rednic
Mircea Rednic a pus tunurile pe arbitraj și pe jucători, după înfrângerea cu Hermannstadt. ”Nu e normal”
daniel paraschiv
Video UTA Arad - Hermannstadt 1-3. Hat-trick pentru Paraschiv. Sibienii, pe primul loc în play-out
WhatsApp Image 2024-03-15 at 20.40.20
Ce a făcut Gică Hagi în timpul meciului Manchester City - Real Madrid: ”Nu am mai rezistat!”
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
2 - 2
UTA Arad UTA Arad
Sb 02.10.2021 17:30

Dinamo - UTA Arad 2-2. Ce nebunie la revenirea lui Rednic! Arădenii au egalat în minutul 90+5. Rar se văd asemenea ratări

02.10.2021, 18:30

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Meci nebun și dramatism total la meciul Dinamo - UTA Arad, din etapa a 11-a. La revenirea lui Mircea Rednic, "câinii" au avut 2-0, dar au fost egalați în minutul 90+5, după ce au avut ocazii rarisime.

Dinamo - UTA 2-2. Arădenii au jucat în 10 oameni din minutul 8

Torje a deschis scorul pentru Dinamo în minutul 7, cu un șut deviat, iar același Torje a avut o ocazie rarisimă în minutul 18, din 4 metri, când a trimis cu capul peste poartă. La 5 minute după aceea, "câinii" puteau să înscrie din nou, dar Sorescu nu a reușit să o facă deși avea poarta goală în față.

Spectacolul a continuat, iar arădenii au contribuit și ei la asta, prin Antal, care a dat în bară și apoi a trimis peste poartă în aceeași fază. Sorescu a mai avut o șansă uriașă, când a scăpat spre poartă, a intrat în careu, dar a fost ajuns din urmă exact în momentul șutului.

În prelungirile primei reprize, UTA a rămas în 10 oameni, după ce Batha a primit direct cartonaș roșu pentru că l-a lovit în față pe Torje. În minutul 53, "câinii" au primit un penalty, Sorescu l-a transformat, iar dinamoviștii dădeau impresia că și-au revenit odată cu revenirea lui Rednic și chiar au arătat o altă față.

Dinamo - UTA 2-2. Ambele echipe au avut câte o bară

A urmat o ocazie uriașă a arădenilor, când portarul a avut un reflex senzațional în fața lui Hora, din câțiva metri, iar peste numai 10 secunde, Miculescu nu a ajuns la timp pentru a împinge mingea în plasă. UTA a redus diferența în minutul 63, prin Miculescu, însă tot dinamoviștii au fost mai periculoși.

Ivanovschi nu a nimerit poarta, iar portarul arădenilor a scos incredibil șutul lui Sorescu. În minutul 76 a avut loc poate cea mai mare ratare a etapei, dacă nu chiar a campionatului, când Sorescu și Moldoveanu au scăpat singuri cu portarul.

UTA a avut două șanse în minutul 87, iar prelungirile au fost incredibile. Mai întâi Amzar a nimerit bara, iar Miculescu a egalat în minutul 90+5, cu mult noroc. Dinamo - UTA s-a terminat 2-2, iar "câinii" au bifat primul punct după 7 eșecuri la rând. De cealaltă parte, UTA nu a mai câștigat în ultimele 5 meciuri oficiale.

VIDEO cu rezumatul meciului Dinamo - UTA 2-2:

Meciul Dinamo - UTA Arad, din cadrul etapei a 11-a din Liga 1, se dispută sâmbătă, de la ora 16:30, și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro, de către abonații RCS-RDS.

Partida din ”Ștefan cel Mare” este prima disputată de Dinamo de la revenirea lui Mircea Rednic, cel care a semnat vineri un contract valabil până la finalul acestui sezon.

Dinamo - UTA Arad LIVE VIDEO, ora 16:30, la Digi Sport 1

Mircea Rednic a venit într-un moment complicat pentru Dinamo, formație care a pierdut ultimele șapte meciuri jucate în Liga 1.

Gruparea din ”Ștefan cel Mare” n-a mai câștigat în campionat de fix două luni, de la 3-1 cu Academica Clinceni în 2 august. Dinamo a câștigat în această perioadă doar în șaisprezecimile Cupei României, 1-0 cu divizionara secundă Ripensia Timișoara.

UTA Arad, în schimb, are un start de sezon solid, dar în ultima perioadă evoluțiile au scăzut și echipa a înregistrat două remize și o înfrângere în ultimele trei runde, dar și eșecul surprinzător din Cupa României, cu Filiași.

Înaintea confruntării directe, Dinamo este penultima din Liga 1, cu doar șase puncte acumulate în 10 etape, în timp ce UTA Arad este pe poziția a opta, cu 16 puncte.

Gol

Filip degajează în spatele lui Shlyakov, mingea sare cu noroc la Miculescu, care egalează.

• 90+3 oc oc
    Ocazie Dinamo Bucureşti

Mingea circulă pe traseul Moldoveanu, Tîră, Amzar, iar ultimul nimerește bara.

• 87 oc oc
    Ocazie UTA Arad

După o centrare din corner, Erico reia cu capul, dar direct în brațele portarului.

• 87 oc oc

Roger centrează cu efect, dar portarul dinamoviștilor respinge.