1-1. "Câinii" au retrogradat pentru prima dată în istoria de 74 de ani a clubului

29.05.2022, 22:50

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Dinamo nu a reușit "minunea" de a întoarce acel 0-2 din turul barajului cu "U" Cluj și a retrogradat pentru prima dată în istoria de 74 de ani a clubului, după 1-1 în Ștefan cel Mare cu "șepcile roșii", care au promovat.

Barajul pentru Liga 1: Dinamo - "U" Cluj 1-1. În tur, clujenii au câștigat cu 2-0

Meciul a început cu o ocazie "timidă" a clujenilor, urmată, la cealaltă poartă, de un șut bun al lui Torje, care însă nu l-a putut învinge pe portar.

"U" a deschis scorul în minutul 17, prin super execuția lui Tescan, care a profitat de plasamentul prost al portarului Eșanu, iar totul părea prăbușit pentru "câini.

Numai că, peste doar două minute, Vlad Morar a egalat, în urma unei faze frumoase. Clujenii și-au păstrat calmul și Ribeiro și-a încercat norocul cu un șut pe jos.

Dinamo - "U" Cluj 1-1. "Câinii" au avut două bare

Torje a vrut să-l surprindă pe portarul Gorcea, dar lobul său nu a nimerit poarta. Nici Radu și Baptiste Aloe nu au avut mai mult noroc.

În startul reprizei secunde, Dinamo a cerut un penalty la un duel dintre Irobiso și Florin Ilie, dar arbitrul nu a dat nimic. A urmat șutul cu efect al lui Cosmin Matei, care a lovit bara.

Dinamo a controlat ultimele 25 de minute, iar același Torje l-a pus la treabă pe portar.

Steliano Filip nu a putut înscrie din apropiere, iar apoi a urmat a doua bară a lui Dinamo, prin Bani.

Dinamo - "U" Cluj 1-1. "Câinii" au retrogradat

Finalul a fost cu emoții pentru clujeni, mai ales când portarul a scăpat din mână o centrare ușoară.

Ivanovski a scăpat apoi spre poartă, dar Gorcea i-a refuzat golul, iar în minutul 86 Torje nu a putut înscrie. Dinamo - "U" Cluj s-a terminat 1-1, iar "câinii" se duc în Liga 2.

VIDEO cu rezumatul meciului Dinamo - "U" Cluj 1-1:

Dinamo București o întâlnește pe Universitatea Cluj, duminică, 29 mai, de la ora 21:00, într-un duel contând pentru manșa retur a barajului de menținere/promovare în Liga 1.

În tur, la Cluj, ”șepcile roșii” s-au impus cu scorul de 2-0, după golurile marcate de Martin Remacle (min. 14) și Alexandru Boiciuc (min. 83).

Dinamo - ”U” Cluj, LIVE VIDEO, 21:00, pe Digi Sport 1, în returul barajului de menținere/promovare în Liga 1

Dinamo poate retrograda, luni, pentru prima dată în istoria sa. Returul din ”Ștefan cel Mare” va fi consemnat în analele fotbalului românesc drept o zi neagră din istoria legendarului club sau ziua în care ”glonțul” a trecut milimetric.

Suporterii dinamoviști și-au anunțat prezența în număr foarte mare la stadion, în cel mai dificil moment al ”câinilor” de la înființare. Aproximativ 13.000 de dinamoviști sunt așteptați în ”Groapă”. Cu siguranță vor fi mulți care vor rămâne în preajma arenei, deoarece cererea de bilete a fost mult mai mare decât oferta.

Jucătorii lui Dusan Uhrin Jr. au promisă o primă totală de 100.000 de euro, dacă vor reuși să întoarcă rezultatul din tur. Au nevoie de o nouă ”minune”, precum cea de la Liberec, pentru a rămâne în Liga 1.

De partea cealaltă, Universitatea Cluj are promisiunea a 150.000 de euro, dacă va promova. Din acești bani, 100.000 de euro ar proveni de la un potent om de afaceri din Cluj, care a anunțat că va finanța echipa din sezonul următor, dacă va evolua pe prima scenă a fotbalului românesc. Acesta nu a dorit să-i fie făcut numele public, pentru moment.

