Screenshot 2024-03-24 194304
Mihai Pintilii, spectator de la lux la CSM București - Krim! Alături de cine a urmărit meciul
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Exclusiv Florinel Coman și Darius Olaru, luați în colimator de Florin Prunea după România - Irlanda de Nord 1-1
ianis
Scoțienii au fost categorici, după ce Ianis Hagi a anunțat unde va juca sezonul viitor
LIVE Stirile Digi Sport
Botoşani Botoşani
0 - 2
FCSB FCSB
Sb 09.11.2019 20:30

Botoșani - FCSB 0-2. Golul superb al lui Coman și reușita lui Gnohere au rezolvat un meci cu două bare și o eliminare

09.11.2019, 22:20

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

FCSB a început în forță meciul din deplasarea cu Botoșani, cu ocazia lui Coman, care a driblat spectaculos, dar portarul s-a opus. Ongenda a ridicat tribunele în picioare câteva minute mai târziu, când a nimerit transversala din lovitură liberă. Tot o lovitură liberă a executat și Coman, dar mijlocașul ofensiv de la FCSB a nimerit poarta și a reușit un gol superb, dintr-un unghi greu. Până la pauză, Nedelcu a nimerit și el bara.

Botoșani - FCSB 0-2 | Ambele echipe au avut câte o bară. Planic, eliminat

În partea secundă, Chindriș a ratat o șansă uriașă, iar câteva minute mai târziu, botoșănenii au cerut henț în careu la Iulian Cristea. Keyta a fost aproape de egalare, dar Cristea a deviat în corner. Roș-albaștrii au rămas fără Planic, din minutul 63, eliminat după un duel cu Ashkovski. Botoșaniul a mai avut o șansă, însă Panțîru a respins de pe linia porții. În minutul 74, Gnohere a făcut 2-0, din pasa lui Tănase și a stabilit scorul final. Miron, n-a mai reușit să schimbe tabela și a ratat ultima șansă a meciului după ce lovitura sa de cap a fost respinsă de Panțîru în minutul 89.

LIVE VIDEO Botoșani - FCSB | FCSB a plecat vineri seara în Moldova, acolo unde va juca cu Botoșani, în etapa a 16-a din Liga 1, meci care va fi transmis în direct pe Digi Sport 1, dar și pe digisport.ro, pentru abonații RCS-RDS, iar Bogdan Vintilă pare să se fi hotărât asupra primului 11 pe care-l va trimite în teren.

Pentru meciul cu Botoșani, conducerea FCSB a decis să facă două schimbări, față de meciul precedent. Astfel, Adi Popa și Oaidă au rămas acasă. Cel de-al doilea a fost învoit deoarece are un eveniment în familie, iar primul a fost lăsat acasă din rațiuni tactice.

În schimb, în lotul pregătit de Bogdan Vintilă au revenit Chorbadzhiyski și Vînă. Cei doi nu au fost convocați pentru partida cu Sepsi, câștigată cu 2-1, de roș-albaștri.

LIVE VIDEO Botoșani - FCSB | Lotul FCSB pentru meciul cu Botoșani

În acest moment, lotul FCSB numără 30 de jucători, iar Vintilă s-ar fi putut baza pe 27 dintre ei, chiar și pe Mihai Pintilii, care a revenit deja la antrenamente. Belu, Stan și Gikiewicz au intrat în dizgrația patronului și, cel mai probabil, nu vor mai evolua pentru roș-albaștri.

Portari: Bălgrădean, Vlad

Fundași: Crețu, Manea, Cristea, Planic, Chorbadzhiyski, Soiledis, Panțîru

Mijlocași: Popescu, Nedelcu, Vînă, Tănase, Moruțan, Man, Coman

Atacanți: Gnohere, Hora

LIVE VIDEO Botoșani - FCSB | Mihai Pintilii a revenit la antrenamentele FCSB

Mihai Pintilii a revenit la antrenamentele FCSB. Liderul din vestiar al roș-albaștrilor se pregătește deja de câteva zile cot la cot cu colegii săi, iar Bogdan Vintilă se va putea baza pe el la meciurile următoare.