• Arbitrul partidei va fi Marian Cojocaru, cel care s-a aflat la centru în trei partide ale lui Dinamo, în acest sezon, iar ”câinii” nu au câștigat niciuna.

Echipe probabile:

Dinamo: Eșanu - Grădinaru, Carp, Aloe, De Moura - Pierret, Matei, Bordușanu, Torje - Morar, Irobiso.
Antrenor: Dusan Uhrin Jr.

”U” Cluj: Gorcea - Romeo, Ilie, Ispas, Pîrvulescu - Filip, Pires, Tescan, Remacle, Hofman - Boiciuc.
Antrenor: Erik Lincar

• 90+5 fr2

Final de meci. Dinamo - U Cluj se termină 1-1. Dinamo a retrogradat pentru prima dată în istorie.

Ocazie Dinamo

Carp prelungește până la Torje, care șutează, dar balonul e deviat de un jucător de la U și trece peste poartă.

• 83 oc

Bani pasează pentru Ivanovski, care trage tare din careu, dar portarul apără spectaculos.

• 82 cg
    Cartonaş galben Dinamo

Radu e avertizat, deși se află în afara terenului, după ce a fost înlocuit mai devreme.

• 81 oc

După o centrare în careu, Gorcea sare pentru a reține mingea, dar o scapă din mână, însă este salvat de defensivă, care degajează.

• 79 s

Haită intră în locul lui Remacle.

• 78 oc

O minge e respinsă de defensiva clujenilor până la Bani, care trage frumos, dar mingea nimerește transversala

• 74 oc

Ivanovski centrează în fața porții, dar Steliano Filip nu-l poate învinge pe portar, incomodat și de doi adversari.

• 74 s
    Schimbare Dinamo

Rodriguez intră în locul lui Matei.

• 74 s

Steliano Filip intră în locul lui Radu.

• 70 oc

Torje trimite cu efect, dar portarul boxează de sub transversală.

• 66 s

Balgiu intră în locul lui Tescan.

• 64 s

Bani intră în locul lui Crețu.

• 64 s

Ivanovski intră în locul lui Vlad Morar.

• 59 oc

Cosmin Matei trimite superb, cu efect, din afara careului, dar mingea lovește bara.

• 53 fm
    Fază meci Dinamo

Florin Ilie degajeză în blocajul lui Irobiso, care recuperează și intră în careu, dar e ajuns din spate de același Florin Ilie și cade, dar arbitrul nu acordă penalty.

Paul Pîrvulescu intră în locul lui Sergio Ribeiro.

Începe repriza a doua.

• 45+3 fr1

La pauză, Dinamo - U Cluj 1-1.

• 41 fm

Torțe aruncate de fanii lui Dinamo aproape de mijlocul terenului. Meciul e reluat într-un minut.

• 35 oc

După o centrare din corner, Baptiste Aloe trimite cu capul, dar portarul reține.

• 34 oc

Torje pasează pentru Radu, care pătrunde în careu, dar nu-l poate învinge pe Gorcea.

• 25 cg

Ribeiro e avertizat.

• 22 oc

Torje e deschis pe banda stângă, pătrunde în careu și șutează din unghi, lobat, la colțul lung, dar mingea ocolește poarta.

• 21 oc
    Ocazie Universitatea Cluj

Sergio Ribeiro șutează din afara careului, pe jos, dar portarul respinge.

• 19 g
    Gol Dinamo

Irobiso combină cu Matei, care pasează pentru Morar în fața porții, iar acesta egalează.

• 17 g
    Gol Universitatea Cluj

Tescan îl vede pe portar ieșit din poartă, prinde un șut lobat de la distanță, mingea lovește bara și intră în poartă.

• 8 oc

Torje îl păcălește pe Roberto Romeo și șutează din unghi, dar Gorcea reține în doi timpi,