Pintilii ar fi putut fi în lot chiar și la partida această etapă, cu Botoșani, dar Vintilă a decis să nu-l folosească, pentru a nu risca o recidivă, astfel că mijlocașul va evolua, cel mai probabil, în etapa a 17-a, cu Astra, care va fi după pauza prilejuită de meciurile echipei naționale cu Suedia și Spania. În aceeași situație se află și Lucian Filip.

LIVE VIDEO Botoșani - FCSB |Mihai Roman, motiv de scandal între Iftime și Becali

Revenit în ultima zi de transferuri la Botoşani, Mihai Roman nu va putea juca împotriva bucureştenilor decât dacă se vor achita 100.000 de euro pe el. Aşa prevede o clauză din contract. Iftime a încercat să-l înduplece pe Becali să-l lase pe Roman să joace, dar nu a fost chip.

Gigi Becali mi-a demonstrat că nu este omul religios în care tot postează. Imaginea aia este una falsă. Dacă îl băgam pe Roman riscăm să ajungem pe la comisii. Clauza aia este bagată abuziv, iar eu vă spun spun sincer că nu am crezut că o vor băga în acte”, a tunat finanțatorul moldovenilor, iar răspunsul lui Becali nu a întârziat să apară: ”Iftime v-a spus doar ce i-a convenit lui, dar eu îi transmit să stea în banca lui, că nu este frumos să ne bălăcărim prin presă. Eu îl întreb doar atât: s-a întâlnit cumva hoțul cu prostul?

Să vă spun eu cum a stat treaba și cu Roman. I-am dat bani lui Iftime când l-am luat? I-am dat! Ştiți cât am tras eu ca să scap de Roman? I-am dat de la mine și 50.000 de euro, că nu voia să plece înapoi la Botoșani”.

Partida dintre Botoșani și FCSB se va disputa sâmbătă, de la ora 20:30, și va fi transmisă în direct pe Digi Sport 1, dar și pe digisport.ro, pentru abonații RCS-RDS. Meciul va putea fi urmărit în format live text și video pe digisport.ro.

FCSB FCSB
  • 90+4 fr2

Final de meci. Botoșani - FCSB se termină 0-2.

• 90 cg cg

Moussa primește cartonaș galben.

• 89 oc oc

Ocazie Botoșani. Rodriguez centează, Miron trimite cu capul, dar Panțîru degajează din fața lui Keyta.

• 74 g g

GOOOOOOL FCSB. Tănase recuperează o minge și îl deschide pe Gnohere, care îl păcălește pe Miron la offside și îl execută pe Pap.

• 70 oc oc

Ocazie Botoșani. După un corner executat de Rodriguez, Tănase se aruncă și deviază ușor din fața lui Moussa, până la Panțîru, care degajează de pe linia porții.

• 63 s s

Moruțan intră în locul lui Nedelcu.

• 63 cgr cgr

Eliminare FCSB. Planic primește al doilea cartonaș galben după un duel cu Ashkovski.

• 58 s s

Moussa intră în locul lui Halkiadakis.

• 55 oc oc

Ocazie Botoșani. Keyta trece de Crețu în careu și șutează, dar Cristea deviază în corner.

• 54 fm fm

Rodriguez execută o lovitură liberă, Cristea respinge, dar botoșănenii cer penalty, susținând că fundașul de la FCSB a atins mingea cu mâna.

• 52 cg cg

Cristea primește caronaș galben.

• 51 oc oc

Ocazie FCSB. Rodriguez bate un corner, iar Chindriș reia cu capul, din careu, dar mingea ocolește puțin cadrul porții.

• 36 oc oc

Bară FCSB. Coman driblează și pătrunde pe partea stângă, centrează pentru Tănase, dar fundașii Botoșaniului ajung primii la minge și resping până la Nedelcu, care şutează la colţul lung, din afara careului, dar nimereste bara.

• 31 oc oc

GOOOOOOL FCSB! Coman execută o lovitură liberă și îl învinge pe Pap, dintr-un unghi foarte greu.

• 28 fm fm

Bară Botoșani. Ongenda execută senzațional o lovitură liberă, dar mingea nimerește transversala.

• 26 cg cg

Planic primește cartonaș galben.

• 24 oc oc

Ocazie mare FCSB. Coman combină cu Hora, pătrunde în careu și trece spectaculos printre Miron și Haruț, dar șutul său e reținut în doi timpi de Pap.